Zlomili jste si ruku na zasněženém chodníku?


			Zlomili jste si ruku na zasněženém chodníku?
21.1.2010 Škody

Z chodníků měst a obcí rychle mizí sníh a zejména led. Znovu ale mohou přijít mrazy a úrazy, způsobené pádem na neuklizené komunikaci. Domoci se náhrady za vzniklou škodu není úplně jednoduché.

Pan Chromý měl smůlu. Spěchal do práce a podcenil zimu, přesněji řečeno náledí na chodníku nedaleko kanceláře. Po krátkém a marném hledání rovnováhy, přišlo tvrdé přistání – spadl a zlomil si nohu. V neštěstí měl nakonec i trochu štěstí: jeho pojistka se vztahuje i na úraz. Bez pojištění by se k náhradě škody dostával podstatně složitěji.

„V prvé řadě je třeba na obecním úřadě zjistit, kdo je majitelem nebo správcem chodníku či komunikace, kde se úraz stal a neodkladně ho o tom informovat. Ne vždy jsou to města a obce. Správce komunikace je povinen vše nahlásit pojišťovně, s níž má sjednáno pojištění odpovědnosti,“ říká mluvčí Generali Pojišťovny Jiří Cívka.

Občan, který má úrazové pojištění nebo životní pojistku, která se vztahuje i na škody způsobené úrazem, je ve výhodě. „ Stačí, když po ošetření ohlásí škodu pojišťovně. Může využít tiskopisy v elektronické podobě, nebo si je vyzvednout ve kterékoliv naší kanceláři, případně u obchodního zástupce. Vyplněné hlášení pak zašle na Centrum zákaznické podpory,“ konstatuje mluvčí pojišťovny Kooperativa Milan Káňa. Podobně postupují další pojišťovny.

Pojišťovně musí poškozený popsat, kdy, kde a jak k úrazu došlo. Důležitá je výpověď svědka, upozorňuje Cívka z Generali. Kdyby šlo o obecné ohrožení, potřebuje dotyčný protokol od státní nebo obecní policie. Je také třeba upozornit na možné spoluzavinění někoho jiného a vyčíslit škody na zdraví, případně věci, nebo ušlý zisk. Okolnosti vzniku škody jsou vždy posuzovány individuálně.

Pokud pan Chromý zavolá záchranku, měl by úraz zdokumentovat ošetřující lékař. Když jí nevyužije, doporučují pojišťovny, aby si dokumentaci opatřil sám, třeba vše nafotil mobilním telefonem. Ideální je získat kontakt na svědky, respektive zavolat městskou policii. Pak by měl poškozený kontaktovat vlastníka komunikace a požadovat náhradu škody. Pokud má sám úrazové pojištění, s vlastníkem chodníku či silnice vše vyřídí za něj pojišťovna . Může mu také poradit, co vše může za svůj úraz požadovat.

Výši škody na zdraví a velikost ušlého zisku zjišťují pojišťovny na základě informací od ošetřujícího lékaře. Zraněný by měl ovšem dokázat, že udělal vše, aby úrazu předešel. Třeba, že nešel po chodníku či cestě, u nichž byla cedule, že jsou v případě špatného počasí uzavřeny.

To se týká také měst a obcí, které musí sníh z chodníků odklidit, aby vzniku možné škody předešly. „ Pojištění odpovědnosti vlastníka komunikace za škodu, stejně jako úrazové u poškozeného, nekryje situace, kdy někdo z nich vědomě poruší povinnosti, včetně preventivního předcházení škodám,“ upozorňuje Cívka. Generali je přesto připravena hradit škody na zdraví a majetku kvůli neschůdnosti chodníků v důsledku sněhu či ledu. Zdá se tedy, že přístup pojišťoven v této věci bude vcelku rozumný. Kdyby pojišťovna odmítla vyplatit náhradu škody, musel by se poškozený obrátit na soud.

Podle mluvčího pražského magistrátu Jiřího Wolfa zatím nikdo v této zimní sezóně, tedy od loňského listopadu, odškodnění za zlomenou ruku či nohu od hlavního města nepožadoval. Souhrnná data, která se týkají jednotlivých pražských čtvrtí nebo jiných měst a obcí zatím nejsou známa.

Předpověď meteorologů napovídá, že zima a mráz ještě zdaleka neřekly poslední slovo. Poslední sněhová kalamita ukázala, že města a obce na odklízení sněhu nestačí. Nebezpečí úrazu, a následně i dohadování s radnicí či pojišťovnou, tak bude i nadále aktuální.

Peníze.cz

 

Share/Bookmark

Zdroj: Peníze.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články