Marek Venuta

Marek Venuta

Funkce: První generální ředitel Česko-rakouské pojišťovny, přejmenované posléze v roce 2001 na UNIQA pojišťovnu

Marek Venuta (1944 - 2014)

Marek Venuta byl zakladatel a první generální ředitel Česko-rakouské pojišťovny, přejmenované posléze v roce 2001 na UNIQA pojišťovnu. Marek Venuta zřídil v roce 1993 za pomoci hlavního akcionáře, tehdejší rakouské pojišťovny Bundesländer (nyní součást evropského koncernu UNIQA Insurance Group),  Česko-rakouskou pojišťovnu „na zelené louce“. V jejím čele stál od počátku až do roku 2008.

Marek Venuta dokázal kolem sebe v roce 1993 shromáždit skupinu lidí, kteří sdíleli jeho nadšení a zápal pro projekt nové pojišťovny s rakouským kapitálem. Během krátké doby společně vybudovali společnost, která patří do desítky největších na českém trhu a vyznačuje se prakticky nepřetržitě dynamickým růstem. Marek Venuta byl však činný nejen ve prospěch „své“ pojišťovny, ale se stejnou aktivitou a energií se zasazoval i pro rozvoj celého pojistného trhu. Vždy mu šlo o dobré jméno celého odvětví v České republice, a v tomto smyslu působil i ve své funkci v prezidiu České asociace pojišťoven. Jeho úsilí bylo oceněno v roce 2008, kdy byl vyhlášen Osobností českého pojistného trhu.

Nástupce Marka Venuty a současný generální ředitel UNIQA pojišťovny, Martin Žáček, k této smutné události řekl:„Byl to člověk výjimečných kvalit. Nejenom po odborné stránce, ale vnímal jsem ho zejména jako člověka s nesmírně lidským přístupem, člověka, který uměl lidi stmelovat, měl velké porozumění pro problémy druhých a vždy byl připraven pomoci.

Díky charisma Marka Venuty jsem do naší společnosti nedlouho po jejím založení nastoupil. I když o pojištění jsem tehdy věděl jen opravdu málo, nakazil mne svým nadšením a věřil jsem, že s takovou osobností v čele dokážeme vše, co budeme chtít. Pro mě osobně byl po celou dobu naší spolupráce velkým vzorem, učitelem a přítelem. Jestliže se říká, že každý je nahraditelný, jeho případ je výjimka. Bude mně a celé naší pojišťovně strašně chybět.“

Marek Venuta se narodil se v květnu 1944. Vystudoval brněnské Vysoké učení technické. Začínal jako konstruktér, poté ho ale zlákala diplomacie. Téměř dvě desítky let působil jak na Ministerstvu zahraničních věcí, tak na ambasádách několika evropských zemí. V letech 1983 – 1988 byl velvyslancem Československa v Rakousku.

Počátkem devadesátých let opět změnil úplně svou profesi, a v roce 1993 založil Česko-rakouskou pojišťovnu, přejmenovanou v roce 2001 na UNIQA pojišťovnu. Tato společnost působí na pojistném trhu ČR už jedenadvacet let. Až do roku 2008 stál Marek Venuta v čele pojišťovny jako předseda představenstva a generální ředitel.

Po předání funkce zůstal aktivní a využíval svých zkušeností jako manažer mezinárodních rozvojových projektů v koncernu UNIQA Insurance Group. Do poslední chvíle pracoval ve prospěch značky UNIQA.

Marek Venuta byl jako vášnivý tenista i rekreační běžec velkým milovníkem sportu. Ovládal cizí jazyky, což mu umožňovalo provozovat jeho další velký koníček - četbu literatury faktu a historických spisů v němčině a angličtině.

O své vlastní profesní dráze se vyjadřoval takto:

„Mohu říci, že ať jsem dělal v životě jakoukoli práci, vždycky jsem ji dělal rád a naplno. Ať už v konstrukci v továrně, v diplomatických službách v Praze i v zahraničí, anebo v pojišťovnictví – všechno mne chytlo a bavilo. A snad to bylo znát…“