Češi chtějí v důchodu hlavně cestovat


			Češi chtějí v důchodu hlavně cestovat
2.7.2008 Spektrum

Jedinečný celosvětový výzkum AXA Retirement Scope 2008 ukázal, že Češi si v důchodu chtějí odpočinout, a to hlavně cestováním. 44 % ekonomicky aktivních Čechů chce totiž v důchodu cestovat.

Mezi pracujícími s vyššími příjmy je tento podíl dokonce 54%. Jen 14 % současných důchodců však cestuje. Čeští důchodci tráví nejvíce času na svých zahrádkách či kutilstvím. Není neobvyklé, že představy pracujících
o vytoužených aktivitách na důchod se od reálných aktivit důchodců velice liší. Například až 73 % Francouzů si přeje v důchodu cestovat, reálně však cestuje jen 23 % současných francouzských důchodců. Nejvíce přitom v důchodu cestují australští důchodci s vyššími příjmy – 51 % z nich si v penzi užívá cestování na maximum.

Oproti tomu, že si 44 % české ekonomicky aktivní populace přeje cestovat, jen 14 % českých důchodců cestuje. Neznamená to však, že by čeští důchodci nebyli aktivní. Naopak. 16 % z nich chodí na výlety a jezdí na procházky do hor. „Nemůžeme se moc divit tomu, že je takový rozdíl mezi tím, jak současní důchodci cestují a nakolik si přejí cestovat dnešní pracující,“ komentoval Marek Zeman, ředitel PR a komunikace finanční skupiny AXA. „Musíme si uvědomit, že lidé, kteří jsou nyní v důchodu, neměli dříve takové otevřené možnosti, a proto ani cestování nepatří k jejich prioritám v důchodu. Také se mohou mnohdy na svých cestách do zahraničí setkat s jazykovou bariérou. Možná i z tohoto důvodu méně cestují po světě a raději vyráží na výlety po České republice. Dalším faktorem jistě bude i nižší nákladnost výletů u nás, než cestování do zahraničí,“ dodal Marek Zeman.

 

Čeští důchodci zahradničí

Kromě cestování po České republice a zahraničí se však čeští důchodci většinou věnují péči o rodinu (25 %), svým koníčkům (24 %), ale hlavně zahradničí a kutí (34 %). Na zahrádkách přitom tráví nejvíce času důchodci z malých měst s počtem obyvatel do 5 000. Zahrádkaří zde až 47 % důchodců. Naopak ve městech s více než 100 000 obyvateli zahrádku opečovává pouze 22 % lidí v důchodovém věku. Celosvětový výzkum AXA Retirement Scope 2008 také ukázal, že zahrádkaření je oblíbené i u maďarských a slovenských důchodců. V Maďarsku zahradničí 44 % důchodců, na Slovensku dokonce až 52 %. Zahrádkaření na penzi se však těší oblibě i ve Velké Británii, kde je podíl populace věnující se této zálibě až 33 %, stejný jako v Polsku, nebo ve Francii (31 %).

 Pláž

Australší důchodci pomáhají potřebným

V ostatních zemích světa však není důchodový věk spjatý pouze s péčí o rodinu či se zahrádkou. Ve Velké Británii, USA, Austrálii či na Novém Zélandu se lidé v důchodovém věku věnují hodně dobrovolnické práci. Nejvíce přitom potřebným pomáhají australští důchodci – jedná se o 27 % z nich. Zajímavé také je, že důchodci v jiných zemích mají více zájmů a aktivit, kterým se věnují, než čeští penzisté. Například australští důchodci s vyššími příjmy se ve 44 % věnují nějakému sportu, nebo dokonce 51 % z nich cestuje. I Britové s vyššími příjmy hodně cestují (50 %), věnují se sportu (29 %). 40 % britských důchodců má další svůj speciální koníček, kterému se na penzi věnuje. Pro srovnání uveďme, že takovýto koníček má jen 24 % českých důchodců. Francouzští důchodci pak hodně cestují, chodí za kulturou, na procházky, věnují se sportu, či svým koníčkům.

 

Češi a důchod? Nemoc a nepotřebnost…

Aktivity, kterým se důchodci věnují, přitom odráží jejich celkový pocit z důchodového věku. Zatímco ve Velké Británii má až 80 % penzistů důchodový věk spojený s pozitivními asociacemi a totéž platí o 76 % australských penzistů, v České republice si důchod s kladnými představami spojuje jen 57 % důchodců. 30 % českých důchodců pak má důchodový věk spojený s vyloženě negativními asociacemi, konkrétně pak s nemocemi, smrtí, či vlastní nepotřebností. Ekonomicky aktivní Češi jsou však optimističtější – 67 % z nich se těší na důchod jako na čas odpočinku a nic nedělání. Lze tedy předpokládat, že s posunem těchto ekonomicky aktivních do důchodového věku dojde ke změnám vzorců chování i českých důchodců.

 Cesta

Celosvětový výzkum

AXA Retirement Scope 2008 je jediný celosvětový výzkum zaměřený na představy ekonomicky aktivního obyvatelstva o důchodovém věku a současně na jejich srovnání s pohledem nynějších důchodců. Letošní již čtvrtý ročník výzkumu proběhl tentokráte ve 26 zemích světa a dotazoval se více než 18 000 respondentů. Poprvé se do výzkumu AXA Retirement Scope zapojila i Česká republika a dotazováno zde bylo více než 600 osob. Jedná se o reprezentativní výzkum, jehož závěry je možné zobecnit na celou českou populaci.

Letos poprvé také AXA nabízí jedinečnou možnost všem návštěvníkům www.axa.cz porovnat své názory na otázky související s důchodovým věkem s výsledky výzkumu AXA Retirement Scope 2008 v České republice. Při vyplnění krátkého kvízu s otázkami jako například, zda sami souhlasí    s posouváním věkové hranice odchodu do důchodu si každý návštěvník může vyzkoušet, do jaké míry se jeho názor shoduje s respondenty výzkumu. Tento kvíz také umožňuje se jednoduchým proklikem dostat k podrobnějším informacím o výzkumu, které jsou dostupné na mezinárodních webových stránkách www.retirement-scope.axa.com.

 

Zdroj: AXA

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články