Kdo by zaplatil škody v případě pádu meteoritu v Česku? Pojišťovny?


			Kdo by zaplatil škody v případě pádu meteoritu v Česku? Pojišťovny?
18.2.2013 Živly

Ničivý dopad meteoritu, k němuž došlo v Rusku, je naštěstí vzácný případ. Ale když už k němu dojde, škody jsou obrovské. A kdo zaplatí škody? Pojišťovny? Na tuto otázky odpovídá německý Focus Money on line. Článek vyšel na internetových stránkách VersicherungsJournal.
Oblak kouře na obloze, náhlý záblesk světla - a pak obrovská rána - okna praskala při tlakové vlně. Meteorický déšť nad ruským městem Čeljabinsk dal miliónům obyvatel zažít pořádnou dávku strachu a hrůzy. Téměř 1000 lidí bylo zraněno. Většina naštěstí skončila jen s pořezáním a modřinami.

Ale vzniká tu otázka: Co kdyby se něco takového stalo v Německu (nebo v České republice)? Vztahovalo by se na takové škody pojištění?

"Pojištění na riziko pádu meteoritu neexistuje, protože jde o velmi vzácný případ," říká Katrin Ruter de Escobar z Gesamtverband der deutchen Versicherungswirtschaft (GDV) - Generálního Svazu německých pojišťoven. "Po takových produktech není poptávka," dodává Ruter de Escobar. Proto je také pojišťovny neposkytují.

Zůstává tedy klasické pojištění. To kryje standardní škody, způsobené ohněm a bouří. Lze si připojistit standardní rizika jako je riziko povodně, prudkého déště, sesuvu půdy a zemětřesení. "Škody způsobené dopadem meteoritu, ale nepatří mezi standardní rizika," dodala Rueter de Escobar. Pokud by meteorit způsobil oheň, pojišťovna bude plnit ze standardního pojištění pro případ ohně. Stejné by to bylo v případě, kdyby byli lidé vzhledem k pádu meteoritu zraněni nebo dokonce zabiti. "Na tyto případy se vztahuje normální životní pojištění," řekl Rueter de Escobar.

VersicherungsJournal

Zdroj: VersicherungsJournal

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Pád meteoritu

Jan Ambros,  19. 2. 2013

U nás v ČR by to možná pokrylo nebezpečí pád stromu, stožáru nebo jiného předmětu. Název se však může u každé z pojišťoven lišit. Řeč je o majetkovém pojištění.

meteorit

lanmarie,  19. 2. 2013

Myslím, že by se uplatnila i škoda následkem tlakové vlny...

RSS