Vzor pro Česko? V Kirkwallu vzrostlo pojištění auta o 22 %


			Vzor pro Česko? V Kirkwallu vzrostlo pojištění auta o 22 %

Jste-li motoristou ve skotském Kirkwallu, máte opravdu smůlu. Museli jste – a s vámi pravděpodobně téměř všichni vaši sousedé a vůbec celá místní populace – čelit největšímu růstu sazeb za havarijní pojištění aut ve třetím kvartále 2018.

Podle posledního Car Insurance Price Indexu sestavovaného ve spolupráci webu Confused.com a analytické firmy Willis Towers Watson připadá černý Petr rekordního růstu sazeb právě tomuto městu.

Index ukazuje strmé zvýšení o 22 %, což představuje částku 130 liber. Nynější úroveň průměrného pojistného za havarijní pojištění po zdražení je v Kirkwallu 712 liber. Na neblahém druhém místě ve zdražení se umístilo Kirkcaldy s aktuální průměrnou výší pojistného 571 liber a zdražením o 9 % ve sledovaném čtvrtletí.

V East London, i když tam pojistné klesalo pět čtvrtletí za sebou, je cena za pojištění stále nejvyšší v celé Velké Británii a činí v průměru 1315 liber. Na druhou stranu si havarijní pojištění mohou motoristé nejvíce dovolit v Llandrindod Welssu, kde pojistné kleslo o další 2 % a dosáhlo minima na úrovni 513 liber.


Mohlo by vás zajímat: Jak je to doopravdy s odklonem pojišťoven od uhlí?


Sazby padaly celý rok

V průměru platí Britové za havarijní pojištění nyní 760 liber. Za posledních 12 měsíců sazby ve Velké Británii klesaly a celkově se snížily už poměrně výrazně. Podle Stephena Jonese, pojistně-technického šéfa společnosti Willis Towers Watson, není snadné trend padajících sazeb interpretovat. Podle něj je za ním trvající tlak na ceny oprav v servisu a také vyčkávání s ohledem na nový projednávaný občanský zákoník, jemuž bude třeba sazby přizpůsobit v dohledné budoucnosti.

Může za to Brexit?

Steve Fletcher, datový analytik v Confused.com, poznamenal, že za poslední tři roky spadlo průměrné pojistné za havarijní pojištění o 279 liber, když se nezapočte nepatrné zotavení, k němuž došlo teď.

„Data z posledního kvartálu ukazují, že pojistné pravděpodobně obrací trend a je na cestě vzhůru,“ konstatoval Steve Fletcher, a dodává: „Očekáváme, že se do cen promítnou náročné technologie používané dnes v autech, které prodražují škody.“

Někteří experti, včetně Fletchera, upozorňují na okolnost, že pojistné sazby mohou také reflektovat určitou míru nejistoty spojenou s Brexitem, který se nezadržitelně blíží.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články