Finanční expert za druhým pilířem nestojí


			Finanční expert za druhým pilířem nestojí
25.7.2013 Produkty

Důchodová reforma byla předmětem zapálených debat a politických strategií celý loňský rok. Názor opoziční ČSSD, která svůj záměr druhý pilíř v případě převzetí vlády zrušit deklarovala od počátku, je obecně známý. Svou rétoriku její představitelé v posledních týdnech sice mírní, stále ale hovoří o dvoupilířovém systému jako o lepší variantě, a budoucí vývoj systému tak zůstává spíše nečitelný.

Kdo s koho

Reálná je varianta, že se druhý pilíře díky návrhu novely ministra v demisi Kalouska znovu otevře pro lidi nad 35 let již na podzim. Stejně možná je také alternativa, že sociální demokraté zvítězí v předčasných volbách a pilíř zruší.

Penzijní společnosti vidí budoucí existenci reformovaného systému spíše pozitivně. Expert Světové banky hovoří stejně jako sociální demokraté o selhání vlády a nejlepším řešení v podobě zrušení druhého pilíře v jeho současné podobě.


Řešení v restartu

Jako v současné podobě nefunkční vidí druhý pilíř expert Světové banky na ochranu spotřebitele Tomáš Prouza. „Chyby v nastavení penzijní reformy jsou velmi dobře známé. Primární vina za toto selhání je na vládě, která nedokázala penzijní reformu komunikovat a ukázat lidem, proč je pro ně vstup do druhého pilíře výhodný.

Penzijní fondy pak jen už běžely proti silnému větru a asi ani neměly šanci na lepší výsledek. Znovu ale opakuji - je to chyba těch, kteří prosadili od počátku zmrzačený systém, a pohrdání Nečasovy vlády jakoukoliv snahou svou vlajkovou reformní aktivitu aktivně propagovat,“ vyjádřil se k současnému nastavení důchodového systému Prouza.

„Systém, ve kterém bude okolo 50-100 tisíc klientů stejně není životaschopný, takže nejlepším řešením je opravdu současnou podobu druhého pilíře zrušit a začít s penzijní reformou znovu.

Dá se připravit tak, aby byla pro klienty mnohem lákavější, aby nemusely vznikat zbytečné nové instituce a aby tak nezatěžovala veřejné rozpočty - jinak ji bude muset omezovat každá finančně odpovědná vláda, protože v době ekonomické recese či stagnace bychom měli investovat jiným způsobem a s mnohem rychlejšími dopady,“ dodal finanční expert Prouza.

 

oPojištění.cz, Jana Koláriková

Zdroj: oPojištění

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články