Reakce aktuárů na zátěžové testy pojišťoven


			Reakce aktuárů na zátěžové testy pojišťoven

22. prosince 2016 jsme zveřejnili článek „Zátěžové testy 2016 – pojišťovny obstály“, shrnující výsledky zátěžových testů pojišťoven, jež realizovala EIOPA. Z těchto výsledků vyplývá, že pojišťovny provozující činnost na pojistném trhu v ČR, obstály. Jelikož se ozvaly i kritické hlasy na přístup EIOPA, tak se nyní k tématu zátěžových testů ještě vracíme.

Zátěžových testů 2016 se zúčastnilo deset tuzemských pojišťoven (ČR), jejichž podíl na tuzemském trhu na základě hrubého předepsaného pojistného činil v roce 2015 přibližně 90 %. EIOPA se však celkově zaměřila na sólo úrovni na 236 pojišťoven z 30 evropských zemí. Je proto samozřejmé, že hodnotila všechny dotčené pojistné trhy a mezi nimi také německý pojistný trh.

Ve vztahu k němu vyvodila podle příslušného článku zveřejněného na portálu Versicherungswirtschaftheute závěr, že dlouhé období nízkých úrokokových sazeb by postihlo německé životní pojistitele silněji něž většinu jejich evropských konkurentů. Podle předsedy představenstva Německého sdružení aktuárů [Deutsche Aktuarvereinigung (DAV)] Wilhelma Schneemeiera je to jen málo překvapivé. V zásadě by aktuáři nemuseli v této věci nic počítat. 

EIOPA definovala dva zátěžové scénáře pod názvy „double hit“ (scénář dvojitého zásahu) a „low for long“ (scénář dlouhodobého trvání prostředí nízkých úrokových sazeb). Na základě těchto scénářů měla být analyzována odolnost či zranitelnost příslušných pojišťoven. Schneemeier konstatuje, že tyto scénáře počítají zejména s drastických zhoršením vývoje na kapitálových trzích a přetrvávajícím prostředím nízkých úrokových sazeb.

Podle německých aktuárů zmíněné předpoklady značně přesahují již tak extrémně vysokou úroveň „bezpečnosti“ požadovanou souborem opatření k Solventnosti II. V tomto ohledu nepřímo poukazují například na čl. 101 odst. 3 směrnice 2009/138/ES (konsolidované znění), který zní: „Solventnostní kapitálový požadavek odpovídá hodnotě v riziku primárního kapitálu pojišťovny nebo zajišťovny na hladině spolehlivosti 99,5 % v časovém horizontu jednoho roku.“.

Další závažná připomínka se týká vypovídací schopnosti zátěžových testů EIOPA. Podle Schneemeiera není zjevné, jaké dodatečné poznatky, na tak silně regulovaném trhu jako je pojistný trh, testy EIOPA přinášejí. EIOPA podle jeho názoru minula svůj stěžejní cíl, tj. provést makroekonomickou analýzu. Pro její zpracování nestačí se zaměřit toliko na pojišťovací podniky.

Závěrem Schneemeier upozorňuje, že očekávání dalšího vývoje úrokových sazeb je důležité i pro jiné tržní segmenty. Dlouho trvající fáze nízkých úrokových sazeb by měla dopady rovněž na průmyslové podniky nebo mezinárodní instituce poskytující zaměstnanecké penze. Pro adekvátní vyhodnocení finanční stability celkového hospodářského prostoru musí být vzata v úvahu ekonomická situace významných účastníků trhu.

Foto:  © Can Stock Photo / edharcanstock

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články