Ztráta Berkshire Hathaway: Za vším hledej hurikány


			Ztráta Berkshire Hathaway: Za vším hledej hurikány

Berkshire Hathaway Warrena Buffeta je nadnárodní konglomerátní  holdingová společnost, která má účast ve zhruba 90 firmách, mezi něž patří například Apple, Coca-Cola a řada pojišťoven. Tyto pojišťovny mohly poskytovat Warrenu Buffetovi pro jeho investiční akce finanční prostředky, jejichž zdrojem jsou technické rezervy, a zajistit si tak zároveň stabilní a relativně vysoký výnos. S tím je ovšem konec, neboť poprvé po 15 letech bude mít v roce 2017 Berkshire Hathaway v pojištění/zajištění ztrátu.

Ekonomické výsledky ovlivnily především hurikány Harvey, Irma a Maria. Proto byla ve třetím čtvrtletí 2017 vykázána v pojišťovacím obchodě ztráta ve výši 1,44 mld. USD a v období leden – září 2017 ve výši 1,73 mld. USD.

Zisk společnosti Berkshire Hathaway jako celku se kvůli škodám způsobeným hurikány, resp. nesmírně nepříznivým počasím, sice ve třetím čtvrtletí 2017 propadl o 43 %, ale široké rozprostření jejích účastí a investičních akcí se ale přesto postaralo o celkový přebytek ve výši kolem 4 mld. USD.


Mohlo by vás zajímat: Exkluzivně: Dohoda EU a USA o pojištění a zajištění detailněji


Letošní hurikánová sezona bude stát pojišťovací průmysl podle některých expertů zhruba 100 mld. USD. Předpokládá se například, že hurikány „spotřebují“ celý očekávaný letošní zisk zajišťovny Munich Re. Zajišťovna Swiss Re, která se stala v roce 2016 podle rankingu auditorské a konzultační společnosti A.M. Best světovou zajišťovnou č. 1, počítá pro třetí čtvrtletí 2017 s celkovými náklady ve výši 3,6 mld. USD.

Obrovský nárůst pojištěných škod by ovšem mohl mít pozitivní vliv na pojistné. Jeho zvýšení je pokládáno například v mnoha regionech USA za nezbytné.

Bilance škod způsobených hurikány však není uzavřená. Možná by se reálné pojištěné škody mohly přiblížit letům 2005 a 2011, kdy hurikán Katrina a tsunami vyvolané jadernou havárií ve Fukušimě vyhnalo výši pojištěných škod z přírodních katastrof až na částku cca 130 mld. USD. Je nutno ovšem dodat, že i tak se v roce 2005 podařilo Bershire Hathaway zůstat v mírném zisku.


Mohlo by vás zajímat:Výsledky NN Group za 3Q: Čistý zisk 734 milionů eur


Vývoj pojišťovací činnosti společnosti Berkshire Hathaway je v dlouhodobém horizontu pozoruhodný. V roce 1970 činilo její pojistné asi 39 mil. USD a v roce 2016 téměř 92 mld. USD. V roce 2016 docílila její dceřiná společnost Berkshire Hathaway Reinsurance pojistně-technický zisk ve výši 822 mil. USD, zajišťovna General Re 190 mil. USD a Geico 462 mil. USD.

Z ostatních pojišťovacích operací vyplynul zisk ve výši 657 mil. USD. Nejznámější společností z pojišťoven a zajišťoven holdingu je pojišťovna Geico, jež byla získána v roce 1996 a jež provozuje pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.  Warren Buffet (87 let) stojí na čele Berkshire Hathaway od roku 1965.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články