Pojišťovny hrozí, že kvůli novému zákonu přestanou pojišťovat cestovní kanceláře


			Pojišťovny hrozí, že kvůli novému zákonu přestanou pojišťovat cestovní kanceláře
9.7.2014 Pojistný trh

Cestovní kanceláře se budou muset dostatečně pojistit proti úpadku. Vláda dnes schválila novelu zákona zavádějící mimo jiné minimální limity pojistného plnění, a to čtyři miliony korun pro cestovní kanceláře, které nabízejí zájezdy leteckou dopravou, a jeden milion korun pro kanceláře prodávající například autobusové zájezdy.

Podle cestovních kanceláří ale novela narušuje hospodářskou soutěž a některé malé společnosti by prý musely výrazně zdražit zájezdy. Předloha se nelíbí ani zástupcům pojišťoven. 

„Zákon ukládá pojišťovnám převzít odpovědnost za správnost a dostatečnou výši sjednané pojistné částky,“ upozorňuje výkonný ředitel České asociace pojišťoven Tomáš Síkora. 

Pokud tedy pojišťovna správně nesjedná výši pojistného limitu, bude muset v případě krachu cestovní kanceláře hradit celkovou škodu – i nad rámec pojistné částky. 

Podle něj je toto opatření bezprecedentní: „Dva základní modely ve světě jsou, že cestovní kanceláře si ve spolupráci nebo bez spolupráce se státem vytvářejí garanční fond, ze kterého potom platí škody, které jdou nad rámec konkrétních pojistných částek. Nebo v některých zemích, jako je Německo a Rakousko, je vždycky plnění omezeno pojistným limitem. A pak samozřejmě to, co jde nad rámec pojistného plnění, už potom není kompenzováno.“ 

„Rok a půl už upozorňujeme na to, že pokud ten zákon projde v podobě, kterou dneska prošel vládou, tak nebude na trhu pravděpodobně žádná pojišťovna, která bude ochotná podobné pojištění nabídnout, čímž vznikne na trhu cestovního ruchu kolaps, protože ze zákona cestovní kanceláře musí být pojištěny, jinak nemohou provozovat svoji licenci,“ uzavírá Síkora. 

rozhlas.cz

Zdroj: rozhlas.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články