Video: Požár katedrály Notre-Dame je uhašen. Co bude s artefakty?


			Video: Požár katedrály Notre-Dame je uhašen. Co bude s artefakty?
16.4.2019 Zahraničí, Škody

Požár pařížské katedrály Notre-Dame se podařilo uhasit. Situaci na místě kontroluje stovka hasičů, kteří budou dohlížet na bezpečnost požářiště. Důkladným průzkumem projde také statika historické stavby. Úkolem vyšetřovatelů je také zaznamenat přesný rozsah škod a zajistit bezpečný převoz cenných artefaktů z chrámu. Příčina požáru je prozatím neznámá.

Podle informací francouzských médií požár nejspíš souvisí s renovací špičky jedné z kostelních věží. Úřad pařížského prokurátora vyloučil žhářství či souvislost s terorismem a uvedl, že případ považuje za nehodu. Požár vypukl krátce před sedmou hodinou večer.

Uchránit před plameny se podařilo především trnovou korunu a roucho svatého Ludvíka, což jsou pro katolické věřící velmi významné předměty. Požár v pořádku přečkalo i rozetové vitrážové okno na severní fasádě. Osud mnoha dalších artefaktů je však stále neznámý, podle francouzských novinářů se dosud neví, jestli a jak plameny poškodily varhany, sousoší Piety na hlavním oltáři nebo zvony. Klíčovou otázkou však nyní je, do jaké míry byla narušena konstrukce stavby.


Mohlo by vás zajímat: MARSH důrazně varuje před politickými riziky!

Zdroj: YouTube

„Celý národ cítí pohnutí. Myslíme na všechny katolíky a všechny Francouze. Katedrálu Notre-Dame společně znovu vybudujeme," uvedl francouzský prezident Macro.

Pomoc v hodnotě 100 milionů eur (2,6 miliardy korun) už slíbil francouzský miliardář François-Henri Pinault, ředitel mezinárodní skupiny Kering, kterému patří například značky Gucci nebo Yves Saint Laurent. Rodina Arnaultových a její koncern LVMH vyrábějící luxusní zboží pak na obnovu památky věnuje 200 milionů eur (přes pět miliard korun).


Mohlo by vás zajímat: Portál Právo pro všechny: Na co si dát pozor při půjčení vozidla v zahraničí?


Sbírku už spustila i newyorská nezisková organizace French Heritage Society, která se věnuje ochraně francouzských architektonických a kulturních pokladů. Víc než 50 kampaní v pondělí vzniklo na internetových stránkách pro organizování pomoci dobrovolných dárců GoFundMe. Pomoc nabídla také česká vláda.

Zdroj: YouTube

 

Zdroj: E15; CNN

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články