Absurdní situace: Právní rizika nyní často větší než provozní


			Absurdní situace: Právní rizika nyní často větší než provozní
8.11.2018 Pojistný trh

V Hamburku zveřejnila začátkem září společnost Aon zprávu o stavu německého pojistného trhu. Podle jejích závěrů se ukazuje, že pro podniky se dramaticky proměnily hlavní hrozby.

„Dříve se člověk bál, aby nevypukl ve firmě požár. Dnes má strach otvírat poštu od advokátů,“ nastínil současný stav rizik v Německu Hartmith Kremer-Jensen, Chief Broking Officer globální poradenské a servisní společnosti Aon při zveřejnění aktuální Zprávy o německém pojistném trhu.

„Ochrana dat podle GDPR, regulace, které vedou v důsledku k příliš vysokým odpovědnostním rizikům, a také blížící se zavedení hromadných žalob, které dosud nebyly v Německu možné. Pro podniky a jejich manažery se práce stává adrenalinovým během, při němž za nimi stále někdo práská bičem,“ řekl Kremer-Jensen.

Aktuální vývoj vyvolává u nich oprávněně obavy, protože mnohé paragrafy mohou jejich dosavadní každodenní činnost ochromit či podlomit. „Ve světle četných právních požadavků, které na manažery dopadají a ubírají jim spoustu času, se v mnoha společnostech aktuálně vlastní jádro podnikatelské činnosti odbývá a dělá se jen to nejnutnější,“ nebere si servítky Kremer-Jensen z Aonu.


Mohlo by vás zajímat: Nesou vinu za pojistné podvody samotné pojišťovny?


Základní nařízení k ochraně dat (německá zkratka DSGVO) je pro to dobrým příkladem: Německo svým zákonem k ochraně dat už v minulosti vytvořilo dobře fungující základnu pro spotřebitele a podniky. Standardy byly nastaveny tak vysoko, že EU se ve svém GDPR německými ustanoveními dokonce významně řídila. Přesto se do dnešních dnů mnoho německých firem stále zabývá implementací tohoto základního nařízení.

Další obor, pro který znamenají právní změny velkou výzvu, je automobilový průmysl. Kremer-Jensen k tomu poznamenává: „Budou-li počínaje 1. listopadem v Německu možné „formulářové“ žaloby na základě jednoho vzoru, musí se automobilky kvůli skandálu s emisemi připravit na smršť hromadných žalob. Celkově tak zažívá Německo letos absurdní situaci, kdy právní rizika ve vlastním podniku významně začínají převládat nad provozními.“

Celá zpráva společnosti Aon, kde se lze dozvědět více o dalších důsledcích pro firmy a jejich pojistnou ochranu, je ke stažení ZDE.

Zdroj: AON

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články