Vzdělávání: Nový program MBA zaměřený na pojišťovnictví


			Vzdělávání: Nový program MBA zaměřený na pojišťovnictví

Jak prohloubit znalosti, zvýšit si profesionalitu a rozhled, učit se od nejlepších v oboru? Ale i jak se zasloužit o lepší plat, kariérní postup či si tzv. posichrovat svou pracovní pozici? S vyřešením všech těchto otázek pomáhají manažerské MBA programy. Jsou primárně zamýšlené pro lidi fungující v praxi, kteří mají ve volbě povolání jasno a chtějí se ve svém oboru zlepšovat. European School of Business & Management (ESBM) nově vytvořila jeden takový program také pro zájemce z oblasti pojišťovnictví.

Studium zde probíhá v českém jazyce a trvá jeden rok. Podmínkou přijetí je ukončené vysokoškolské vzdělání, popřípadě může škola přijmout i uchazeče na základě doložené praxe v daném oboru. Formou je MBA studium přizpůsobené i těm nejvytíženějším studentům. E-learning kombinuje s interaktivními workshopy. Studenti navíc nejsou zatěžováni administrativními úkony, vše se dá řešit on-line a přihlásit se ke studiu můžete kdykoliv.

V e-learningovém systému naleznete studijní materiály, prezentace, sylaby a všechny další informace potřebné ke studiu. Nicméně tím největším z přínosů je právě interakce s profesionály, kteří vedou na ESBM jednotlivé vzdělávací moduly.

Lektoři = profesionálové z oboru

Líbilo by se vám mít po ruce odborníka z pojišťovnictví, se kterým byste mohli konzultovat své problémy z praxe a posouvat se dále v odbornosti? Každý MBA program na ESBM se skládá ze tří bloků: základního, specializace a volitelného bloku. Ve specializaci MBA Pojišťovnictví na vás čekají tři okruhy: Pojišťovnictví a pojištění, Řízení rizik pojišťoven a Pojistné právo.


Mohlo by vás zajímat: Fincentrum vyplatilo dividendy až 20 000 € na poradce


První z modulů vede Ing. Jaroslav Mesršmíd, CSc., MBA, který působí v pojišťovnictví už od 90. let. V Allianz pojišťovně byl ředitelem marketingového oddělení. Dlouhodobě je spojován s aktivitami České asociace pojišťoven, kde více než 10 let pracoval jako generální tajemník, následujících 8 let jako specialista pro oblast legislativy, práva a analýz. Nedávno také vydal s velmi pozitivním ohlasem přijímanou publikaci Marketing v pojišťovnictví.

Řízení rizik pojišťoven vede Ing. Štěpán Onder, Ph.D. Za svou dlouholetou praxi se věnoval úvěrovým rizikům korporací, operačním rizikům, ALM a tržním rizikům, riziku likvidity, retailovému úvěrovému riziku ad. Působil na pozici analytiků, ale i vrcholových manažerů. V současnosti pracuje jako Chief Risk Officer v Profireal Group SE, stejnou pozici vykonával předtím 4 roky v Raiffeisen stavební spořitelně a mj. působí jako řečník na konferencích a fórech, přednáší a také publikuje.

Modulem Pojistné právo pak studenty MBA programu provede JUDr. Pavel Kiršner, samostatný advokát zapsaný u České advokátní komory a jeden ze spolumajitelů advokátní kanceláře CIKR.Simona Probstová, European School of Business & Management

Abyste si lépe dokázali představit, co vás v MBA programu zaměřeném na pojišťovnictví čeká, položili jsme pár otázek Simoně Probstové, manažerce vzdělávání na European School of Business & Management.

Co obnášejí jednotlivé specializované moduly MBA Pojišťovnictví?

Pojišťovnictví a pojištění dává studentům komplexní vhled do problematiky: dozvíte se o fungování pojistného trhu, jeho regulacích, výhodách a problematických místech. Pochopíte, jak fungují instituce této sféry, jaké mají kompetence a jak jsou mezi sebou navzájem propojené. Budete se věnovat také marketingu v pojišťovnictví. V modulu Řízení rizik pojišťoven se budou rozebírat Solvency II, Pilíře I, II a III, všechny etapy řízení rizik v pojišťovnách (strategie, identifikace, ohodnocení, monitoring). V Pojišťovacím právu se seznámíte s jednotlivými pojmy pojišťovnictví a jejich právním ukotvení a mj. také s činnostmi pojišťovacích zprostředkovatelů a likvidátorů pojistných událostí.

Znamená to, že studenty, kteří se v pojišťovnictví již nějakou dobu pohybují a přehled o problematice mají, v této specializaci nic nepřekvapí a bude to pro ně spíše formalita?

V tom, že studenty nic nepřekvapí, bych vám oponovala. I kdybychom narazili na studenta s dvacetiletou praxí, bude mít jiné zkušenosti, tudíž je zde stále prostor pro obohacení se, nové názory, jiné know-how. Samozřejmě pro někoho, kdo je v této sféře nováčkem, bude absolvování specializace zřejmě náročnější než pro lidi z praxe.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: povedeniporadci.cz


Je podle vás vzdělání pro lidi pracující ve sféře pojišťovnictví důležitější než v jiných oborech?

Vždy potřebujete znalosti nebo know-how, abyste svou práci dělali dobře. Ale v pojišťovnictví je navíc ještě jiný prvek. Lidé, kteří v oboru pojišťovnictví pracují s jednotlivými klienty, dávají svým vzděláním nepřímo najevo, že jsou opravdu specialisté. Že se nenaučili jen pár pouček nebo vět z manuálu, ale že mají do problematiky hlubší vhled. A netvrdím, že „otitulovaný“ pracovník musí být nutně znalejší, ale domnívám se, že to na klienty pojišťoven působí seriózně.

Máte pocit, že pro určité pracovní pozice by se tento MBA program hodil výrazněji než pro jiné? Narážíte v praxi někdy na chybějící znalosti zaměstnanců v pojišťovnictví?

Tak v tomto pojišťovnictví asi nebude žádnou výjimkou. Lidé s mezerami ve znalostech se asi čas od času objeví všude, podstatné je však to, aby to tak nezůstalo a aby si znalosti doplnili. Také je to o vývoji a postupném prosazování některých názorů. Co se týče specializace MBA Pojišťovnictví, myslím, že si tam svoje najde úplně každý z oboru.


Mohlo by vás zajímat: VIG 2017: Zlepšení všech ukazatelů. Zisk 443 milionů €


Řekla byste, že v současné době jsme na srovnatelné úrovni s našimi zahraničními sousedy, co se dostupných odborných knih a materiálů ke studiu týče, nebo je stále co dohánět, a pokud se odborníci v pojišťovnictví chtějí vzdělávat sami, zdrojů není dost?

Řekla bych, že i kdybychom byli co do odborné literatury se zahraničím na stejné úrovni, neznamená to, že bychom se mohli zastavit a „oddechnout si“. Protože dnešní společnost je typická právě rychlými proměnami, takže se nestane, že by nebylo o čem psát. A jsem toho názoru, že kdo si chce informace najít, ten si je najde. Velká výhoda při studiu MBA je však to, že nemusíte hledat na vlastní pěst, ale máte k ruce lektora, který vám doporučí to nejlepší, upozorní vás na důležité věci, vysvětlí vám souvislosti, pozadí atd. Takže získáte hlubší vhled a čas využíváte efektivněji.

Děkujeme paní Probstové za její odpovědi. Pokud vás MBA program zaměřený na pojišťovnictví zaujal, více informací naleznete na webových stránkách ESBM. Nejbližší seminář začíná už v sobotu 14. dubna 2018.

Zdroj: European School of Business & Management

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS