Pojistné podvody jsou častější než předloni


			Pojistné podvody jsou častější než předloni
20.4.2010 Pojistný trh

Za první kvartál letošního roku odhalila Generali pojistné podvody za více než 6,5 milionů korun. Celkový součet ale bude vyšší. U řady z nich stále ještě probíhá interní šetření v pojišťovně, případně byly předány k dalšímu řešení policii nebo orgánům činným v trestním řízení. Za první tři měsíce letošního roku je pojišťovna na vyšších číslech než za první dva kvartály roku 2008 a přibližně na stejných jako za první čtvrtletí roku minulého, kdy celkový objem odhalených pojistných podvodů dosáhl 32 milionů korun. Na základě těchto čísel lze sledovat jistou souvislost mezi hospodářskou recesí a nárůstem pojistných podvodů.

Nejfrekventovanější zůstávají pojistné podvody u pojištění motorových vozidel, kdy se klienti snaží fingovat dopravní nehody nebo se pokoušejí předkládat nadhodnocené faktury za opravu vozidla, na jejichž základě žádají větší odškodnění. Ke snížení prevence směřující k omezení pojistných podvodů bohužel přispívá i zvýšení limitu pro povinné hlášení dopravní nehody policii. K fingované dopravní nehodě je schopen přivolat policii jen velmi úzký počet zpravidla „ostřílených“ pachatelů.

Bez přítomnosti policie na místě nehody ale chybí významný článek v řetězci odhalování případných pokusů o pojistný podvod. Pro důkladné prošetření je podstatné zaznamenání situace včetně výpovědi účastníků a to přímo na místě nehody nezávislou osobou. Například v loňském roce připadalo v Generali na jednu pojistnou událost s povinnou asistencí policie (škoda nad 100 tisíc) přibližně 16 pojistných událostí, které lze vyřešit bez její přítomnosti. I přesto dokáže vyšetřovací tým Generali v rámci svého průběžného šetření podobné praktiky s úspěšností odhalit, zdokumentovat a následně předat policii k dalšímu řešení.

Lidé, kteří se o pojistný podvod pokusí, si možná ani neuvědomují, že se jedná o trestný čin s horní hranicí sazby nepodmíněného odnětí svobody až na 12 let. V případě jeho prokázání bývá zpravidla pozdě na snahu vrátit již vyplacené peníze nebo na „objasňovací“ dopis, že se vlastně nic nestalo a škoda nemusí být nahrazena.

Generali

 

Share/Bookmark

Zdroj: Generali

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články