Česká oběť teroru. Účetní fotbalové asociace v Egyptě zemřela


			Česká oběť teroru. Účetní fotbalové asociace v Egyptě zemřela
27.7.2017 Pojistný trh, Škody

Egyptské lékařské konzilium konstatovalo, že česká pacientka, která byla 14. července mezi napadenými útočníkem v egyptské Hurghadě, zemřela.

„Vyjadřuji upřímnou soustrast pozůstalým, je mi velice líto, že veškerá snaha lékařů nestačila a pacientka svůj boj o život prohrála,“ uvedl ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík.

„Je mi moc líto, že naše občanka nakonec v Káhiře podlehla svým zraněním. Je strašné, když se člověk z dovolené nevrátí k rodině. Chtěl bych vyjádřit upřímnou soustrast pozůstalým,“ dodal ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.

Rodina, která byla neprodleně informována, vyjádřila přání už nesdělovat k celé tragické události veřejnosti žádné další podrobnosti. Toto přání budeme samozřejmě respektovat.

Do nemocnice v Káhiře dnes míří soudní lékař, který provede ohledání těla a rozhodne, zda-li bude provedena pitva v Egyptě. Následně zahájí čeští diplomaté v místě potřebné kroky k repatriaci těla. Veškeré výlohy spojené s jeho repatriací pak pokryje cestovní pojištění zesnulé ženy.


Mohlo by vás zajímat: Asistenční služby jsou nejdůležitější. Jejich kvalitu ale nepozná každý


Útok v Hurghadě se odehrál 14. července. Osmadvacetiletý Abdar Rahmán Šams Dín při něm útočil nožem na cizinky na pláži v turisty oblíbené Hurghadě. Dvě německé turistky zabil a další zranil. Mezi napadenými byla i hlavní účetní Fotbalové asociace ČR Lenka Civínová, která utrpěla šest  bodných a řezných ran směřujícich na nohy, záda a krk.

Stala se tak čtvrtou českou obětí, které vzalo život řádění islámských radikálů. V roce 2005 zemřel v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch Petr Kořán a v září 2008 v pákistánském Islámábádu velvyslanec Ivo Žďárek. O vánocích roku 2016 podlehla zraněním po útoku kamionem v Berlíně Češka Naďa Čižmár.

Česko kvůli případu poslal do Egypta diplomatickou nótu. V ní požaduje, aby egyptské úřady co možná nejdříve uvolnily co nejvíce informací o útočníkovi a případu jako takovém.


Mohlo by vás zajímat: Cestovní pojištění pohledem specialistky makléřské společnosti OK GROUP


Podobné informace jako ČR požadují vzhledem ke svým obětem i Němci, s kterými Česko svůj postup koordinuje, řekl Zaorálek. „Německá strana se obrátila na Egypt s podobnou záležitostí také, je na Egyptu, jak rychle bude schopen odpovědět,“ uvedl Lubomír Zaorálek.

Egypt by podle Zaorálka měl uvažovat o nějaké formě odškodnění. „Ta situace je výjimečná, proto jsme začali jednat s egyptskou stranou. Protože mi připadá podivné, abychom sdělili pozůstalé rodině, že se má v civilním sporu obracet na soud,“ doplnil ministr zahraničních věcí. O věci jednají diplomaté a ještě dnes by ji mohl probrat Zaorálek s egyptským ministrem.

Zdroj: Ministerstvo zahraničí; www.denik.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články