BP zaplatí za havárii v Mexickém zálivu 4,5 miliardy dolarů


			BP zaplatí za havárii v Mexickém zálivu 4,5 miliardy dolarů
16.11.2012 Rizika

Britská společnost BP zaplatí kvůli havárii ropné plošiny v Mexickém zálivu v roce 2010 rekordní pokutu 4,5 miliardy dolarů (v přepočtu 90 miliard korun). Je to nejvyšší pokuta tohoto typu v americké historii. Společnost také přiznala vinu za smrt jedenácti dělníků pracujících v době výbuchu na plošině.

Dohoda, díky níž ministerstvo stáhne žaloby podané před dvěma lety, bude BP stát čtyři miliardy dolarů, z toho samotné urovnání žalob bude za rekordních 1,26 miliardy dolarů. Dalších 525 milionů dolarů společnost zaplatí za urovnání žalob podaných americkou Komisí pro cenné papíry a burzy. Pokuty bude firma splácet pět až šest let.

Ministerstvo, které má rovněž funkci nejvyšší federální prokuratury, stáhlo žalobu za 11 trestných činů pochybení a zanedbání povinností odpovědných pracovníků firmy, které vedly k úmrtím zaměstnanců, a za jeden trestný čin maření vyšetřování kvůli lhaní Kongresu o objemu vyteklé ropy. Stáhlo také obvinění z několika přečinů. Zdroje agentury AP uvedly, že ze zavinění smrti 11 pracovníků plošiny budou obviněni dva zaměstnanci BP.

"Věříme, že toto řešení je v nejlepším zájmu BP a jejích akcionářů. Odstraňuje dvě významná právní rizika a umožní nám účinně bránit firmu proti zbývajícím civilním i trestním žalobám," uvedl k dohodě předseda správní rady společnosti Carl-Henric Svanberg.

BP se i tak ale bude muset ještě vypořádat s nároky jednotlivců, které se řeší v rámci samostatného řízení. BP si na krytí všech škod a dalších závazků v souvislosti s havárií ropné plošiny vyčlenila 37,2 miliardy dolarů (více než 745 miliard Kč).

ČT24

Zdroj: ČT24

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS