S rostoucí popularitou bezpilotních dronů, roste i nutnost jejich pojištění


			S rostoucí popularitou bezpilotních dronů, roste i nutnost jejich pojištění
11.3.2015 Produkty

Hračka pro děti, dospělé, ale zároveň to může být i profesionální zařízení ke komerčnímu využití. Drony, neboli bezpilotní letouny zažívají svůj rozmach v široké plejádě oborů i zábavním odvětví, je však potřeba se připravit na možnost pádu stroje a případné ublížení na zdraví, či poškození majetku. Majitele by mělo chránit pojištění bezpilotních letounů.

 

Miniaturizace elektroniky a její kombinace s modelářstvím přináší další a další možnosti využití této techniky. Stroje určené původně pro špionážní vojenské operace, nacházejí uplatnění i jako průzkumníci ve špatně přístupných místech, při záchranných akcích, jsou využívány pro fotografování a natáčení videí a už dávno nejsou jen hračkou dětí a tatínků, plnících si dětské sny. Asi největší mediální bouři zaznamenaly drony ve spojitosti s Amazonem, který minulý rok ohlásil doručování zásilek, právě s využitím těchto robotů.

 

droneAmazonTechnicky se stroje liší mnoha parametry. Velikostí, doletem, nosností, řídící technikou, ale hlavně hmotností. Profesionální drony jsou schopné nést kameru i mnoho různých senzorů. Jejich hmotnost se pohybuje mezi 5 až 20 kg. Když se však vlivem technické závady takto těžké zařízení zřítí na zem a zasáhne nějaký objekt nebo člověka, může dojít k velké újmě zdravotní i materiální. V tuto chvíli nastupuje produkt pojištění odpovědnosti, za škody způsobené provozem bezpilotního letadla.

 

Například pojišťovna Allianz nabízí toto pojištění za cenu 7 840 Kč ročně. Pojištění se však vztahuje jen na drony o vzletové hmotnosti do 10 kg. Těžší zařízení musí být konzultovaná zvlášť. Pojištění se pak vztahuje na rekreační a sportovní létání včetně veřejných vystoupení, výdělečné, experimentální a výzkumné létání. Podobné pojištění nabízí také Česká pojišťovna.

Majitele těchto dronů musí mít licenci a dodržovat základní pravidla provozu, která přesně stanovují, kde se smí létat a kde ne. Ve chvíli, kdy piloti nemají licenci doplněnou o pojištění, mohou dostat i pokutu.

 

Bezpilotní letouny každopádně budeme vídat jak v běžném životě, tak i v médiích stále častěji. Například populární pořad serveru aktuálně.cz využívá drony pro doplnění záběrů svých reportáží. Drony budou stále více využívat pracovníci pro kontrolu těžko dostupných míst, jako jsou například chladící věže jaderných elektráren, míst s vysokým napětím i třeba v zemědělství pro postřiky rostlin. Nebezpečím je samozřejmě jejich možné zneužití k teroristickým činům ať už schopností přenášet výbušniny nebo vletem do turbín startujících letadel.

 

 dron terorismus

 

Úřady pro civilní letectví nejen v ČR, ale i v zahraničí usilovně vymýšlí, jak tuto technologickou novinku regulovat a jak se nebezpečím vyhnout.

 

Pro běžné uživatele však nemusí být daleko doba, kdy ze své rybářské loďky vypustí drona vybaveného sonarem, který pod vodní hladinou najde hejno ryb a nahlásí jejich polohu, čímž zvýší naší pravděpodobnost úlovku. Nebo nám případně přinese pizzu až na zápraží rodinného domu.  

 

 

 Autor: Viktor Kořínek

 

 

 

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články