Budou kybernetické útoky brzy nepojistitelné?


			Budou kybernetické útoky brzy nepojistitelné?

Na německém portálu Versicherungswirtschaftheute (VWH) byl zveřejněn článek k problematice kybernetického pojištění. Opírá se o interview, které poskytl šéf skupiny Zurich Mario Grego renomovanému deníku Financial Times, a o stanoviska Joachima Wenninga, předsedy správní rady Munich Re.

Faktem je, že kybernetické útoky se stávají pro pojistitele stále více problémem. K tomu Greco uvedl, že takové závažné události se brzy stanou nepojistitelnými. Obává se například i toho, kdyby někdo převzal kontrolu nad důležitými částmi infrastruktury. Podle jeho názoru je třeba vnímat, že se nejedná jen o data. Zde jde o civilizaci. Hackeři mohou totiž narušit život celé společnosti.

Podle Greca existuje jen určitá hranice, do níž může soukromé hospodářství přebírat ztráty či škody způsobené kybernetickými útoky. Proto po politických představitelích požaduje, aby byly vytvořeny soukromoveřejné systémy, jež by zvládaly systémová kybernetická rizika, která není možné kvantifikovat. Mohlo by se jednat o systémy, jež existují v některých zemích pro případ zemětřesení nebo teroristických útoků.


Mohlo by vás zajímat: Ve čtvrtek budou předány ceny ankety Pojišťovna roku. Připomeňte si loňsky ročník


Ve daném článku se také uvádí, že již v dubnu 2022 vyslovil Joachim Wenning, předseda správní rady Munich Re, obavy týkající se finančních dopadů kybernetických útoků. Upozornil především na možné útoky na veřejné infrastruktury. Například výpadek elektrického proudu – tzv. blackout – by mohl nyní podle stávajících odhadů způsobit v nějaké západní průmyslové zemi škody v rozmezí od 1 mld. USD do 6 mld. USD. Přesněji se to prý zatím podle Wenninga nedá ohraničit, jelikož naštěstí ještě nenastal žádný precedenční případ.


Mohlo by vás zajímat: Zemětřesení: Jak k němu přistupují české pojišťovny? Rozdíly jsou značné


Wenning je přesvědčen o tom, že společnost potřebuje řešení ve formě pojišťovacího poolu se státním zárukou. V takovém případě by soukromý pojišťovací sektor převzal odpovídající minimální ručení. Ale podle Wenninga by to byl menší díl. Zbytek rizik by musel nést stát. Pro podobné řešení se předseda správní rady Munich Re přimlouvá i u pojištění živelních rizik. Jestliže se stát rozhodne v tomto segmentu pro povinné pojištění, tak sektor pojišťovnictví si to dovede představit. Ale musejí být aplikovány individuální ceny, tedy ceny odpovídající riziku. Podle Wenninga ceny určené jednotně státem nebudou fungovat.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články