Stále v dosahu: Smartphony diktují život Rakušanům


			Stále v dosahu: Smartphony diktují život Rakušanům
6.4.2018 Spektrum

V únoru tohoto roku proběhla studie na reprezentativním vzorku 1000 Rakušanů ve věku 14 až 69 let s přístupem k internetu. Cílem bylo zjistit, do jaké míry jejich život určuje sepětí s mobilním telefonem. Její výsledky by mohly být aplikovatelné také v rámci pojišťovnictví. Co tedy s lidmi dělá dostupnost v režimu 24/7? Považují to stále za výhodu, nebo by už raději před věčným zapojením utekli?

Ukázalo se, že zatímco bez televize by se obešli čtyři z deseti, bez mobilu nebo internetu by týden bez problémů vydržela pětina respondentů. „Závislost“ se přitom zvýšila za poslední 4 roky zhruba o 50 %.

S první myšlenkou na kontrolu mobilu vstává ráno asi 7 % respondentů, ale ve věkové skupině 14 až 19 let je to více než čtvrtina oslovených. Zajímavé je, že o prvenství bojuje mobil celkově rovnocenně s čištěním zubů (u mladého segmentu mobil vyhrává).


Mohlo by vás zajímat: Daňová reforma v USA a její vliv na evropské pojistitele


Průměrně trvá Rakušanům ráno 10 minut, než vezmou mobil poprvé ten den do ruky a svůj mobil kontrolují osmnáctkrát denně. Nejvyšší závislost, tedy prověření displeje více než 50x denně připouští bezmála 5 % dotázaných.

Těsně před spaním potřebuje zkontrolovat mobil téměř polovina respondentů (46,2 %). Ale ve věkové skupině do 19 let to jsou dvě třetiny oslovených. Naopak ve věkové kategorii 60-69 let tak činí „jen“ třetina respondentů.

Letos výrazně vzrostl počet zpráv, které Rakušané posílají ve formě SMS, MMS nebo přes různé sociální sítě. Zatímco v roce 2013 to bylo denně 10 zpráv, letos jich přibylo na průměrných 24 zpráv! Přitom respondenti ve věku do 29 let vypraví denně do světa více než 50 zpráv.


Mohlo by vás zajímat: Deloitte: Náklady na péči o zdraví budou stoupat


Pokud by oslovení neměli k dispozici přes den svůj mobil, za „velmi rušivé a problematické“ by to považovalo na 57 % z nich. A život zcela bez mobilu si dnes nedovede představit 63 % Rakušanů. Internetu by se na rok nedokázalo vzdát 82 % dotázaných. V permanentní dosažitelnosti na mobilu vidí spíše výhody nebo jednoznačné výhody 43 % respondentů, zatímco 15 % ji považuje za spíše nebo zcela nevýhodnou. Více než dvě třetiny (69 %) dotázaných souhlasí zcela nebo spíše s výrokem „být off-line je pro mě už luxusem“.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články