Terorismus může zlikvidovat globální ekonomiku


			Terorismus může zlikvidovat globální ekonomiku
12.5.2008 Zahraničí

Business Insurance EuropeRisk manažeři a s ním celé pojistné odvětví musí radikálně přehodnotit způsob, jakým se oceňují, řídí a zmírňují hrozby terorismu. Toto poselství zaznělo na Světovém pojišťovacím fóru (WIF – World Insurance Forum) letos v březnu v Dubaji.

Velvyslanec Henry Crumpton, bývalý koordinátor Spojených států pro oblast terorismu, který dříve pracoval v CIA, konstatoval, že to vyžaduje zcela nový způsob myšlení na všech úrovních a ve všech oblastech.

Henry Crumpton, který je v současné době konzultantem pro hrozby terorismu, zdůraznil, že hrozba terorismu se stává od útoku na Spojené státy v září 2001 mnohem komplexnější. Dodal, že masivní investice do tradičních vojenských řešení nejsou tou správnou odpovědí.

Podle jeho slov moderní terorismus už dávno nezahrnuje jednoduché a přehledné konflikty mezi jednotlivými státy, ale využívá stále modernějších a sofistikovanějších zbraní a metod, jak zlikvidovat globální ekonomiku.

 

Hlavní města v nebezpečí

Crumpton uvedl, že teroristé se snaží nalézt způsob, jak uskutečnit zničující útok, pozoruhodný tím, že při něm užijí jaderná a biologická zařízení.

Ve svém projevu odkázal na knihu akademika Grahama Alisona z Harvard Kennedy School v Cambridge s názvem „Nukleární terorismus: naléhavá prevence katastrofy,“ – v níž je hodnoceno nebezpečí nukleárního útoku v příštím desetiletí na americká města ( a nejen na ně) jako naprosto stejné.

Podle Crumptona je nutné, aby vláda a soukromý sektor pochopily, že peníze, které denně vynakládá vláda USA na tradiční boj v Iráku a Afganistánu, neutrácí dobře.

 

Bez spolupráce to nepůjde

Crumpton rovněž konstatoval, že vlády, obchodníci i nestátní organizace musí pracovat společně, aby se chopily rozsáhlých problémů souvisejících s budováním fungujících ekonomik a společností v oblastech, které jsou známé tím, že jsou podhoubím terorismu. Citoval například nedostatek investic, směřující z mezinárodní komunity do Afganistánu.

 

Ceny pojištění

John Charman, generální ředitel a president firmy AXIS Capital Holding Ltd., založené v daňovém ráji na Bermudách, dlouholetý veterán pojistného trhu s rizikem terorismu, sdělil delegátům, že podle něj v tomto případě pojistné odvětví používá špatnou pojistnou matematiku.

Zdůraznil, že ceny za pojištění rizika terorismu jsou příliš nízké, protože mnoho pojišťoven upisuje tato rizika , aniž by pochopily skutečně hrozící nebezpečí.

„Mám pro vás všechny důrazné varování. Bojím se o další osud pojistného průmyslu. Jste to vy všichni, kteří si hrajete s ohněm,“ uzavřel.

Přeloženo z Business Insurance Europe

Zdroj: Business Insurance Europe

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

RSS