Motoristé zaplatí za povinné ručení 2969 Kč. Cena za opravu vzrostla o 7 %


			Motoristé zaplatí za povinné ručení 2969 Kč. Cena za opravu vzrostla o 7 %
24.10.2019 Pojistný trh

O 100 Kč více zaplatí průměrně řidiči v letošním roce za pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, za tzv. „povinné ručení“ (POV). V souvislosti s narůstajícím počtem škod i jejich finanční náročností dochází k tomuto růstu už od loňského roku.

Nejvíce nárůst pocítí rizikoví klienti, kteří již v minulosti způsobili opakovaně škody. U osobních automobilů způsobí ročně škodu průměrně 36 klientů na každých 1000 pojištěných vozidel, škodní frekvence je tedy v letošním roce 3,6 %, ovšem u rizikových klientů je výrazně vyšší, každý pátý motorista ve věku 18 let způsobí nehodu. Průměrná škoda na majetku dosahuje nyní 45 000 Kč a průměrná újma na zdraví se šplhá na 420 000 Kč.

Počet a objem řešených škod

  • 285 000 řešených případů škod z POV
  • 15,9 mld. Kč objemu škod z POV

Vývoj povinného ručení za poslední období se nese ve znamení růstu počtu škod řešených právě z pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, v letošním roce se podle průběžného stavu předpokládá, že jejich počet dosáhne téměř 285 000 případů.

Video z tiskové konference ČAP

Zdroj: YouTube

Petr Jedlička, pojistný matematik České kanceláře pojistitelů, k tomu říká: „Počet řešených škod z povinného ručení má už od roku 2014 vzestupnou tendenci, letos za období od ledna do srpna vzniklo zatím historicky nejvíce škod. Pojišťovny vedle majetkových škod řeší i újmy na zdraví, u kterých 88,5 % jejich počtu připadá na případy s lehkými zraněními, 11,5 % na těžká zranění a 3 % bohužel končí úmrtím obětí nehod,“ a dále dodává: „Finanční objem škod z povinného ručení dosahuje v letošním roce za období od počátku ledna do konce srpna historicky nejvyššího objemu: 10,32 mld. Kč, tzn. že oproti 6,94 mld. Kč v roce 2014 se jedná o 49% nárůst.“

Průměrná cena POV narůstá nejen u mladých pojistníků Zdroj ČKP

Zdroj: ČKP

Ceny povinného ručení

  • Cena povinného ručení narostla o 4 %
  • Průměrná cena povinného ručení na českém trhu je nyní 2969 Kč
  • Technická ztráta v rizikových segmentech: 700 mil. Kč za rok

Ceny povinného ručení až do roku 2017 dlouhodobě stagnovaly, od roku 2018 začaly mírně stoupat.  „Za rok 2019 se na celém kmeni povinného ručení odhaduje navyšování pojistného o 4,1 %, na průměrné pojistné 2969 Kč,“ a dále uvádí: „Svou roli ve zvyšování ceny hraje především navyšování finanční náročnosti škod, kdy průměrná škoda na majetku narůstá o 6,9 % a růst nároků újmy na zdraví při indexaci průměrnou mzdou představuje téměř 8 %. Růst pojistného proto stále není tak intenzivní jako růst škod," komentuje Petr Jedlička.


Mohlo by vás zajímat: Další díl kauzy IŽP: Žaloba na Generali a Českou pojišťovnu


Vývoj povinného ručení - Škody na majetku Zdroj ČKP

Zdroj: ČKP

Nepojištěná vozidla

  • Počet pojištěných vozidel: 8,4 mil.
  • Počet nepojištěných vozidel: 140 000

Růst počtu pojištěných vozidel zůstává na stabilní úrovni a navyšuje se meziročně o 3–4 %, absolutní počet pojištěných vozidel všech druhů a kategorií dosahuje nyní 8,4 mil., z toho je pojištěno přibližně 5,6 mil. osobních aut. Vedle toho je ovšem 140 000 vozidel bez sjednaného pojištění odpovědnosti z provozu vodidla.

Nejvíce nepojištěných škod těmito vozy způsobí majitelé z Karlovarského a Ústeckého kraje, naopak relativně málo nepojištěných škod vzniká na jihu Čech, v Pardubickém kraji a ve všech moravských krajích. Počet nepojištěných škod významně rostl do minulého roku 2018, nyní začíná tento trend zastavovat, jak se ukazuje podle průběžného vývoje v roce 2019.

Nepojištěné újmy na zdraví a škody na majetku vyřizuje Česká kancelář pojistitelů z garančního fondu. Pomáhá také vyřídit škody způsobené na území ČR cizozemským vozidlem a škody českých řidičů v zahraničí.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články