Výbuch zabil 13 horníků. Bylo metanu 4,5 krát víc, než povolují předpisy?


			Výbuch zabil 13 horníků. Bylo metanu 4,5 krát víc, než povolují předpisy?
21.12.2018 Spektrum, Škody

20. prosince 2018 došlo okolo 17:16 hodin ve 29. sloji v místě ohradníku Dolu ČSM Sever v Karviné k důlnímu neštěstí.  Při výbuchu metanu zahynulo třináct horníků. Mezi oběťmi je jedenáct Poláků a dva Češi. Tři horníci zůstávají v nemocnici, jeden z nich je v kritickém stavu.

Práce v podzemí byly okamžitě zastaveny a zahájeno vyfárání všech pracovních čet. Na místo se neprodleně dostavila i Hlavní báňská záchranná stanice, která provedla intenzivní prohlídku všech postižených míst. Příčinu důlního neštěstí bude šetřit komise složená ze zástupců OBÚ pro území krajů Moravskoslezského a Olomouckého, Police ČR, vedení OKD, a.s., vedení společnosti ALPEX a zástupců odborové organizace.

V nemocnicích v Karviné a Ostravě skončili po výbuchu čtyři lidé, jednoho z nich však lékaři po ošetření hned propustili, a další horníci byli ošetření na místě a jsou od začátku v domácí péči.Dva muži s popáleninami leží na klinice popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie Fakultní nemocnice Ostrava. „Jednoho z pacientů k nám na urgentní příjem transportoval ve 21.30 vrtulník záchranné služby. Muže jsme přijali v kritickém stavu. Má hluboké popáleniny po celém těle,“ říká serveru iDNES.cz mluvčí nemocnice Naďa Chattová.


Mohlo by vás zajímat: Česká podnikatelská pojišťovna v roce 2019 změní složení představenstva


Druhý horník hospitalizovaný na stejné klinice je na tom lépe. „Má menší popáleniny, nebyl v ohrožení života a jeho stav je stabilizovaný,“ dodala Chattová s tím, že nemocnice byla v noci na pátek připravena přijmout i další zraněné při výbuchu metanu v dole, ale více jich nebylo.

Další dva horníky převezly sanitky do nemocnice v Karviné-Ráji. „Jednoho z mužů lékaři hned po ošetření propustili, druhý byl přijat s lehčím zraněním na chirurgickou kliniku. Podle lékařů byl silně vystresovaný, hospitalizovali jej proto i kvůli pozorování,“  komentovalamluvčí karvinské nemocnice Radmila Fleischerová.

Ředitel OKD Boleslav Kowalczyk popsal průběh záchranných prací: „Bezprostředně po explozi byla zahájena záchranná akce. Báňští záchranáři postupovali postupně postiženými důlními prostory, kde nacházeli zraněné a mrtvé. Do některých částí se však nedostali, protože tam řádil oheň. Bylo rozhodnuto o inertizaci, tedy uzavření prostor a naplnění dusíkem. Postaveno bude několik hrází, které prostory přehradí. Teprve po rozhodnutí havarijní komise bude možné se do prostor vrátit pro těla zemřelých horníků."

Záchranná operace je nyní pozastavena a podle specialistů není šance, že někdo přežije. „Podle našich informací pod zemí zuří oheň a teplota dosahuje dvou set stupňů Celsia. Existuje vysoká pravděpodobnost následných výbuchů. V okamžiku, kdy bude možné jít do podzemí, budou záchranné týmy pokračovat v akci,“ dodal Kowalczyk.

Mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek označil za evidentní, že při tragédii musela být koncentrace metanu proti předpisům minimálně 4,5 násobná: „Jedna věc je jasná, musela tam být větší koncentrace metanu a muselo dojít k určitému počinu. Ten počin je předmětem šetření a nelze se k tomu teď vyjádřit – jestli tam byl nějaký přírodní vliv, lidská chyba, popřípadě technická závada, která mohla výbuch také způsobit."


Mohlo by vás zajímat: Lloyd´s otevřel svoji novou pojišťovací společnost v Bruselu


K neštěstí se vyjadřil i premiér Andrej Babiš. „Výbuch v dole ČSM je obrovská tragédie. Rád bych vyjádřil svou nejhlubší soustrast pozůstalým. Jsem ve spojení se záchranáři, dělají maximum. Jsme připraveni okamžitě pomoci, pomoc nabídl i polský premiér. V tuto chvíli nezbývá, než věřit a modlit se, aby nebylo obětí víc. Hned po skončení Bezpečnostní rady státu letím na místo tragédie do dolu ČSM, abych zjistil, jakou pomoc může naše vláda poskytnout,“ uvedl Babiš na Twitteru.

Premiér také řekl, že pokládá za spravedlivé, aby smrt polských horníků v karvinském dole ČSM byla odškodněna stejně jako tragédie jediné české oběti. Pokud by to nemohla udělat sama společnost OKD, které důl patří, vstoupí do věci stát.

Na místo dorazil i polský premiér Mateusz Morawiecki, který vyjádřil hlubokou soustrast všem, kterých se tragédie dotkla. „V ohrožení života je i další ze dvou polských horníků, který leží v nemocnici. Dostal jsem informaci, že v šachtě stále hoří a může trvat dlouho, než se požár podaří uhasit. Jsem ve spojení s premiérem Babišem a společně se budeme snažit pomoci jak rodinám, tak přímo na dole ČSM. Celý případ je o to smutnější, že se stal těsně před Vánocemi."

Oběti výbuchu uctili i poslanci, kteří zahájili jednání Sněmovny minutou ticha a pozůstalým vyjádřil soustrast i prezident Miloš Zeman. Popřál brzké uzdravení raněným a poděkoval záchranářům, kteří na dole zasahovali. „V tomto adventním čase nás všechny zasáhla tragédie na Dole ČSM. Jsem nesmírně zarmoucen ze ztráty lidských životů. Vyjadřuji upřímnou soustrast pozůstalým, přeji brzké uzdravení raněným a děkuji obětavým záchranářům,“ uvedl Zeman prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka.


Mohlo by vás zajímat: Pojišťovna VZP atakuje hranici 600 mil. Kč na předepsaném pojistném


Lokalita je nyní uzavřená, což se dotýká práce 800 zaměstnanců ze dvou směn. Museli zůstat doma, kde budou zřejmě do neděle, než se podaří prostor zatarasit. Pobírají 100 procent mzdy, protože jde o překážku na straně zaměstnavatele.

Důl ČSM je součástí OKD. Majitelem této těžební společnosti je prostřednictvím státního podniku Prisko stát. OKD letos vytěží okolo pěti milionů tun uhlí. V současnosti těží ve dvou dolech. Důlní závod 1 vznikl k 1. lednu 2015 sloučením původních závodů Důl Darkov a Důl Karviná. Důlní závod 2 vznikl k 1. lednu 2015 přejmenováním původního Závodu Důl ČSM a nachází se ve východní části karvinské dílčí pánve.

Územně je členěn do dvou oblastí: Sever a Jih. Dobývací prostor je v katastrech obcí Stonava, Karviná, Albrechtice u Českého Těšína a Chotěbuz. Do této doby poslední důlní tragédií na Karvinsku byl výbuch metanu v dole Darkov v roce 2015. Při ražbě chodby tehdy zahynuli tři lidé a další dva horníci utrpěli zranění.

Servry iDNES ve spolupráci s ČTK přinesly také seznam největších důlních neštěstí u nás:

  • 18. října 1990
    Výbuch s následným požárem v Dole 1. máj (Barbora) v Karviné. Exploze vznikla v jedné ze slojí, která byla zhruba 625 až 700 metrů pod povrchem. Na místě zemřelo 29 lidí, třicátá oběť podlehla později zraněním v nemocnici. Příčinou neštěstí byl výbuch metanu.
  • 8. ledna 1992
    Otřes na jednom z pracovišť Dolu Doubrava na Karvinsku.
  • 5. dubna 1997
    Při zásahu v dole Tuchlovice na Kladensku zahynuli po vdechnutí toxického plynu dva členové báňské záchranné služby. Dalších sedm lidí se přiotrávilo.
  • 29. listopadu 1998
    Nehoda v závodě Jan-Karel dolu ČSA v Ostravě. Tři horníci zahynuli zřejmě v důsledku přehřátí organismu při prohlídce uzavřených překopů. Podle báňského úřadu bylo příčinou tragédie hrubé porušení řady bezpečnostních předpisů.
  • 29. listopadu 2001
    Exploze metanu v Dole Schöller v Libušíně u Kladna. Výbuch zřejmě zavinilo špatné odvětrávání nahromaděných plynů a v místě neštěstí se našly i nedopalky cigaret.
  • 30. března 2003
    Otřes v Dole ČSA na Karvinsku. Otřes v hloubce 800 metrů postihl lokalitu Doubrava. Kromě dvou mrtvých byl jeden člověk těžce zraněn.
  • 7. října 2003
    Při otřesu v podzemí Dolu Darkov na Karvinsku zemřeli dva polští horníci.
  • 11. března 2004 
    Důlní otřes v dole Lazy na Karvinsku. Přibližně 700 metrů pod zemským povrchem zemřelo pět Poláků a dva Češi.
  • 12. srpna 2004
    Dva horníci se udusili v podzemí Dolu Doubrava na Karvinsku. Společně vešli do míst, kde kvůli výpadku elektrického proudu přestaly fungovat ventilátory.
  • 7. června 2005
    Zával v hloubce 770 metrů v Dole Darkov na Karvinsku. Oba horníci likvidovali před závalem pracoviště a odstraňovali z něj výztuže.
  • 10. července 2008
    Při přípravě na odstranění porubu v podzemí Dolu Darkov na Karvinsku zahynuli dva důlní záchranáři.
  • 23. listopadu 2008
    Důlní otřes v závodě ČSA Dolu Karviná. Zemřeli dva muži polské národnosti, další tři lidé utrpěli lehká zranění.
  • 22. dubna 2013
    Báňští záchranáři se zřejmě otrávili při odebírání vzorků ovzduší z uzavřených prostor Dolu ČSM na Ostravsku.
  • 14. listopadu 2014
    Důlní otřes v lokalitě ČSA Dolu Karviná. Otřes měl sílu 3,5 stupně Richterovy škály. Kromě tří obětí si událost vyžádala ještě devět zraněných.
  • 6. srpna 2015
    Výbuch metanu v dole Darkov na Karvinsku. Při ražbě chodby zahynuli tři lidé a další dva horníci utrpěli zranění.
  • 20. prosince 2018
    Při výbuchu metanu v uhelném dole v Karviné zahynulo třináct horníků, z toho jedenáct polské národnosti. 
Zdroj: iDNES.; ČTK, OKD

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články