Slavia: Uznání úpadku cestovní kanceláří Firo může pomoci klientům


			Slavia: Uznání úpadku cestovní kanceláří Firo může pomoci klientům
8.11.2021 Škody

Slavia pojišťovna už zaplatila klientům bývalé cestovní kanceláře Firo-TOUR přes 150 milionů korun a další desítky milionů má připravené k výplatě. Zpět dostávají stoprocentní částku. Cestovka, která pro letošní rok nezískala povinné pojištění proti úpadku a dostala se do finančních potíží, dlouho odmítala vyhlásit úpadek. Slavia proto začala už na jaře jednat sama a během tří měsíců obdržela přes šest tisíc žádostí o pojistné plnění.

Nejde o první zkrachovalou cestovku. Likvidace tohoto případu je ale podle pojišťovny přesto netradiční. Za normální situace totiž předpokládá jeho řešení stoprocentní informovanost klientů ze strany cestovky. Třetí největší cestovní kancelář v ČR si však s vyhlášením úpadku dala více než půl roku na čas a přiznání krachu od ní zaznělo teprve první listopadovou středu. Změní se nyní situace s vyplácením peněz?


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Co může po volbách „zatopit“ pojistnému sektoru?


„To, že Firo až nyní oficiálně vyhlásilo úpadek, vliv na pojistné plnění nemá, protože klientům této cestovky posíláme zpět jejich peníze průběžně už několik měsíců a přicházejí jim v závislosti na tom, jak nám cestovní kancelář poskytuje všechny potřebné dokumenty,“ vysvětluje generální ředitel Slavia pojišťovny Karel Waisser. Vyšší rychlost výplat bohužel limitovalo celkem svérázné vedení finančních dokladů Fira, neboť cestovka například neměla už více než dva roky auditované účetnictví. Pojistné plnění po krachu CK totiž vyplývá ze smluvního vztahu mezi Slavií a cestovní kanceláří Firo-TOUR, nikoliv mezi Slavií a klienty této cestovní kanceláře.

Souhlas s insolvencí ze strany Firo-TOUR by měl mít pozitivní dopad na majitele různých peněžních poukázek, kterých v minulosti Firo rozdalo značné množství. Ty, za něž nelze zaplatit pojistné plnění, mohou přihlásit do insolvenčního řízení. Využít k tomu lze například portál justice.cz, kde je také vysvětlený postup.


Mohlo by vás zajímat: ČAP k 3Q 2021: Léto přineslo enormní růst majetkových škod


Podle Ministerstva pro místní rozvoj letos bylo v ČR ke konci září 620 aktivních cestovních kanceláří. Od začátku roku 2021 jich přerušilo činnost 84, devět bylo zrušeno a 11 vyhlásilo úpadek. Ještě na začátku loňského roku v Česku fungovalo 856 cestovek.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS