Postřehy Evy Gmentové: Pojištění se Sandrou Bullock? Proč ne!


			Postřehy Evy Gmentové: Pojištění se Sandrou Bullock? Proč ne!

Cyber – poslední dobou často skloňované slovo. Jak těmi, kdo chtějí o tento produkt rozšířit své portfolio, tak těmi, kdo se zvednutým ukazováčkem říkají, že jsme stále málo obezřetní, málo zabezpečení, málo informovaní, málo propojištění, prostě nepoučitelní.

IT bezpečnost je na prvním místě, protože data potřebujeme k práci, jsme za ně zodpovědní nebo o ně jednoduše nechceme přijít. Druhá věc je, že nejde jen o ztrátu dat, ale i o ztrátu peněz. Vydírání, ať zničením dat, nebo osobního života, není nic neobvyklého. Také jsem dostala email typu „Poslední varování, zaplať!“ A nebyla to malá částka.

Jsme skoro 24 hodin denně na příjmu, jak na počítačích, tak na mobilech. Jsme v kyberprostoru jako nazí, ale neuvědomujeme si to. Stále se chováme, jako kdyby počítač byl jen obyčejný psací stroj, který, dokud se papír nevytáhne a fyzicky nepředá dál, nikomu nic neprozradí. Kde jsou ty časy, kdy detektivové z válce psacího stroje luštili vytlačená písmenka? Kde jsou ty časy, kdy zvědavci slepovali roztrhané papírky?


Mohlo by vás zajímat: Jak na scoring kybernetických rizik v pojišťovnictví?


Dnes? Stačí si nainstalovat program TeamViewer, a už můžete číst v cizím počítači, co tam kdo má - tedy pokud vám to umožní. Nechci ani nemůžu vyjmenovávat všechny dnešní možnosti, jak zjistit, co kdo psal a posílal pomocí počítače a mobilu, na jaké stránky se připojil, které navštívil a které komentoval. Zkuste si jen zadat své jméno do vyhledavače a nepostačíte se divit, co všechno se na vás ví a co si o vás každý může dohledat.

Snažím se být obezřetná a neotvírat žádný soubor, který neznám. Mám antivirové programy a zálohované soubory, a přesto je moje adresa neustále terčem různých podvodných emailů. Od zpráv z různých bank a od falešných investorů, kteří mi nabízejí peníze, po pozůstalé snad všech Syřanů a Egypťanů, kteří mi nabízejí podíly na dědictví, jen když jim umožním převod peněz do jiné banky. No a včera mi ve schránce přistál email s výhrůžkou zničení osobního života, pokud nezaplatím.

Nedávno vyšla statistika o tom, že počet kriminálních činů klesá. Pravděpodobně ne v kyberprostoru, tam je růst hackerských útoků exponenciální. IT zabezpečení je stále mizerné, a přesto je pojištění kybernetických rizik vnímáno jako něco nadbytečného. Peněženku v kabelce nebo v kapse kalhot či saka si hlídáme, ale zabezpečení dat, hesel a přístupů k účtům vnímáme jako něco navíc.  Ale jako u všeho, asi jen do doby, než se něco stane.


Mohlo by vás zajímat: 2018: Zurich s vysokým ziskem. Aegon zvyšuje mírně dividendu


Dnes jsem se zapojila do jedné diskuse na Facebooku ve skupině, které jsem byla členem. Už nejsem. Diskuse nebyla k politickému tématu, tudíž se vedla vesměs ve slušném duchu, ale byly tam některé vyhraněné názory na to, jak se nás správce skupiny snažil usměrňovat. Nakonec nás všechny usměrnil tím, že celou naši diskusi smazal, aby si ji nemohl nikdo další přečíst. A v ten okamžik si uvědomíte, jak je kyberprostor zrádný. Nedá se na něj spolehnout. Stejně jako může kdosi smazat váš příspěvek, může smazat i vaše data a potažmo i vás. Nemrazí vás z toho? Mě ano. Stejně jako kdysi při sledování filmu Síť.

Film Síť, ve kterém hraje Sandra Bullock, je už starý, ale možná by se měl promítat před každou prezentací o pojištění kybernetických rizik. Se Sandrou to dopadlo dobře, ale co s námi? Co v reálném světě? Tedy lépe v našem matrixovém nebo kybersvětě, jak to s námi dopadne?

Ing. Eva Gmentová, LL.M.
Specialista na vzdělávání v oblasti korporátního pojištění
Zakladatelka E.G.I. Education Grow Insurance

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

.

Matyáš Charvát,  7. 4. 2019

Velmi pěkný článek.

Související články