Vznikne garanční fond pro cestovní kanceláře? Pracuje se na novele.


			Vznikne garanční fond pro cestovní kanceláře? Pracuje se na novele.
12.5.2015 Pojistný trh

Již dva roky se pracuje na vládní novele zákona o pojištění cestovních kanceláří. Loni byla novela ve druhém čtení pozastavena, ale situace se opět začíná hýbat a již na přelomu června a července, by se mohla novela opět dostat na stoly poslanců.

Pokud se tak stane a vše proběhne včas, mohla by nová část zákona vstoupit v platnost již v lednu 2016. Na jejím znění již delší dobu usilovně pracuje Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), ČAP a cestovní kanceláře (CK).

Do nového návrhu by měla být zapracována povinnost cestovních kanceláří odděleně vést účetnictví organizování zájezdů od ostatních služeb a činností cestovní kanceláře, třeba předprodeje letenek nebo ubytování,“ vysvětlil Tomáš Síkora výkonný ředitel ČAP, v rozhovoru pro E15. MMR podle něj navíc v novém znění zákona počítá se zavedením bankovní záruky, jako alternativy pojištění.

Dosavadním problémem je, že v původní znění novely ukládá pojišťovnám krýt i škody, na které nemusí v případě krachu CK stačit pojistné. Což se může stát, pokud například CK nenahlásí pojišťovně včas výrazné zvýšení obratu. „Takovou odpovědnost nešlo přijmout, protože pojišťovny mohou dle zákona o pojišťovnictví krýt riziko pouze do výše sjednané pojistné částky,“ vysvětluje Tomáš Síkora s tím, že pokud by tato podmínka prošla, došlo by k technickému zániku produktu pojištění cestovních kanceláří na českém trhu.

Problém vyšších škod by pomohl vyřešit garanční fond. Všechny tři strany se již shodly na jeho zavedení. Příprava zákona a vyřešení všech detailů však potrvá určitě déle, než do konce června letošního roku a tak garanční fond nevznikne dříve, než za dva roky. Řešení garančním fondem by tedy přišlo v platnost spolu s novou evropskou směrnicí.

Zdroj: E15

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články