Sloupek Kateřiny Lhotské: Srpnové ozvěny


			Sloupek Kateřiny Lhotské: Srpnové ozvěny
2.9.2019 Spektrum, Komentáře

Poklidné tempo, které nabral svět financí a pojištění v první půlce prázdnin, přetrvalo i do jejich druhé části. Čemuž odpovídaly i zprávy, které z něj přicházely. Většinou oddychové, kuriózní až směšné.

Třeba ta o softwarové inženýrce a hackerce v jedné osobě Paige Thompsonové. Ta nejdříve štípla data klientů banky Capital One a ty pak zveřejnila na platformě GitHub. Jen přitom zapomněla smazat svoje jméno. A tak (ne)milou hackerku poměrně brzy čapli a teď jí hrozí pět let natvrdo. Motiv činu je prý zatím nejasný. Nicméně se ukazuje, že páchání kybernetických zločinů sice vyžaduje určitou inteligenci, ale jinak může být člověk úplně blbej…

Rakušané netouží žít do 150 let. To je šokující informace. Ovšem nikoliv z pohledu zjištění, po čem baží, nebo nebaží naši jižní sousedé. Ale člověk vidí, na co všechno je možné se taky v rámci různých průzkumů ptát. Co to bude dál? Třeba: „Toužíte se někdy podívat na Mars?“ Nebo: „Chtěli byste být pohřbeni na přivrácené, nebo odvrácené straně Měsíce?“ Případně: „V případě ztroskotání se zaoceánskou lodí preferujete plavat k nejbližšímu světadílu kraulem, nebo čubičkou?“


Mohlo by vás zajímat: Pojišťovací makléřství Inpol navýšilo tržby o 9 %


V pojišťovnictví se prý bude s nastupující digitalizací měnit struktura profesí. To zase není až tak objevné zjištění, protože to se děje odjakživa. Už jen málokdo si třeba pamatuje na úředníky v klotových rukávech, kteří před desítkami let účtovali o každé koruně pojistného, a na které byl jako jeden z klíčových profesních požadavků kladen úhledný rukopis. Ostatně i pojem „úpis“ vznikl nepochybně z faktu, že dané riziko bylo pojištěno až teprve v okamžiku, kdy jej příslušný oficiál zapsal do knihy. Jaký pojišťovácký pojem nebo výraz po sobě asi zanechá dnešní doba?

Manažeři údajně marodí pětkrát méně než manuální pracovníci. Příčinou přitom evidentně není odlišná zdravotní odolnost obou skupin zaměstnanců. Pochopitelně se nabízí vysvětlení, že u manažerů má nemoc mnohem větší finanční dopad, a proto si nemohou nějaké válení v posteli špendýrovat. Ale tak jednoduché to není. U manuálních profesí třeba není tak často zastoupen benefit tzv. „sick days“. A u některých méně závažných chorob, jako je třeba nachlazení, může manažer dorazit do práce kýchaje a smrkaje (aby tam mohl nakazit i svoje kolegy), zatímco pracovníka v dělnické profesi taková viróza omezuje výrazně víc. A to nemluvě o některých úrazech, kdy třeba s rukou v gypsu lze zvládat práci v kanceláři, ale těžko řídit náklaďák. Takže statistika sice nuda je a má nepochybně cenné údaje, ale bez interpretace mnoho neříká.


Mohlo by vás zajímat: Allianz a Munich Re mají dobře nakročeno ke splnění celoročních cílů


Mezinárodní asociace dohledových orgánů v pojišťovnictví si stanovila strategické cíle na rok 2020 – 2024. Že na tom není nic směšného a kuriózního? To opravdu není. Ale jde o takovou směs floskulí, že se tomu člověk může snad jen smát. No posuďte sami: asociace dohledů si totiž vytkla, že bude vyhodnocovat, stanovovat, podporovat a znovu vyhodnocovat. A to všechno efektivně, účinně a transparentně. No neberte to…

A co náš historický seriál? Tentokrát se podíváme 400 let zpět do srpna 1619, kdy byl českými stavy zvolen králem Fridrich Falcký. Už záhy se však ukázalo, že naděje vkládané stavovskými do jeho osoby byly značně přehnané. Na českém trůně totiž vydržel jen něco přes rok a po zpackané bitvě na Bílé hoře ze země uprchl. A štvancem byl v podstatě po celých zbylých 12 let svého krátkého života.  

Tento článek nevyjadřuje názor společnosti Creasoft. 

Kateřina Lhotská
vedoucí odděle ní analýz a finančních produktů, Creasoft s.r.o.
člen Finanční akademie Zlaté koruny
stříbrná blogerka v kategorii Nováček roku 2018 serveru iDNES

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články