Solvency 2: Výhody a nevýhody použití interního modelu pro výpočet kapitálu


			Solvency 2: Výhody a nevýhody použití interního modelu pro výpočet kapitálu
22.2.2012 Legislativa

Solventnostní kapitálový požadavek (SCR) si pojišťovny mohou vypočítat podle vzorce, který je stejný pro všechny pojišťovny, ale není to jediná možnost. Pojišťovny si mohou zvolit svůj vlastní interní model, a to dokonce buď plný, nebo částečný. Na semináři, věnovaném zavedení Solvency 2, to uvedl Mgr. Ing. Václav Novotný, ředitel společnosti Advanced Risk Management s.r.o.

„Interní model však musí být schválen regulátorem,“ zdůraznil Novotný. Rozhodnutí o zavedení interního modelu musí udělat vedení společnosti a model musí umožňovat kvantitativní ohodnocení rizik. Existovat musí i vnitřní nezávislá kontrola.

Pojišťovna musí prokázat, že model skutečně používá a že hraje významnou úlohu v systému správy a řízení a v rozhodovacích procesech. Pokud nejsou splněny podmínky pro výpočet kapitálové přiměřenosti pomocí standardního vzorce pro Solvency 2, (například rizikový profil pojišťovny se výrazně liší od standardního profilu), může regulátor nařídit výpočet pomocí interního modelu nebo dokonce podle částečného interního modelu.

Konstrukci částečného modelu lze navíc uplatnit buď na celou činnost pojišťovny, nebo jen na jednu nebo více větších oblastí obchodní činnosti. Třeba v takovém případě, kdy pojišťovna prodává převážně životní pojištění, ale kromě toho občas prodá i povinné ručení a havarijní pojištění.

Výhodou tohoto způsobu je přesnější měření rizik, což je nejen předpokladem pro lepší řízení, ale použitím interního modelu se dokonce mohou pojišťovně či zajišťovně snížit náklady na držení kapitálu. „Ale pozor: nikdo předem nemůže vědět, jak to nakonec vyjde,“ zdůraznil Novotný a dodal, že tvorba interního modelu je náročný proces, který sebou přináší vyšší náročnost na lidské zdroje a tedy i vyšší náklady. Použití interního modelu sebou kromě toho nese velké nároky na data, problémy v kvantifikaci vybraných rizik a náročné výpočty pravděpodobnostních modelů.

Ani dobrý výsledek, který vyjde z použití interního modelu, však nemusí být zárukou, že pojišťovna nebude muset navyšovat kapitál. Dohled totiž má právo požadovat, aby se držel vyšší objem kapitálu.

Jaká je tedy odpověď na otázku, zda je výhodné počítat kapitálový požadavek podle Solvency 2 pomocí standardní formule, nebo využít interní model?

Odpověď zřejmě pojišťovny nepotěší. „Dokud pojišťovna neudělá předběžné, ale dostatečně přesné propočty, nelze na tuto otázku odpovědět,“ konstatoval závěrem Václav Novotný z Advanced Risk Management s.r.o.

Dagmar Šístková

Zdroj: Dagmar Šístková

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články