Povinné ručení ve Velké Británii je ztrátové, tvrdí pojišťovny


			Povinné ručení ve Velké Británii je ztrátové, tvrdí pojišťovny
18.11.2011 Produkty

Povinné ručení není ve Velké Británii ziskové již šestnáct let. Otevřeně to přiznal Otto Thoresen, generální ředitel ABI (Association of British Insurers).

Důvodem k takovému oznámení byl požadavek Office of Fair Trading (OFT), který volá po důkazech, které by vysvětlily zvyšující se ceny pojištění motorových vozidel.

Otto Thoresen zdůraznil, že jedním z hlavních příčin jsou rostoucí náklady na pojistná plnění z důvodu újmy na zdraví a rovněž stále se zvyšující náklady na právní služby. Rovněž roste počet vozidel bez povinného ručení stejně jako počet pojistných podvodů, to vše je spojeno s nižší návratností investic v posledních letech. Sečteno a podtrženo, to v souhrnu vedlo ke zvýšení ceny za povinné ručení pro mnoho zákazníků britských pojišťoven.

„Pojišťovny si plně uvědomují dopad, který má vyšší pojistné na jejich zákazníky. To je důvod, proč dělají všechno pro to, aby snížily nadměrné náklady na právní služby včetně snížení počtu pojistných podvodů prostřednictvím IFR (Insurance Fraud Register),“ dodal Thoresen.


Pár čísel na závěr, která situaci ve Velké Británii dokumentují:


*újmy na zdraví – jejich počet vzrostl mezi roky 2002 a 2010 o 72 %


*nadměrná výše soudních výloh: za každou 1 libru, kterou pojišťovna vyplatí na náhradu škody, připadá dalších 87 centů, které musí pojišťovny vyplatit právníkům


*držitelé smluv o povinném ručení platí denně právníkům v kauzách, vztahujících se k povinnému ručení, 2,7 miliónu liber, to je 10 % z každé pojistné smlouvy


*“crash for cash“ je stále častější. Řečeno ještě jinak, rostou pojistné podvody včetně takových, kdy se přijde na to, že poranění krční páteře je ve skutečnosti pouhý podvod


*v roce 2010 pojišťovny odhalily 40 000 fingovaných havárií za 466 miliónů liber


*a „klasický“ závěr: vozidla bez povinného ručení... Náklady na odškodnění obětí nehod, způsobených nepojištěnými řidiči, se vyšplhaly na 500 miliónů liber ročně.


Asociation of British Insurers

Zdroj: ABI

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS