Solvency II vyvolává u evropských pojišťoven ty nejhorší obavy


			Solvency II vyvolává u evropských pojišťoven ty nejhorší obavy
17.12.2012 Pojistný trh

Nejistota spojená se zaváděním Solvency II, což je nový evropský režim kapitálové přiměřenosti a reportingu pro odvětví pojišťovnictví, byl označen lídry v pojišťovnictví na konferenci, která se konala minulý týden v Paříži, jako směrnice, vyvolávající v oboru ty nejhorší obavy.

Účastníci setkání, pořádaného France's insurance association (Francouzskou asociací pojišťoven), vyjádřili naději, že jednání na evropské úrovni budou v blízké budoucnosti vykazovat pokrok a že The European Insurance and Occupational Pensions Authority (EIOPA), bude moci zahájit nové kolo testů co nejdříve v příštím roce. Gabriel Bernardino, šéf EIOPA, ale neoznámil žádné konkrétní lhůty. Ty nezmínili ani úředníci z Evropské komise a parlamentu, kteří se tohoto jednání účastnili.

Nedostatek časového harmonogramu představitelé pojišťoven silně kritizovali. Byl mezi nimi například Carlo Cimbri, generální ředitel italské pojišťovny UNIPOL, který si stěžoval, že nejistoty spojené s nově zaváděnými pravidly negativně ovlivňují plánování pojišťoven a tvorbu nových produktů. "Čím déle to trvá, tím více nás celý proces stojí, protože si musíme dál platit konzultanty i další a další náklady," souhlasil Bart de Smet, generální ředitel společnosti Ageas. Ten by byl pro postupné zavádění nových pravidel, takže společnosti by měly dostatek času na to, aby se pravidlům přizpůsobily.

Bernardino konstatoval, že míč je v současné době na straně politiků. "Potřebujeme mít příslib ze strany politiků k implementaci Solvency II," řekl. Šéf EIOPA vyvíjí tlak na zavedení věrohodného harmonogramu, aby se trh mohl připravit na nová pravidla. Bernardino zopakoval svůj názor, že je nepravděpodobné, že by implamentace byla možná před 1. lednem 2016. Nicméně, některé z prvků, jako jsou požadavky na řízení rizik a způsob podávání reportů by mohly být zaváděny postupně již od roku 2014, dodal.

Burckhardt Balz, poslanec Evropského parlamentu, který se podílí na přípravě Solvency II, připustil, že příprava směrnice není v takovém stádiu, kde by měla být a jak si ji naplánovali na loňské konferenci. Zdůraznil však, že se poslanci rozhodli dát přednost tomu, aby budoucí pravidla byla kvalitní, než spěchat a snažit se dodržet lhůty.

"Solvency II není systém, který by skutečně prospíval klientům, protože bude zvyšovat ceny pojistného," řekl Thierry Martel, generální ředitel pojišťovny Groupama. "Také to bude trestat ekonomiku, protože pojišťovny přestanou hrát svou roli dlouhodobých investorů,“ uzavřel.

EIOPA

Zdroj: EIOPA

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS