Sloupek Kateřiny Lhotské: Výjimka z antidiskriminační směrnice znovu platí


			Sloupek Kateřiny Lhotské: Výjimka z antidiskriminační směrnice znovu platí
1.4.2019 Spektrum, Komentáře

V záplavě celé řady zpráv, které na nás každodenně chrlí média, zapadla nenápadná zmínka o novelizaci antidiskriminační směrnice EU. Má velký dopad na pojišťovnictví. Znovu se totiž zavádí výjimka, která umožní používat pohlaví pro stanovení výše pojistného, nebo pojistného plnění.

Po více než šesti letech tak budou opět v životním pojištění platit ženy nižší pojistné než muži a ti budou pro změnu zase pobírat o něco vyšší doživotní rentu. Tato změna začíná platit okamžitě, tedy ode dneška 1. dubna 2019. Pro pojišťovny tak začíná boj s časem, protože musí urychleně změnit svoje produkty. Která bude asi nejpružnější a dokáže to nejrychleji?

Evropská komise do poslední chvíle tuto změnu tajila a zveřejnila ji až právě dnes. Důvody tohoto postupu nejsou zřejmé a nebudeme o nich ani spekulovat. Neprozradili to ani předseda Evropské komise J. C. Juncker a eurokomisařka za Českou republiku paní Věra Jourová, když na tiskové konferenci tuto změnu představovali.


Mohlo by vás zajímat: 2018: Zurich s vysokým ziskem. Aegon zvyšuje mírně dividendu


Pan Juncker, kromě jiného, sdělil: „Evropská komise si uvědomuje, že až příliš mluví lidem do života, a to někdy i stylem popírající přírodní zákony a zdravý rozum. Proto jsme podrobili naše legislativní normy důkladné analýze s cílem najít právě ty záležitosti, které by mohly tuto výtku splňovat. Při posuzování antidiskriminační směrnice jsme zjistili, že v životním pojištění opravdu existují objektivní důvody pro stanovení jiné výše rizika a tím pádem i pojistného pro ženy a pro muže. A tedy, že výpočet pojistného podle pohlaví není diskriminací. Proto může být takto opět kalkulováno.

Paní komisařka Jourová k tomu dodala: „Existují mezi námi lidé, kteří si představují, že rovné postavení mužů a žen znamená, že se mají mezi nimi smazávat všechny rozdíly. Což se projevilo před několika lety právě při soudním zrušení výjimky z antidiskriminační směrnice umožňující kalkulovat pojistné podle pohlaví. Nicméně tento názor není správný, protože muži a ženy se od sebe vzájemně liší. Což je ostatně zřejmé, když se podíváte na mne a na pana Junckera.

Rozhodnutí vyvolalo celou řadu ohlasů. Pozitivních i negativních. Mezi ty první patří reakce vládního Výboru pro Evropskou unii. V jeho prohlášení se mimo jiné píše: „Tento krok je třeba jednoznačně ocenit. Právě nyní před volbami do europarlamentu je třeba občany přesvědčit o tom, že Evropská unie není jen byrokratický moloch, ale umí se také poučit ze svých chyb a přijmout opatření, která tyto chyby eliminují. Jen je trochu nešťastné, že se to týká oblasti, která není v úplném středu zájmu občanů. Ale berme to jako první vlaštovku, po které jich bude nepochybně následovat celé hejno.


Mohlo by vás zajímat: Atradius: Případy platební neschopnosti firem budou stále častější


Ale ne všichni toto rozhodnutí přivítali. Například specialistka Gender studies Andrea Procházka-Procházková se netajila svým rozčarováním: „Tímto krokem se jen dále prohlubuje už překonaný společenský konstrukt připouštějící existenci jen dvou pohlaví – muž a žena. Ale co příslušníci zbylých 62 doposud objevených genderů? Jak těm se bude pojistné počítat? Na ty nikdo ani nepomyslel. Cítíme se postupem Evropské komise zrazeni/-y/-o a určitě to tak nenecháme.

Evropská komise dala touto změnou naprosto zřetelně najevo, že se nezříká odpovědnosti za případné omyly a přehmaty, které se tu a tam při přípravě evropské legislativy objevily. A hlavně, že je připravena je napravit. A tak zbývá jen se ptát, která z norem bude tou další. Seznam je to hodně dlouhý…

PS: Pokud při čtení tohoto článku nevěříte vlastním očím, tak se prosím podívejte na datum, kdy vyšel…

Kateřina Lhotská
vedoucí oddělení analýz a finančních produktů, Creasoft s.r.o.
člen Finanční akademie Zlaté koruny

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

apríl???

Radoslav Všetečka,  2. 4. 2019

Teď nevím, je to tak, nebo je to všechno jen apríl?

apríl

Štěpán Průcha,  2. 4. 2019

Asi by nebylo od věci někde napsat, že jde o apríl. Pozorný čtenář ví, že výjimku zrušil soud a tak ji asi jen těžko může obnovit komise, ale nepozorný čtenář, který jen zhltne nadpis a pár slov, si z tohoto vtípku odnese chybný závěr.

62 pohlaví?

Jan Černý,  1. 4. 2019

Číslo 62 je myšleno vážně??

Související články