Marek Woitsch: O smlouvy životního pojištění je třeba se v průběhu roků starat


			Marek Woitsch: O smlouvy životního pojištění je třeba se v průběhu roků starat
10.10.2023 Rozhovory, Produkty

Aby smlouva o životním pojištění plnila svoji úlohu, je třeba mít sjednanou dostatečnou pojistnou částku a pokrytá ta nejzávažnější rizika. Těmi jsou smrt, invalidita a trvalé následky. Jak ale upozorňuje Marek Woitsch, ředitel pojistných produktů České podnikatelské pojišťovny (ČPP) smlouva životního pojištění by měla být nastavena podle konkrétního klienta a jeho potřeb. Smlouvu životního pojištění je také potřeba pravidelně aktualizovat.

Jaká by měla být pojistná částka u životního pojištění, aby byla dostatečná?

Výše částky na riziko smrti klienta je velmi individuální. Pokud člověk žije sám a není na něm nikdo závislý, tak tato suma není až tak zásadní. Něco jiného ale platí v případě, kdy má tento klient malé děti a například ještě splácí hypotéku. Pak se často zmiňuje pojistná částka alespoň ve výši dvoj či trojnásobku ročního příjmu.

Důležitá je ale pojistná částka také u invalidity. Zde musejí lidé pamatovat zase na to, že kvůli invalidnímu stavu obvykle již nemohou vykonávat svoji původní profesi, a to má zásadní dopad na jejich finanční příjem. Často je pak navíc nutné i přistoupit k úpravě obydlí, aby mělo bezbariérový přístup, což opět stojí nemalé peníze.


Mohlo by vás zajímat: TOP 30 pojišťovacích makléřů za rok 2022 v Česku dle oPojištění.cz


Pozorujete takovéto nedostatky u nově sjednávaných smluv?

U nově sjednávaných pojistných smluv ani tolik ne. Problémem jsou ale zejména starší pojistné smlouvy, které klienti dlouhá léta neaktualizovali. Je potřeba mít na paměti, že i o smlouvy životního pojištění je třeba se v průběhu roků starat. Také je nutné si uvědomit, že i v životním pojištění hraje roli inflace.

Co by měli dělat lidé, kteří se začínají dostávat do finančních problémů a přestávají úplně zvládat platby pojistného u životního pojištění?

To úplně nejhorší by bylo pojistnou smlouvu zcela zrušit. Lidé by nejen ztratili pojistnou ochranu, ale tento krok bývá i finančně velmi nevýhodný. Pokud se tedy klienti dostanou do finančních nesnází, je nejlepším postupem kontaktovat pojišťovnu a domluvit se na vhodných úpravách pojistné smlouvy. Možností je například redukce pojistných rizik ve smlouvě, případně i snížení pojistné částky. Oboje by vedlo k nižšímu pojistnému.

Naopak pokud by se lidé rozhodli pro úplné zrušení smlouvy a následně by pak chtěli pojištění, až na tom budou lépe, zase opětovně sjednat, získají vždy horší podmínky než u původní smlouvy. Důvodem je samozřejmě věk – čím jsou klienti starší, tím jsou pro každou pojišťovnu z hlediska životního pojištění rizikovější. Navíc se pak může stát i to, že pojišťovna na některá rizika klienta už znovu nepojistí, právě kvůli vyššímu věku.


Mohlo by vás zajímat: Allianz Global Wealth Report 2023: Večírek skončil…


Od počátku letošního června jste přistoupili k inovaci vašeho životního, rizikového a úrazového pojištění pro celou rodinu NEON. Co všechno jste změnili?

Těch vylepšení bylo letos opravdu mnoho, a nelze specifikovat, které bylo to „největší“. Každého zaujme něco jiného. Kupříkladu nově vycházíme daleko více vstříc klientům s cukrovkou. Zatímco většina pojišťoven při sjednání úrazového pojištění zkoumá závažnost onemocnění, ČPP pojistí osoby trpící cukrovkou na úraz bez omezení. Upravili jsme i vstupní dotazník, aby zdravotní stav klientů s nekomplikovaným průběhem této nemoci byl posouzen ihned po jeho vyplnění. Při podpisu pojistné smlouvy tak klienti vědí, jaký rozsah pojištění mají sjednán.

Uzavření pojištění je přitom velmi rychlé, bez zbytečných administrativních komplikací. Jsme také jedna z mála pojišťoven, která nabízí pojistné plnění už od prvního dne nemoci. U úrazů zase vyplácíme plnění už na základě první lékařské zprávy. Nečekáme na uzdravení klienta po úrazu, plnění může být poskytnuto ihned po předložení zprávy z vyšetření. Peníze klientům pak připisujeme na jejich bankovním účtu běžně již za tři dny. Doplnili jsme pojištění invalidity pro děti a z připojištění hospitalizace vyplatíme plnění za lázeňskou rehabilitační péči, která je zaměřená na doléčení nebo zabránění invalidity.


Mohlo by vás zajímat: Podcast: Jak samoregulační standard pomůže s podpojištěností?


Co chystáte v oblasti životního pojištění na následující měsíce?

Jako pojišťovna si velmi dobře uvědomujeme, že v Česku poměrně rychle přibývá lidí s nějakou civilizační chorobou. A proto na podzimní měsíce chystáme preventivní akce, kde budeme upozorňovat na důležitost pojištění proti těmto rizikům. A to zejména pro případ rizika rakoviny a diabetu. Aktuální odhady hovoří o tom, že v Česku má problém s cukrovkou již okolo jednoho milionu lidí.

Děkuji Vám za rozhovor.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články