Povinné ručení vloni skončilo ve ztrátě


			Povinné ručení vloni skončilo ve ztrátě
15.4.2014 Produkty

Za posledních 5 let klesl trh předepsaného pojistného v povinném ručení o 19 %. A klesl by ještě víc, kdyby se nezvyšoval počet pojištěných vozidel. To není pro pojistný trh dobrá zpráva, konstatoval včera na setkání s novináři Tomáš Síkora, výkonný ředitel České asociace pojišťoven.

Propad z předchozích let se sice zpomalil, ale trh povinného ručení skončil i tak v rekordní ztrátě 5 %. Pojišťovny sice v reakci na to, že se povinné ručení dostává do červených čísel, začaly s jeho zdražováním, ale výsledky se ukážou teprve později. Poté by mělo dojít ke stabilizaci trhu a k jeho pozvolnému růstu. Ale pozor: ve hře je od ledna letošního roku ještě nový Občanský zákoník. Díky němu letos zřejmě dojde ke skokovému nárůstu odškodnění za nemajetkové újmy. A pokud bude tento nárůst skutečně dramatický, není vyloučeno, že bude další příčinou zvyšování cen povinného ručení.

Ale teď dobrá zpráva: počet nepojištěných vozidel se v roce 2013 podařilo udržet na stabilní úrovni a výraznější výkyvy nezaregistrovala Česká kancelář pojistitelů ani u nepojištěných škod. Uvedl to Jakub Hradec, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů.

Předepsané pojistné v segmentu povinného ručení kleslo o 1 % a celkové náklady na škody dosáhly 87 % předepsaného pojistného. Nepojištěných vozidel u nás stále jezdí odhadem okolo  126 tisíc. Podle Hradce nás počet nepojištěných vozidel na úrovni 1,66 % z počtu registrovaných vozidel řadí mezi vyspělé země. Nejnižší počet nepojištěných vozidel má Švédsko (méně než 1 %) podobně je na tom Finsko, pak je Česká republika a následují „hříšníci“ jako je Slovensko (3 %), Maďarsko (4 %) a Itálie (5,5 %).

„Zdražování, které pojišťovny zahájily v roce 2013, je již patrné u nových smluv,“ uvedl Síkora. V roce 2013 stouplo pojistné u nových smluv o 7 % a v letošním roce přidalo dalších 6 %. Zdražení zaznamenali nejprve mladí motoristé z větších měst, postupně se však růst dotkne všech majitelů vozidel. Při velmi nízkém průměrném pojistném, na úrovni zhruba 2 700 Kč, představuje zdražení desítky až stovky korun za rok.

A kdo si připlatil nejvíce? Majitelé automobilů ve věku do 30 let, kteří bydlí ve městech a majitelé vozů s objemem 1001 až 1350 ccm (tam došlo k růstu až na 114 %). Zdražování ve všech segmentech bude letos pokračovat, ale pojišťovny mají šanci, že se již dostanou do kladných čísel.

Bezesporu zajímavý je počet nepojištěných škod. Těch do 50 000 Kč bylo v roce 2013 celkem 2 198. Nepojištěných škod, které se pohybovaly v rozmezí od 50 000 do 100 000 Kč bylo 488. Škod do 250 000 korun bylo 322, do jednoho miliónu 75 a 22 škod se vyšplhalo na 1 milión korun a víc.

ČKP takové škody uhradí, ale poté je vždy vymáhá na majiteli automobilu, který škodu způsobil.

Dagmar Šístková

Zdroj:

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články