Sloupek Kateřiny Lhotské: Červencové ozvěny


			Sloupek Kateřiny Lhotské: Červencové ozvěny
5.8.2019 Spektrum, Komentáře

I v červenci se vyrojila řada zpráv informujících o tom či onom ve světě pojistném a finančním. Snad proto, aby měli lidé co číst, až se budou válet někde u vody. I když pokud by si někdo něco takového na dovolenou opravdu bral, tak by mu měla být nadosmrti odebrána. Neb si ji zjevně neváží…

Začněme u nás doma. ČNB podrobila pojišťovny zátěžovým testům. Dopadlo to dobře. Je to každoročně opakující se informace, která už poněkud zevšedněla. Jen abychom na tyto „nudné“ zprávy poté, co paní ministryně Schillerová prosadí vládní plán na zdanění technických rezerv, nevzpomínali ještě s nostalgií…

Byla zveřejněna také Zpráva o činnosti úřadu finančního arbitra. Lze se v ní dočíst zajímavou věc. Sice že počet nově přijatých návrhů týkajících se životního pojištění od roku 2016 postupně klesá. Například v roce 2018 meziročně o téměř 15 %. Což naznačuje, že masáž veřejnosti „ochránci podvedených klientů“ nejspíš moc nefunguje. A tak člověka napadá zeptat se slovy klasika: „Neudělali soudruzi někde chybu?“


Mohlo by vás zajímat: Počet neschopenek stále roste


ČKP oznámila, že počet pojištěných vozidel stoupl o 3,2 %. Vzhledem k neutěšené situaci, ve které se pojištění odpovědnosti z provozu vozidla nachází, však měla zpráva vyjít spíše pod názvem: „O 3,2 % více problémů v povinném ručení“.

Jak moc jsou tyto problémy závažné, ví moc dobře pojistní matematici. Těch u nás bude v budoucnu možná jako šafránu. Aktuárský dorost nám totiž nedospívá v počtu potřebném. Prý za to mohou slabší populační ročníky. Ale nejspíš v tom budou hrát roli i neustále se snižující nároky na dovednosti a znalosti žáků a studentů základních, středních i vysokých škol s cílem dosáhnout „vyšší vzdělanosti“. Logickým důsledkem je úbytek absolventů náročnějších oborů, jakým pojistná matematika nepochybně je. Ale není nač zoufat. O to víc budeme mít třeba „antropologů komiksu“.

Přibývá neschopenek. Jejich počet sice v roce 2008 klesl zhruba o třetinu vzápětí po zavedení karenční doby na první tři dyn nemoci. Od té doby ale začal opět pomalu narůstat. To se ovšem změní. Tedy ne, že by jich najednou ubývalo. Jen vzhledem k opětovnému zrušení karenční doby se tomu už nebude říkat „růst“, ale „exploze“.


Mohlo by vás zajímat: Jak se sjednává životní pojištění v režimu IDD?


A jedna zahraniční... Insurance Europe se pustila do kritiky stavu regulace a servítky se moc nebrala. Mimo jiné prohlásila toto: „V posledních letech byli pojistitelé konfrontováni s podstatným nárůstem kvantity regulace, se snížením její kvality a také s pravidelnými přezkumy i novelizacemi, někdy dokonce ještě předtím, než se trhy přizpůsobily novým pravidlům a předtím, než existoval postačující důkaz nutnosti změny legislativy.“ Jinak řečeno vyčítá architektům evropské regulace, že z nich v míře neúměrné padají paskvily, které je třeba vzápětí záplatovat. K tomu snad jen slova jiného klasika: „Má pravdu, předsedo“.

A tradiční historický exkurs na závěr. V tom dnešním se přesvědčíme o tom, jak čas mění význam některých slov. Právě před sto lety byla jmenována první československá vláda tzv. „rudozelené koalice“. Nešlo však o vládu komunistických a zelených radikálů, kterou bychom si pod tímto označením představili dnes, ale o koalici pravicových agrárníků s levicovými sociálními demokraty a národními socialisty.  Jo, jo… Kdyby jen tenkrát agrárníci tušili, kdo si jejich stranické barvy o století později přivlastní…

Kateřina Lhotská
vedoucí odděle ní analýz a finančních produktů, Creasoft s.r.o.
člen Finanční akademie Zlaté koruny
stříbrná blogerka v kategorii Nováček roku 2018 serveru iDNES

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články