Silnice v roce 2018: Více usmrcených i těžce zraněných


			Silnice v roce 2018: Více usmrcených i těžce zraněných
14.1.2019 Spektrum

Na základě předběžných policejních statistik bylo v období leden až prosinec 2018 v důsledku dopravních nehod na pozemních komunikacích v České republice usmrceno 571 osob, tj. o 69 více než v roce 2017 (tj. + 14 %). 

Uvedenou negativní bilanci umocnil také nárůst v oblasti těžce zraněných osob, kdy v uvedeném období bylo těžce zraněno 2 406 osob, tj. o 67 více než v roce 2017 (tj. + 3 %). V obou sledovaných parametrech se tak nepovedlo navázat na historicky nejnižší počty evidované právě v roce 2017.

Pozitivum? Únor a březen

Jediné dva měsíce, které lze hodnotit pozitivně byly v uplynulém roce pouze únor a březen. V únoru bylo usmrceno 21 osob, tento měsíc se tak zapsal do historie, neboť v žádném jiném měsíci nebylo nikdy usmrceno méně osob (pozn. do té doby byl z tohoto úhlu pohledu s 24 usmrcenými osobami „premiantem“ únor v roce 2014). V březnu pak bylo usmrceno 28 osob, historicky nejméně v měsíci březnu.

Z meziročního srovnání se pak k únoru a březnu přidal už jen červen, v ostatních měsících bylo v roce 2018 usmrceno vždy více osob než v předchozím roce. Velmi výrazný byl v roce 2018 evidován nárůst usmrcených i těžce zraněných osob ve Středočeském kraji, nejvyšší relativní nárůst v oblasti těžce zraněných osob byl evidován v Jihomoravském kraji.

CDV, 2019 vývoj usmrcených

Tragická neděle před Štědrým dnem

V neděli 23. 12. 2018 bylo usmrceno 5 osob, nejvíce v prosinci. Dvě osoby byly usmrceny při srážce sanitky s osobním vozidlem na Bruntálsku. Další dvě osoby byly usmrceny při střetu s pevnou překážkou, po nárazu auta do stromu zahynula čtyřicetiletá řidička na Svitavsku, devětaosmdesátiletý řidič pak narazil u Semil do betonové propusti. V Brně osobní auto srazilo sedmačtyřicetiletého muže, který podlehl následkům zranění při převozu do nemocnice. Nejvíce těžkých zranění (13) bylo evidováno ve středu 5. 12., lehkých (111) pak v pátek 21. 12.


Mohlo by vás zajímat: Podivný právní spor o ukradené ferrari


Hlavní příčina nárůstu fatálních následků nehod? Nepřiměřená rychlost!

„Z pohledu jednotlivých dílčích cílů Národní strategie bezpečnosti silničního provozu (NSBSP) byl v roce 2018 evidován nejvyšší nárůst jak v oblasti usmrcených, tak těžce zraněných osob v důsledku nepřiměřené rychlosti,“ říká Jindřich Frič, ředitel Centra dopravního výzkumu, a dodává: „Velmi negativní byl rok 2018 pro zranitelné účastníky silničního provozu – motocyklisty a chodce, výrazný meziroční nárůst byl evidován jak v oblasti usmrcených, tak těžce zraněných dětí.“

CDV, 2019 vývoj těžce zraněných

Silnice v roce 2019? Maximálně 362 usmrcených a 2 222 těžce zraněných

NSBSP, která má za cíl snížit počet usmrcených a těžce zraněných osob v důsledku dopravních nehod na pozemních komunikacích v České republice, předpokládá pro rok 2019 maximálně 362 usmrcených a 2 222 těžce zraněných osob. Aby byl splněn hlavní - strategický cíl NSBSP musí letos poklesnout počet usmrcených osob v důsledku dopravních nehod o více než 200. Historicky se to povedlo jen v roce 1998, kdy došlo k meziročnímu poklesu usmrcených osob o 207. Přestože před více než 20 lety umíralo na silnicích násobně více osob, než tomu bylo v uplynulých letech, stále je zde nevyužitý potenciál k dalšímu snižování.

Nová auta jsou zpravidla bezpečnější, ale i v těchto, bohužel, umírají nepřipoutaní lidé, stále máme vysoké počty usmrcených i těžce zraněných cyklistů, kteří nepoužili přilbu, fatální následky nehod „neviditelných“ chodců jsou také neustále omílaným tématem, v desetině případů se pak dlouhodobě na všech usmrcených podílí alkohol. Především je ale třeba, aby si uvědomil každý účastník silničního provozu svou vlastní odpovědnost a to nejen ve vztahu k vlastní bezpečnosti, ale bral také ohledy na ty ostatní.

Zdroj: Centrum dopravního výzkumu (CDV)

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články