Allianz: Čtvrtinu řidičů ohrožuje na cestách mikrospánek


			Allianz: Čtvrtinu řidičů ohrožuje na cestách mikrospánek
29.7.2013 Pojistný trh

Podle nejnovějšího výzkumu skupiny Allianz alespoň jeden z deseti řidičů už za volantem někdy usnul a téměř čtvrtina si během prázdninových nebo jiných delších jízd byť jen na vteřinu zdřímla. Mikrospánek a únava byly také příčinou několika nehod, které se staly během posledních dvou červencových víkendů. Z policejních statistik je zřejmé, že uplynulých 10 dnů bylo jedním z nejčernějších období na našich silnicích, o život při dopravních nehodách přišlo více než 20 lidí. Třeba i proto, že navzdory únavě pokračovali dále v cestě a možná ještě „přišlápli plyn“. Tento zarážející fakt totiž také vyplynul z odpovědí řidičů. Přitom jedinou účinnou obranou proti únavě za volantem jsou častější přestávky.

Oblíbené destinace Čechů, jako je Chorvatsko či Itálie, ale v poslední době třeba i Řecko, jsou dostupné také autem a čím dál víc rekreantů upřednostňuje při cestě na letní dovolenou právě tento dopravní prostředek. Například oblíbený chorvatský Krk je z Prahy vzdálený jen necelých 9 hodin jízdy, na Makarské jste autem za 11 hodin a na přesun na italský ostrov Elba stačí zhruba o dvě hodiny déle.

Často turisté vyrážejí na cestu večer po skončení pracovní doby, nebo si programově na cestování vybírají noční hodiny, aby se posádka vyhnula horku a rušnému provozu během dne. Ve snaze dorazit na místo dovolené co nejdříve mnozí řidiči zanedbávají potřebné přestávky na odpočinek a snaží se přijet do prázdninové destinace téměř bez zastavení. Sami tak zvyšují riziko mikrospánku za volantem. A ten často končí velmi tragicky.

Podle průzkumu skupiny Allianz jeden z deseti řidičů přiznal, že alespoň jednou za volantem usnul a dokonce čtvrtina řidičů si během jízdy „zdřímla“. Při delších cestách se riziko mikrospánku ještě zvyšuje, zejména pokud se odehrávají v noci či na rovné dálnici, kde je koncentrace šoféra nižší.

Tato čísla jsou alarmující i ve světle další z odpovědí, když pouze třetina řidičů se rozhodla v takové situaci zastavit a udělat si přestávku na odpočinek. "Většina řidičů tak pokračuje i navzdory únavě dál v cestě, čímž se dramaticky zvyšuje riziko dopravní nehody, na kterou nemusí doplatit jen nezodpovědný řidič, ale i posádka auta nebo ostatní účastníci silničního provozu," říká Tomáš Klofát, ředitel odboru likvidace škod z autopojištění Allianz pojišťovny.

Z průzkumu vyplývá, že nejčastějším opatřením, které řidiči provedou, když je začne přemáhat spánek, je otevření oken (56 procent dotázaných) či zvýšení hlasitosti hudby v rádiu (32 procent dotázaných). Co je však nejvíce zarážející, až pětina řidičů reaguje v takové situaci přidáním plynu ve snaze urychlit příjezd do cílové destinace.

Podle odborníků je však jediným skutečně účinným řešením v situaci, kdy řidiči začnou těžknout víčka, udělat přestávku a odpočinout si. "Přestávka, minimálně však 15minutová, dokáže zvýšit koncentraci řidiče a jeho schopnost reagovat rychle na neočekávané situace na cestách. Otevření oken či zvýšení hlasitosti rádia se sice mohou jevit jako účinné, ale jsou to jen krátkodobá řešení, "upozorňuje Tomáš Klofát z Allianz.

Mikrospánek přemohl i klienta Allianz - řidiče užitkového vozu na dálnici D1 koncem letošního června. Řidič svým vozem během několika vteřin „otloukl“ vnější a poté i vnitřní svodidla a u nich jízda, z níž si vůbec nic nepamatuje, skončila. Ještě že další účastníci provozu jeli v dostatečné vzdálenosti a nestali se účastníky nehody. Vůz má však více než dvacet poškození a je otázkou, zda se vůbec vyplatí jej opravovat.

Štěstí měl také další řidič, který byl jedním z účastníků nehody, v níž hlavní roli hrál mikrospánek. Řidič jel v druhý červencový den v koloně mezi Kolínem a Kutnou Horou a pouze díky ní, se posunoval jen malou rychlostí. Proto náraz do návěsu před ním, který jej probudil, neměl fatální následky. Odnesly to „jen“ kapota, světlomety, blatníky a chladič. I přesto se škoda z jeho havarijního pojištění vyšplhala na více než 100 tisíc korun. Mnohem častěji však podobný „šlofík“ za volantem končí nejen plechovou škodou, ale i četnými zraněními.

Při delších cestách, ať už služebních, nebo na dovolenou, je vhodné nepodcenit toto riziko a předem na ně, například již při plánování cesty myslet. Ideální je, pokud posádku tvoří dva řidiči, kteří se mohou v případě potřeby vystřídat. A u prázdninových cest je dalším řešením spojit si již přesun do konečně destinace s objevováním zajímavých míst a rozdělit ji tak na několik kratších úseků.

Allianz

Zdroj: Allianz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články