Co dělat, když se v zahraničí potýkáte s nezaviněnou autonehodou?


			Co dělat, když se v zahraničí potýkáte s nezaviněnou autonehodou?

Stali jste se nedobrovolně účastníkem nehody v zahraničí? I přestože nejste viníkem nehody, je možné, že škodu budete platit ze svého. Někdy vám ani povinné ručení nemusí pomoci. V případě havarijní pojistky sice ušetříte, ale přijdete zas o bonusy. Co dělat, když vás někdo jiný nabourá na evropských silnicích?

Autonehoda se vždy řeší na základě legislativy dané země, kde k ní došlo. Bohužel mnohdy povinné ručení nestačí a pojišťovna viníka škodu odmítá uhradit. Ke sporu tak musí často nastoupit zkušení advokáti.

Sjednat povinné ručení nemusí vždy stačit. Pokud máte ale sjednané havarijní pojištění, pak z něj lze škody na vozidle uhradit snáze. I toto řešení je ale krátkozraké. V tomto případě sice nezaplatíte za opravu auta, ale přijdete nejspíš o bonusy, což vám může zdražit pojištění do budoucna.

Co dělat, když se v zahraničí potýkáte s nezaviněnou autonehodou?

Ze všeho nejdříve je samozřejmě důležité ujistit se, že nikdo není zraněn. Pokud ano, volejte záchrannou službu. Poté přijde vhod číslo asistenční služby nebo vaší pojišťovny, která vám poradí, jak dále postupovat.


Mohlo by vás zajímat: ČKP a Johny Machette spolupracují v rámci kampaně Hlavně bezpečně


Ne vždy je nutné k nehodě volat policii. Jestliže je policie přivolána, pak bude sepsán policejní protokol, který byste měli podepsat. Avšak jen v případě, že všemu, co je v něm napsáno, rozumíte. Není-li tomu tak, připište do protokolu vaši verzi v češtině.

Od dopravní nehody nikdy neodjíždějte:

  • bez kopie řidičského průkazu viníka,
  • bez kopie zelené karty viníka,
  • bez vyplněného evropského záznamu o dopravní nehodě.

První dva doklady stačí vyfotit mobilním telefonem. K tomu navíc zdokumentujte poškozený automobil, a to hned z několika úhlů, a zeptejte se, zda má viník vůbec sjednané pojištění. Co se evropského záznamu o dopravní nehodě týká, ten je ve všech jazycích totožný. Díky němu budete mít k dispozici všechny potřebné informace k uplatnění pojistného plnění.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Argumenty záhadné Freesurance


Řešení zahraniční autonehody může trvat i několik měsíců

I přestože se pojistná událost začne řešit neprodleně, vléct se může i několik měsíců. Což je hlavní důvod, proč někteří se vzdají možnosti uhradit škodu z povinného ručení viníka a raději sáhnou po havarijním pojištění. Tím sice klient získá ihned pojistné plnění, ale přijde o bonus.

Havarijní pojistka nemusí být hned jediným rychlým řešením. O pomoc můžete požádat i několik institucí.

  • Zahraniční pojišťovnu viníka
  • Národní kancelář pojistitelů státu, kde došlo k dopravní nehodě
  • Českou kancelář pojistitelů

Avšak pozor, Česká kancelář pojistitelů není povinna se vaší nehodou zabývat, ta v této záležitosti hraje pouze roli informátora. Pomůže vám především v situaci, kdy vás nabourá v zahraničí nepojištěný řidič.

Zdroj: dotFOX s.r.o.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články