Důchodová reforma ČR – těsně před realizací?


			Důchodová reforma ČR – těsně před realizací?
30.10.2012 Produkty

Na důchody nemáme - půjčujeme si na ně. Letošní deficit na důchodovém účtu se bude pohybovat mezi 40 až 45 miliardami korun. Navíc bude tento schodek rok od roku stále narůstat. Na diskusním setkání IIR, které se týkalo důchodové reformy v ČR, to konstatoval Ing. Radek Urban z Ministerstva financí ČR.

„Neexistuje žádný důchodový účet, který by byl ve velkém přebytku. Takový účet je pouze virtuální. Je to jeden z mýtů, týkající se důchodového systému,“ uvedl Urban. Dodal, že v letech 2004 až 2008 byl důchodový účet v jakémsi nepatrném přebytku, ale vždy se ještě musel doplňovat z daňových příjmů. Vyplácí se okolo 500 miliard korun. „Kdyby měl být důchodový účet skutečně vyrovnaný, klesly by důchody o 10 %,“ zdůraznil.

Dalším velmi rozšířeným mýtem je tvrzení „Celý život jsem si platil na důchod, tak na něj mám nárok…“ Teoreticky je to sice pravda, ale protože se rodí stále méně dětí, budou důchody stále nižší. Nemá na nás kdo vydělávat… Právě proto chce vláda rozdělit výplatu důchodů na více zdrojů. Tím dalším finančním zdroje se má stát 2. pilíř důchodové reformy.

„Je třeba si uvědomit, že nikdy v minulosti nebyli důchodci závislí jen na tom, co jim dá stát. Taková situace nastala až po válce,“ zdůraznil Ing. Tomáš Machanec z Ministerstva práce a sociálních věcí ČR.

Nevolnictví?

Lze spoření na důchod prostřednictvím 2. pilíře považovat za nevolnictví či nikoliv? „V západní Evropě si všichni lidé spoří na důchod prostřednictvím zaměstnaneckých fondů a nikdo si nemyslí, že by šlo o nevolnictví,“ konstatoval Machanec v reakci na některé články v tisku. Vznik 2. pilíře navíc umožní snížit správcovské náklady na jeden účet na částku jen okolo 200 korun ročně, dodal.

Pokud tedy bude v budoucnosti státní důchod nižší, dostane každý možnost vylepšit si ho příjmy z 2. a 3. pilíře.

Státem financovaný průběžný systém se bude muset změnit, souhlasil poslanec Michal Doktor (Jihočeši 2012). „Politici se bohužel zabývají sami sebou, zatímco my všichni máme problém s lidmi, kteří nechtějí vědomě přijmout odpovědnost. Nebudou si chtít spořit na důchod, možná nebudou chtít ani pracovat, ale to společnost neunese,“ uvedl a dodal, že cítí v tomto směru velký deficit, který vyřeší zřejmě až příští volby. Pak bude možné otevřeně konstatovat, že důchodový systém je na hranici udržitelnosti.

Střádat si na důchod

Ať už prezidentské veto, týkající se důchodové reformy dopadne jakkoliv, měli by si lidé střádat na důchod daleko víc peněz, než je tomu dnes, zopakoval Urban.

„“Lidé si neuvědomují, že pokud nedrží v ruce papír s důchodovým výměrem od České správy sociálního zabezpečení, nemohou na nic spoléhat. Všechno se může během let změnit. Je to stát, který má právo rozhodnout, pokud nebude mít peníze, že důchody dramaticky sníží. A na to je třeba myslet a začít si spořit co nejdříve,“ zopakoval Urban.

Jsme rukojmím politiků

ODS právě dnes oznámila, že požádá o přerušení nynější schůze parlamentu, protože se uvnitř poslaneckého klubu největší vládní strany zatím nepodařilo nalézt shodu na podpoře vládního balíčku daňových změn.

ČSSD naopak odmítá odsouvat hlasování o důležitých bodech, jako jsou vládní daňový balíček, důchodová reforma či církevní restituce. Takový krok prohlubuje nejistotu občanů, podnikatelů a investorů, řekl novinářům předseda strany Bohuslav Sobotka.

Pokud jde o tuto nejistotu, má Sobotka bohužel pravdu. I penzijní fondy jsou firmy, které by měly vědět, co bude od ledna platit a co ne. Jak konstatoval Michal Doktor, efektivitu důchodové reformy i všech produktů teď velmi vážně ohrožuje právě politická nestabilita.

Dagmar Šístková

Zdroj: Dagmar Šístková

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS