Při tragické dopravní nehodě zahynuli Jana Čechová a Vladimír Přikryl


			Při tragické dopravní nehodě zahynuli Jana Čechová a Vladimír Přikryl
19.6.2023 Pojistný trh

Při nedělní dopravní nehodě na silnici mezi Zlechovem a Starým Městem u Uherského Hradiště tragicky zahynuli Jana Čechová a Vladimír Přikryl. 

JUDr. Jana Čechová ČB

Jana Čechová byla referentkou Ministerstva financí ČR a dlouhodobě se zabývala legislativní tvorbou v oblasti pojišťovnictví. Vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a byla aktivní v publikování v této oblasti. Vladimír Přikryl absolvoval Filozofickou fakultu Univerzity T. G. Ševčenka v Kyjevě a v rámci pojistného trhu byl od roku 1993, kdy započal svoji dráhu na Ministerstvu financí, uznávaným specialistou na veškeré otázky týkající se pojišťovnické legislativy, a to jak té evropské, tak i tuzemské. Aktuálně se v jeho gesci odehrávala klíčová změna legislativy, jež se odrazí v pojištění motorových vozidel. Nový zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla by měl od počátku roku 2024 nahradit ten stávající́ (č. 168/ 999 Sb.). V roce 2011 byl Vladimír Přikryl oceněn jako Osobnost pojistného trhu v odborné anketě Pojišťovna roku.

K tragické nehodě, která vzala Vladimíru Přikrylovi a Janě Čechové život, došlo v neděli 18.6 a na místě zasahovaly všechny složky IZS. „Ke srážce tří osobních aut, v nichž dohromady cestovalo sedm lidí, vyslal dispečink ZZS Zlínského kraje posádky z Uherského Hradiště, Buchlovic, nedaleko se pohybující posádku ze Suché Lozi i Leteckou záchrannou službu z Brna. Na místě zasahující lékař brněnský vrtulník odvolal,“ uvedla ČTK mluvčí záchranářů Gabriela Netopilová Sluštíková.

PhDr. Vladimír Přikryl ČB

„Zasahující hasiči započali s prováděním první předlékařské pomoci do příjezdu posádky ZZS, které následně asistovali. Také provedli s pomocí hydraulického vyprošťovacího zařízení otevření pátých dveří u jednoho z vozidel, protože bylo podezření, že se v něm nachází další osoby, což se nepotvrdilo,“ informoval ČTK krajský mluvčí hasičů David Martinec.

Podle policistů vjel čtyřiašedesátiletý řidič vozidla Kia z dosud neznámých příčin při jízdě od Brna směrem do Uherského Hradiště do protisměru, kde se postupně střetl s dvěma protijedoucími vozidly. Řidič i jeho o dva roky starší spolujezdkyně utrpěli zranění, kterým na místě podlehli. Záchranáři na místě ošetřili dvě děti ve věku čtyři a pět let, které s lehčími zraněními odvezli k další kontrole do uherskohradišťské nemocnice. Dechové zkoušky u řidičů byly negativní.

Obrovská ztráta pro české pojišťovnictví

Na Vladimíra Přikryla s respektem vzpomínají jeho kolegové. „Je snad české pojišťovnictví stiženo nějakou strašnou kletbou bohů… Pouhých šest měsíců od náhlého úmrtí duše ČPP Jaroslava Besperáta přichází další neuvěřitelná zpráva o tragickém skonu Jany Čechové a Vladimíra Přikryla, excelentních odborníků na pojistné právo, kteří dlouhodobě reprezentovali Ministerstvo financí ČR s větší noblesou než řada jeho ministrů...Nerozlučná dvojice v práci i v soukromí. Mentoři makléřů i jejich laskaví kritici, ale hlavně přátelé, kdykoliv připraveni podat pomocnou ruku, poradit, vysvětlit a naslouchat argumentům. Opravdové persony, přičemž Vladimír to měl potvrzeno také oficiálně coby držitel titulu Osobnost pojistného trhu, udělovaného AČPM v rámci ankety Pojišťovna roku. Jeho podmanivý baryton, obrovská erudice a zaujetí pro věc byly zárukou úspěchu každé konference a semináře, kde přednášel. Jana se držela v jeho stínu, ovšem to nijak nezmenšovalo její podíl na společném expertním díle, které nám tu zůstane. Čest jejich památce – děkujeme a nezapomeneme!“ vyjádřila svoji soustrast profesní Asociace českých pojišťovacích makléřů.

Slova uznání připojil také výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek. Odchodem Jany Čechové a Vladimíra Přikryla jsme ztratili skvělé kolegy a odborníky. Tragicky zahynuly osobnosti, které pomáhaly tvořit pravidla pojišťovnictví do podoby, ve které ho dnes známe. Ztráta Jany a Vladimíra bude připomínat, nakolik je důležitá blízkost lidskosti a odbornosti. Oceňovali jsme je s respektem, vedli jsme vášnivé, ale vždy konstruktivní diskuse, přicházely i odborné ceny. Nahradit je lidmi se stejným zápalem bude velmi těžké. S Vladimírem jsme začali nedávno připravovat publikaci Historie českého pojišťovnictví za posledních 30 let. Přestože publikaci už s námi nedopíše, byl to právě on, kdo velkou část téhle historie psal posledních 30 let," uvedl výkonný ředitel ČAP Jan Matoušek.

Přidal se také specialitka pojišťovny Colonnade Lucie Žulavská, která dříve v rámci České asociace pojišťoven jako gestorka oblasti neživotního pojištění s Vladimírem Přikrylem úzce spolupracovala při tvorbě české pojišťovnické legislativy. „Byť neprávník, jen málokdo na českém trhu rozuměl pojistnému právu tak jako Vladimír Přikryl! Myslím, že mohu mluvit nejen za sebe, ale i za všechny ředitele pojištění motorových vozidel, že poslední měsíce nad tvorbou nového ZPOV pro nás byla neuvěřitelná zkušenost! Přestože na nás Vladimír nesčetněkrát zvýšil hlas, všichni jsme to vždy s pokorou přijali. Nikdy také nezapomeneme na náš legislativní výjezd do Karlových Varů! Děkujeme za vše, Vladimíre,“ uvedla Lucie Žulavská.

Vladimír Přikryl patřil mezi opravdové osobnosti českého pojišťovnictví. Nebylo pojišťováka, který by neuznával jeho obrovský přehled týkající se legislativního vývoje. „Víte, když vytváříte nějaký zákon, musíte si pamatovat, kde co je, od prvního paragrafu až do toho posledního. Už když píšete zákon, musíte vědět, co napíšete do prováděcího předpisu, aby zákon byl ústavní a prošel schvalovacím procesem. Nejde o to předlohu zákona napsat, jde také o to ji obhájit, a to jak při vnitřním připomínkovém řízení, tak při vnějším připomínkovém řízení. Je nutné vypořádat návrh s jednotlivými ministerstvy, ČNB, asociacemi a dalšími institucemi a pak s ním přijít do Legislativní rady vlády, projít jejími pracovními komisemi. Připravit vše pro rozhodnutí vlády, i na to, aby návrh zákona mohl jít do poslanecké sněmovny, prošel třemi čteními, a připravit ministrovi podklady pro každé takové jednání. Současně je potřeba být připraven na otázky a na pozměňovací návrhy poslanců. Pak zákon putuje do Senátu – i tam je nutné být dobře připraven a umět reagovat na dotazy. Po podpisu zákona prezidentem se musí celý zákon přečíst ve Sbírce zákonů a pohlídat, aby v tisku nebyly žádné chyby. Důležitá je doslovně každá čárka. Svým studentům uvádím příklad, kdy vladař rozhoduje o žádosti o milost na smrt odsouzeného člověka a diktuje písaři „milost udělit, nelze popravit“. Písař ale udělá chybu a napíše „milost udělit nelze, popravit“. Vidíte, o čem může jedna čárka rozhodnout,“ říkával Vladimír Přikryl.

Ze své pozice specialisty Ministerstva financí se snažil vždy měřit stejným metrem a dělat vše v zájmu pozitivního vývoje pojistného trhu –  a to jak ze strany klienta, tak pojišťoven a poradců. Sám ale uznával, že to byl někdy velmi těžký boj. „Ne vždycky všechno prosadíte, nemusíte mít vždycky ve všem pravdu. Vždy jsem se však držel zásady maximální profesionality. A za druhé: jde o vyváženost práv a povinností, které jsou v právních normách. Důležitý je princip subsidiarity. Vždy máte dvě misky vah: na jedné ústavou chráněné právo podnikat, protože pojišťovnictví je podnikání, a na druhé misce vah veřejný zájem na tom, aby to nedělal každý, ale jen ten, kdo tomu rozumí, kdo dodržuje zákony, a má k tomu dostatek financí. A také ten, kdo má veškeré zázemí. To jsou misky vah, kde hlídáte, aby se jazýček nevychýlil na jednu nebo na druhou stranu. Ovšem velmi důležitý je také cit. Pojišťovna má zvláštní způsob provozu, odborník dobře ví, že se diametrálně liší od bank nebo investičních společností. Pojištění je vlastně inverze výrobního cyklu. Je to obráceně, než jak funguje klasický podnikatel. Posledním bodem je korektnost ve vztahu. Státní orgán, který normu tvoří, se snaží domluvit se s trhem, najít společné řešení, a to je třeba dodržet. Nelze se usmívat a za rohem dát facku. To se nedělá. Celkově ale můžu říci, že mě má práce baví. Kdyby mě práce nebavila, tak bych toho určitě nechal. O mně se navíc říká, že nejlépe pracuji, když se naštvu,“ komentoval s úsměvem Vladimír Přikryl.

Ve Vladimíru Přikrylovi, stejně jako v jeho kolegyni Janě Čechové, ztratilo české pojišťovnictví dvě opravdové osobnosti.

S úctou a poděkováním vzdáváme čest jejich památce.

Přikryl Čechová 2 ČB

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články