Získají pojistitelé větší přístup na čínský trh?


			Získají pojistitelé větší přístup na čínský trh?
15.4.2019 Zahraničí

Obchodní spor mezi USA a Čínou by mohl možná přinést určitou výhodu zahraničním pojistitelům. Vyplývá to z vystoupení místopředsedy čínského orgánu dohledu nad finančním trhem na konferenci konané v březnu 2019 v Pekingu. Zahraničním bankám a pojišťovnám by měl být poskytnut větší přístup na příslušné čínské finanční trhy. Úvěrová pojišťovna Coface však spatřuje na čínském nebi několik temných mraků.

Podle záměrů čínského orgánu dohledu by následkem tohoto opatření měly být zlepšeny finanční produkty a služby na čínském finančním trhu. Do Číny by prý tak mohlo vstoupit více zahraničních finančních institucí a trh by mohly obohatit kvalitní nabídky. Již v lednu 2019 německý spolkový ministr financí Olaf Scholz při státní návštěvě v Číně „bojoval“ za německé banky a pojišťovny.

S ohledem na obchodní spor mezi USA a Čínou a stejně tak na Brexit se jeví okamžik pro liberalizaci přístupu na čínský trh jako veskrze příznivý. Na základě liberalizace by mohla např. Allianz jako první německá pojišťovna založit v Číně vlastní holding, aniž by v něm musela mít účast čínská pojišťovna. Proto Oliver Bäte, výkonný ředitel Allianz Group, hovoří v této souvislosti o významném mezníku. Vychází se z toho, že Allianz by v průběhu roku 2019 vybudovala v Číně pobočku a v následujících 10 až 14 letech by profitovala z průměrného ročního růstu trhu o zhruba 14 %. 


Mohlo by vás zajímat: Osm z deseti usmrcených cyklistů nemělo přilbu! 


Úvěrová pojišťovna Coface ovšem spatřuje na čínském nebi několik temných mraků. Experti například předpokládají, že tempo hospodářského růstu se letos v Číně sníží na 6,2 %. Navíc 59 % z 1500 dotázaných čínských podniků je názoru, že se vývoj hospodářství v roce 2019 nezlepší. V loňském roce zastávalo toto stanovisko pouze 33 % respondentů.

Je to poprvé od roku 2003, ve kterém Coface začala s tímto dotazováním, resp. výzkumy trhu, kdy převážila skepse. Současně v loňském roce vzrostl počet podnikových insolvencí na celkových 6646. Z celkového počtu respondentů jich 62 % muselo strpět zpoždění plateb. 40 % dotázaných podniků uvedlo, že zaznamenalo nárůst zpoždění plateb, přičemž v roce 2017 zmínilo takový trend toliko 29 % podniků.


Mohlo by vás zajímat: Ministerstvo financí zhoršilo odhad růstu ekonomiky. Blíží se recese?


Ještě více zneklidňující je ta skutečnost, že narůstá podíl plateb zpožděných více než 180 dní, které představují asi 2 % ročního obratu. Podíl těchto plateb na celkových opožděných úhradách vzrostl ze 47 % v roce 2017 na 55 % v roce 2018. Nejvíce se problém zpoždění plateb nad 180 dní projevuje ve stavebnictví, automobilovém průmyslu a v oboru informačních a komunikačních technologií a nejméně ve farmaceutickém a potravinářském průmyslu 

Výsledky dotazování podle Coface dokládají, že se platební morálka zhoršila v důsledku zostřené likvidity a tvrdé konkurence, která zatěžuje ziskové marže. Pokud se bude dále zpomalovat tempo ekonomického růstu, budou podle Coface rizika v sektorech, v nichž velká část podniků trpí vysokou dluhovou službou větší než dosud. 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články