Čínští pojistitelé profitují z boomu kurýrních služeb


			Čínští pojistitelé profitují z boomu kurýrních služeb

Kurýrní služby zažívají v Číně díky internetovému obchodu skutečný boom. Podle aktuální statistiky bylo v roce 2017 přepraveno rekordních 40,1 mld. balíků. Ve srovnání s předchozím rokem to představuje nárůst ve výši 28 %. Celkový obrat prodeje se zvýšil o 24 % na zhruba 63 mld. eur. Z tohoto vývoje profitují rovněž pojistitelé.

Jako příklad může sloužit on-line pojistitel Zhong An, který od svého založení v roce 2013 uzavřel do konce roku 2016 cca 7,2 mld. pojistných smluv týkajících se pojištění přepravy balíků a pojištění pro případ vrácení zboží. Úspěch tohoto pojistitele plyne především z velkého množství transakcí než z pojistného, které je u těchto pojištění velmi nízké. Jen v průběhu jedné akce e-shopu Alibaba v roce 2017 sjednal Zhong An téměř 300 mil. pojistných smluv! Data o boomu kurýrních služeb dokonce společnost Zhong An donutily uvažovat o tom, zdali by neměla začít fungovat i v tomto specifickém a globálně rychle rostoucím byznyse.

Na druhé straně čtyři největší čínské společnosti provozující kurýrní služby se chtějí spojit a zřídit vlastního pojistitele, který by provozoval pojištění přepravy balíků a pojištění pro případ vrácení zboží. Spolu s dalšími třemi investory shromáždily startovací kapitál ve výši 127,3 mil. eur a již předložily orgánu dohledu žádost o povolení pojišťovací činnosti pojistitele s názvem  Zhong Bang Insurance.


Mohlo by vás zajímat: Zajímavost: Britské pojišťovny obviněny z rasizmu


Vrátíme-li se k o-nline pojistiteli Zhong An, můžeme říci, že se jedná o poměrně zajímavou společnost, která provozuje i vskutku „netradiční“ pojištění. V roce 2014 vstoupil do segmentu pojištění pro případ špatného počasí a podle expertů zabodoval. Konkrétně přišel na pojistný trh s pojištěním pro případ vedra. Pojistné plnění by vyplatil za každý den, kdy by teplota překročila 37 °C.

Realita však byla taková, že v žádném čínském městě, s jedinou výjimkou, ve vymezeném časovém období teplota nepřekročila uvedenou úroveň. Podle údajů médií se tomuto pojistiteli podařilo uzavřít celkově 200 000 takových pojistných smluv. Většina pojistníků pocházela z největších měst, jako jsou Šanghaj, Peking a Kuang-čou. Pojistná plnění byla nepatrná, takže v podstatě celé pojistné znamenalo zisk, který byl médii odhadnut na 244 000 eur. Na tvorbě tohoto pojistného produktu se prý poradenstvím podíleli experti zajišťovny Swiss Re a meteorologové z Německa.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články