Sloupek Kateřiny Lhotské: Březnové ozvěny


			Sloupek Kateřiny Lhotské: Březnové ozvěny
8.4.2019 Spektrum, Komentáře

V březnu měli všichni vlézt za kamna. Ale někteří pojišťováci zřejmě nedbali tohoto pravidla, a tak se občas taky něco dělo. Nebo že by se ukazovalo, že díky pokročilým technologiím lze otáčet kola dějin i zpoza kamen?

Zaznamenali jsme dvě zprávy týkající se pronikání nových technologií do našeho života a jejich dopadu na odlišné posuzování odpovědnosti za naše konání. Ta první se týká rozsudku v kauze usmrcení chodkyně autonomním vozidlem. Soud provozovatele vozidla (taxislužba Uber) zprostil trestní odpovědnosti s odůvodněním, že chodkyně vstoupila do vozovky nečekaně, a nehodě se tak nedalo zabránit.

Na případu je ovšem zarážející chování „řidičky“ zmíněného vozu. Ta totiž místo, aby se věnovala jízdě a okolnímu provozu, čuměla do mobilu. Pravděpodobně podlehla mylnému dojmu, že je jenom „prostou cestující“ a volant má před sebou proto, aby si měla kam odložit hamburger. Možná by proto nebylo od věci zavést povinnost položit před rozjezdem autonomního vozidla „řidiči“ pár otázek pro ověření jeho mentální úrovně. A pokud by tímto testem neprošel, tak vozidlo pro jízdu zablokovat. Když toho mají být vozidla schopna v případě, že je řidič pod vlivem alkoholu, co by nemohla existovat taková, která se nerozjedou, když identifikují za volantem blbce.


Mohlo by vás zajímat: ČBA: Proč je sektorová daň špatný nápad


Druhá zpráva se týká odpovědnosti při provozu sdílených koloběžek. Je jich čím dál víc a s jejich počtem roste i počet úrazů vzniklých při jejich provozu. Nejčastěji jde o srážku koloběžkáře s chodcem. Není divu. Ono to jede docela rychle a když se na tom někdo proplétá mezi lidmi, tak je jen otázkou času, kdy někoho trefí. Někdy se dokonce zdá, že někteří koloběžkáři objevili nový sport pod názvem „slalom mezi chodci“. Proto by možná nebylo od věci neomezovat zmiňované ověřování mentální způsobilosti řidiče jen na autonomní vozidla.  

V Německu konstatovali, že digitalizaci v pojišťovnictví drhne. A pokud už někdo něco v této oblasti vypotí, tak si toho zákazníci údajně neváží. Ke všeobecnému překvapení totiž prý oceňují jiné záležitosti, než jen pohodlí a pružnost digitálních nástrojů. Ostatně koho by napadlo, že místo, aby padali na zadek z klikacích hejblátek, se budou zajímat i o obsah takto poskytovaných služeb. Takhle to tedy vypadá v Německu. A jak je tomu u nás? Zatím taky nic moc. Povedená InsurTech řešení by totiž spočítal na prstech jedné ruky i hodně neopatrný soustružník.

V Rakousku se dá pojistit propršená svatba. Pokud k tomu dojde, dostane sezdaný pár odškodnění 3 000 €. Takže teď se bude říkat, že „mladým prší štěstí a pojistné plnění“.


Mohlo by vás zajímat: Vývoj rumunského pojistného trhu v roce 2018


V Grónsku začal přibývat pevninský ledovec, což překvapilo i klimatology. Zatímco normálnímu člověku masírovanému zprávami, jak jde klima do kopru, což dokládá právě tání ledovce Grónsku, připadá zpráva o jeho zvětšování jako docela fajn, klimatologové se na to dívají jinak. Podle nich je to totiž taky špatně. Jejich vysvětlení je přitom tak složité, že mu nejspíš nerozumí ani oni sami. Tak nevím… Když ledovec taje, je to špatně, když roste, je to taky špatně. Nebo že by klimatologové jen testovali, co všechno jim ještě veřejnost zbaští?

A na závěr náš pravidelný výlet do historie. Před 400 lety v březnu 1619 došlo na Moravě k převratu, při kterém se Ladislav Velen ze Žerotína za podpory stavovského vojska zmocnil vlády. Stavovské povstání se tak rozšířilo na Moravu a vše postupně směřovalo k tři desítky let trvající celoevropské tragédii. I když touto dobou ještě vše vypadalo na neškodnou lokální šarvátku…

Kateřina Lhotská
vedoucí oddělení analýz a finančních produktů, Creasoft s.r.o.
člen Finanční akademie Zlaté koruny

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články