Čínská medicína a české nemocnice. Bude spojení fungovat?


			Čínská medicína a české nemocnice. Bude spojení fungovat?
7.7.2017 Spektrum, Produkty

Čínská medicína míří do českých nemocnic. Nápad poslance ANO Rostislava Vyzuly je definitivně odsouhlasený. Novela zavádí dvě nové zdravotnické profese – terapeut tradiční čínské medicíny a specialista tradiční čínské medicíny. Informoval o tom na svém webu deník E15.

Otázkou zůstává, zdali bude o tyto obory zájem a jaká bude kvalita vzdělání. Ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo připravit speciální vyhlášky, které budou určovat doprovodné požadavky profesí. „Vzdělávací program by měl být akreditován ve spolupráci s Univerzitou TCM v Šanghaji. Výuka by měla být z poloviny založená na klasických zdravotnických a medicínských předmětech a z poloviny na předmětech tradiční čínské medicíny," řekla deníku Štěpánka Čechová, mluvčí Ministerstva zdravotnictví. 

O zařazení výuky nového zdravotnického oboru však lékařské, ani zdravotnické fakulty nejeví velký zájem. O tom, že by je zařadila do své výuky, zatím uvažuje pouze univerzita v Hradci Králové. Ta sice nemá zkušenosti se zdravotnickým obory, nicméně sídlí poblíž Kliniky tradiční čínské medicíny, jejíž výstavbu ve Fakultní nemocnici Hradec Králové financuje čínská CEFC. „Nevylučujeme v budoucnu výuku oborů čínské medicíny. Uvažujme ale v horizontu tří, čtyř let. Pro univerzitu by to mohla být příležitost zvýšit prestiž, ale i získat finanční benefity. Zejména, pokud by se k nám hlásili i samoplátci,“ říká rektor Univerzity Hradec Králové Kamil Kuča. 


Mohlo by vás zajímat: Co přináší pojišťovnám IFRS 9 a IFRS 17?


Lékařské fakulty ostatních vysokých škol daly najevo, že na jejich půdu nový obor nepatří. Proti jeho zavedení protestovaly. Deník E15 oslovil pět vysokých škol a odpovědi byly shodné. Zavedení nového oboru neplánují. Jen zástupci Fakulty zdravotnických věd Univerzity Palackého v Olomouci připustili, že o tom diskutují a „sledují situaci“. 

Jak bylo zmíněno, Ministerstvo zdravotnictví připravuje v současnosti důležité doprovodné vyhlášky, které určí požadavky na odborné studijní programy a také kompetence nové profese. „Tradiční čínská medicína nikdy naši západní medicínu nenahradí, ale může být vhodným doplňkem a určitou alternativou. Nevidím důvod, proč nenabídnout pacientům doplňkovou léčbu, která jim může ulevit nebo pomoci,“ komentoval dříve situaci Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. 


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Červnové postřehy


Poslanec ANO Rostislav Vyzula k dané problematice prohlásil: „Jako onkolog jsem vždy hledal nové cesty léčby, ať už ve výzkumu anebo v nových metodách. Neříkám, že tradiční čínská medicína dokáže vyléčit třeba rakovinu, to by bylo, myslím, příliš silné, ale na druhé straně dnes existují důkazy o tom, že dokáže zmírnit vedlejší příznaky onkologické léčby, která je velmi drastická.“ „Tradiční čínská medicína tady je, pacienti o ni mají stále větší zájem, a je tedy potřeba se zamyslet nad tím, zda není nutná nějaká specifická regulace," doplnil náměstek Ministra zdravotnictví pro legislativu a právo Radek Policar. 


Mohlo by vás zajímat: MF: Zprostředkovatelů je už 174 tisíc


Co se týče kontextu komerčního pojišťovnictví, ještě uveďme, že Pojišťovna VZP navázala spolupráci s největší značkou tradiční čínské medicíny na světě Tong Ren Tang.  Součástí tohoto spojení i exkluzivní možnost čerpat služby tradiční čínské medicíny v nejprestižnější klinice Tong Ren Tang ke zdravotnímu pojištění cizinců ve variantách Exclusive či Diamond. Klienti si mohou vybrat z několika významně cenově zvýhodněných balíčků, a využít tak pěti až dvaceti návštěv na masérské, rekondiční a regenerační služby včetně vyšetření, diagnostiky a léčby na klinice Tradiční čínské medicíny. 

Snažíme se neustále naše produkty zlepšovat a nabízet zákazníkům nadstandardní služby a krytí. Velmi nás těší, že se nám podařilo dohodnout spolupráci právě s Tong Ren Tang. Kořeny TRT sahají až do roku 1669 a její zakladatel působil jako lékař na císařském dvoře. Jsme si jisti, že naši klienti budou v dobrých rukou a dostane se jim doslova císařské péče”, říká Halina Trsková, místopředsedkyně představenstva PVZP.

Zdroj: E15; oPojištění.cz; Ministerstvo zravotnictví

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články