Novela 38 a zákon o pojišťovnictví schváleny Senátem ČR


			Novela 38 a zákon o pojišťovnictví schváleny Senátem ČR
24.8.2016 Pojistný trh

Příběh obou velkých legislativních úprav provází titulky novin a internetových serverů již mnoho let. Dnes Senát České republiky oba dva návrhy přijal a ukončil tak mnohaleté martýrium doprovázené ostudou v Evropské unii za opožděnou implementaci Solvency 2, kterou zákon o pojišťovnictví transponuje do českého práva.

Ve středu 24. srpna byl Senátem ČR schválen zákon č. 277/2009 sb., o pojišťovnictví, který transponuje evropskou směrnici Solvency 2 do českého právního systému. Česká republika byla poslední zemí EU, která nestihla směrnici implementovat včas, za což stále hrozí sankce od Evropské komise.

Během projednávání se řešila převážně problematika souvisejících činností pojišťoven. Český implementační výklad totiž podle odborníků vyložil Solvency 2, v tomto tématu velmi striktně a zasáhl výrazně tak do práv pojišťoven. „Pro pojišťovny to znamená oslabení právní jistoty ve vztahu k otázce rozsahu licence, neboť nově již nebude zákon o pojišťovnictví obsahovat definici tzv. souvisejících činností,“ komentovala již dříve Marcela Kotyrová, za Českou asociaci pojišťoven. Pojišťovny tak nebudou moci poskytovat například zprostředkování stavebního spoření, leasingu či kolektivního investování.


Čtěte také: V EU začala platit Solvency II. U nás nikoli.


Pojišťoven se během obecné rozpravy zastal senátor Miloš Vystrčil a poukázal na znerovnoprávnění bank a pojišťoven, protože banky mohou i nadále nabízet pojistné služby, zatím co pojišťovny již nebudou moci nabízet služby mimo pojistné zaměření.

Pro přijetí zákon hlasovalo kladně 45 senátorů z 63 přítomných.

 

Schválena byla rovněž novela zákona č. 38/2004 sb., o pojišťovacích zprostředkovatelích. Tomu, co zbylo z prvního návrhu novely zákona 38, se však nedá říkat ani torzo. Vlivem politikaření a koaličních dohod z novely mnoho nezbylo. Původní svazek obsahující více jak sto padesát stran se smrskl na dvě, ale i ty, trh ovlivní. Více jsme o tom již psali v článku: Zákon o pojišťovacích zprostředkovatelích čeká v Senátu. Jak se na něj chystá trh?

Novela zákona zavádí prodloužené ručení zprostředkovatele za sjednanou smlouvu životního pojištění a to po dobu pěti let. V případě storna tak musí vracet poměrnou část odměny měřenou v měsících. Tedy v pětiletém horizontu 1/60 za každý nezapočatý měsíc.

Do pěti let budou rovněž rozložené i náklady pojišťoven s ohledem na to, aby klient dostal co nejvyšší odkupné. Několik senátorů v průběhu rozpravy upozornilo na to, že pojišťovna si může libovolně stanovit poplatek za předčasné ukončení smlouvy a klient z toho ve výsledku vyjde obdobně. Neodhlasoval se ani případný pozměňovací návrh, který by řešil paradox, že znění stále počítá s regulací rezervotvorného i rizikového životního pojištění.

Novela zákona byla přijata bez jakýchkoli navržených pozměňovacích návrhu. Nyní i se zákonem o pojišťovnictví poputuje k podpisu prezidenta Miloše Zemana. Nabytí účinnosti obou zákonů můžeme odhadnout na přelom roku 2016 a 2017.

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

A vše zůstává při starém

Jiří Vaněk,  31. 8. 2016

http://www.lidovky.cz/to-co-ukazuje-film-o-ovb-je-bezne-rika-ochrance-investoru-kalvoda-pxz-/zpravy-domov.aspx?c=A160826_165952_ln_domov_jko

Z kopáče financnim poradcem

J,  25. 8. 2016

Nedávno, asi před měsícem, jsem četl článek "Z kopáče  se stal finančním poradcem".  :)

RSS

Související články