Sloupek Kateřiny Lhotské: Z antidiskriminace už některým hrabe


			Sloupek Kateřiny Lhotské: Z antidiskriminace už některým hrabe
26.8.2019 Spektrum, Komentáře

Když se před pár lety rušila výjimka z antidiskriminační směrnice a škrtem pera přestali v pojišťovnictví existovat muži a ženy, tak jsme si na čelo ťukali asi všichni. Jak ovšem čas ukázal, to byl jenom začátek a dnes by si člověk ze samého ťukaní na čelo musel udělat do lebky důlek.

V EU postupně totiž začalo převládat přesvědčení, že diskriminace žen bude odstraněna tím, že na muže a ženy se nebude nadále pohlížet jako na nositele rovných práv, ale jako na jedince stejných vlastností. Od čehož pak bude rovnost práv tak nějak automaticky odvozena. Tento přístup však vede k neuvěřitelným situacím, nad kterými si může člověk hlavu ukroutit.

Jako před nedávnem v Německu, kde podala jedna matka žalobu pro údajnou diskriminaci své dcery v souvislosti s tím, že nebyla přijata do chlapeckého pěveckého sboru. Ke svému přesvědčení nejspíš došla na základě výše zmiňované antidiskriminační doktríny, tedy že muži a ženy jsou stejní.

Soud sice její žalobu zamítl, ovšem ve svém rozhodnutí se bohužel moc nepouštěl do samotné podstaty sporu a klouzal hodně po povrchu. A tak místo, aby prohlásil, že je ona matka je cáklá a nechal ji podrobit psychiatrickému zkoumání, tak svůj verdikt poněkud alibisticky zdůvodnil tím, že dívčin hlas by mezi ostatní nezapadl. Nicméně případ ještě neskončil, protože dotyčná se už nechala slyšet, že to takhle nenechá. A tak bude spor pokračovat a odvolací soud bude řešit otázku, zda je, nebo není dívčí hlas mezi chlapeckými slyšet. To bude dokazování a expertíz…


Mohlo by vás zajímat: Smrt známé youtuberky probudila diskuze o bezpečnosti elektroběžek


To v Británii se rozhodli, že zametou s předsudky o rozdílné úloze mužů a žen při výchově dětí. Zakážou proto reklamu, ve které jsou otcové zobrazováni jako trumberové, kterým nelze svěřit dítě, a matky jako laskavé pečovatelky, které naopak zvládnou levou zadní úplně všechno. Což samozřejmě automaticky neznamená, že nyní budou za neschopné zmatkařky matky a z mužů se stanou otcové supermani. Pokud by tomu tak totiž bylo, následovaly by nepochybně protesty proti tomu, že žena je prezentována jako někdo, kdo se bez muže neobejde. Reklamní tvůrci to zkrátka nemají vůbec lehké…

U nás se naštěstí blbne jen málo. Zatím. Tedy ne, že by fanatici genderové vyváženosti úplně spali, ale jejich nápady nemají mezi našinci takový ohlas, jako výplody mozkoven jejich ideových souputníků v zemích na západ od nás. Nemusí to vydržet věčně. Stačí, aby třeba zaznamenali, že samotná čeština je diskriminační, protože v pravidle o shodě podmětu a přísudku preferuje jednoznačně mužský rod. Že by mohl někoho dříve či později takový nesmysl vůbec napadnout, zase nemusí být taková fikce.


Mohlo by vás zajímat: Výhody digitalizace. GDV podporuje elektronický doklad pacienta


Vzpomínám si, jak se před časem rozčilovala v televizi nějaká genderistka nad tím, že ve větě „Policisté dopadli dlouho hledaného zločince“, není dostatečně vyjádřen fakt, že zásluhu na polapení dotyčného darebáka mají i policistky. A že by tedy podle ní mělo ono vyjádření znít, že „Policisté a policistky dopadli/dopadly dlouho hledaného zločince“. I když se obávám, že ani po této korektuře by nemohla být ona genderistka úplně spokojená. „Policistky“ jsou totiž až za „policisty“, kteří zločince nejdříve „dopadli“ a až pak ho „dopadly“ i jejich kolegyně…

Ukazuje se, že z boje proti diskriminaci některým už vážně hrabe. Pokud se nechceme dožít toho, že začne postupně hrabat většímu a většímu počtu lidí a ti ostatní budou mít uprostřed čela ze samého ťukání důlek, bude nejspíš nutné jednu diskriminaci systematicky zavést. A to diskriminaci blbců…

Tento článek nevyjadřuje názor společnosti Creasoft.

Kateřina Lhotská
vedoucí odděle ní analýz a finančních produktů, Creasoft s.r.o.
člen Finanční akademie Zlaté koruny
stříbrná blogerka v kategorii Nováček roku 2018 serveru iDNES

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Ta parta v EU to nemá v hlavě v pořádku.

Jiří Hrabovský,  27. 8. 2019

Evropský parlament a spol. je parta vysloužilých "národních" politiků, kteří ve svých státech tak nějak neuspěli a tak byli "vyšoupnuti výše". A podle toho to také v EU vypadá. Už kdysi za komoušů kolovalo jedno pořekadlo - "dejte mi stůl a telefon a já už si práci najdu". Na EU to pasuje naprosto přesně. A podle toho také vypadá situace v pojišťovnictví. Jak říká klasik -  zase se mi chce zvracet.

Z antidiskriminace některým hrabe

Miroslav Chovanec,  27. 8. 2019

Paní Lhotská, omlouvám se Vám. Minule jsem z nepochopení ironie v textu reagoval na vaši adresu dost neuváženě. Plně s vašimi postoji souhlasím. Svět se zbláznil.

zkoušky

jn,  27. 8. 2019

Mě nejvíc trápí otázky, kde je správná odpověď jedna či dvě i tři nebo dokonce všechny. A ve výsledku se nezapočítá nic.
Dále členění do částí - odbornost povinných 60% splněno na 60%, dovednosti povinných 60% splněno na 100%, celkový výsledek povinných 75%   nesplnil jsem.
Přirovnávám to k fotbalu, kdy jeden poločas vyhrajete 3:0, druhý prohrajete 0:1 a proto jste zápas nevyhráli, protože jste nevyhráli oba poločasy.

PROČ

LIBOR STEJSKAL,  27. 8. 2019

nakouknul jsem do testových otázek, a nestačil se divit, jak jsou položeny mnohé otázky. Jsem narozen v době kdy jsme byli pouze blbci a ti chytří, až dnes se tomu říká dis......  dislektik s tímto musí mít zákonitě problém.
Další lahůdka: v pmv otázka na úrokové sazby... proč, nechápu. Na netu se oklilknou dvě políčka a smlouva je hotova, my s klientem mluvíme nebo alespoň máme mluvit tak dvě hodiny na pojištění přívěsu za 500, naše provize kolem 50, tak nám to znepříjemněte ještě více... Klientovi to ovšem nepomůže.
Další otázky na tvorbu ceny... k čemu, do pc zadám a on mi bez ohledu na mojí náladu určí cenu... Prý u tvorby tohoto byl pan Špirakus, vážím si ho, nechce se mi věřit že by s tímto souhlasil. Tento státní úřednický teror, vše jen ztěžuje, nic žádný trh nenarovná, ohnutý je pro výmysly úředníků. Taky mě napadá, že vítr vane odjinud, a plány jsou jiné než ty veřejně vyřčené.
Libor Stejskal

Sbor a miss

Lajana,  26. 8. 2019

Milá paní Lhotská, díky za vaše články, které mě baví a většinou mi mluví z duše. K chlapeckému sboru bych ještě doplnila, že nebohou holčičku prý nepřijali, protože neuměla zpívat a o zpěv ani neměla zájem. A po soudním zamítnutí, že se dívčí hlas nehodí do chlapeckého sboru, požádala prý matka, aby dívku přeškolili na chlapecký hlas. Tak to jen k doplnění duševního zdraví oné matky. Mě včera potěšili s Česko Slovenskou Miss, což je mimochodem totálně diskriminační soutěž (haha), ale je to prostě podívaná a tak ji taky beru, kde nezrušili promenádu v plavkách se zdůvodněním, že to tam prostě patří. Ano, patří. Bravo za statečnost!
Zdar vašim článkům!
Lajana

Související články