Japonsko sužují povodně, které způsobily i únik radioaktivní vody z Fukušimy


			Japonsko sužují povodně, které způsobily i únik radioaktivní vody z Fukušimy
11.9.2015 Škody

Nejméně dva lidé zemřeli a několik dalších se pohřešuje během povodní v severovýchodní části Japonska. Povodně přinutily k evakuaci na sto tisíc lidí, velká část města je stále ponořena pod vodou.

Vojenský personál zachraňoval desítky obyvatel v Joso, kteří uvízli na střechách svých domů a aut poté, co se řeka Kinugawa vylila ze svých břehů a zaplavila kaskádovité město o počtu 65 tisíc obyvatel, vzdálené 37 mil severovýchodně od Tokia.

Letecké záběry z televize NHK ukazují snažení záchranářů zachránit co nejvíce lidí, zatímco níže položená část města je celá pod vodou, kromě vyvýšené části dálnice. Tamější média informovala, že vojenským personálem bylo zachráněno 39 lidí. 

Tamní Ministerstvo dopravy se nechalo slyšet, že bylo zasaženo na 6 900 domácností a pouze 2 500 lidí stačilo uprchnout do bezpečí, než se hladina řeky dramaticky zvýšila. Záchranáři bohužel nebylo schopni tak rychle reagovat na tak vysoký počet žádostí o pomoc.

Velká část středního a východního Japonska byla zasažena momentálními záplavami, které byly způsobeny přívalovými dešti. „Je to déšť, jaký jsme ještě nezažili,“ komentoval prognostik Takuya Deshimaru během tiskové konference. „Vážené nebezpečí by mohlo teprve přijít.“

Premiér Šinzó Abe, který zřídil havarijní centrálu, řekl: „Vláda se pokusí jednotně vypořádat s katastrofou. Prioritou jsou pro ni životy lidí.“


 

Čtěte také: Exploze stovek tun střelného prachu v PoličceHrozí sesuvy půdy, hlavně blízko u hor – je vyhlášena evakuace desítek tisíc lidí po celé zemi. Silný déšť, který postupuje směrem na sever, také způsobil unik radioaktivní vody v zasažené jaderné elektrárny Fukushima Daiichi.

Provozovatele elektrárny, Tokyo Electric Power (Tepco), řekli, že díky dešti byla přeplněna drenážní čerpadla a mohla odvádět kontaminovanou vodu do Tichého oceánu. 

Japonská meteorologická agentura vydala zvláštní upozornění pro Tochigi a Ibaraki severně od Tokia a vyzvala obyvatele k větší obezřetnosti.

Na části Japonska napršelo od pondělí večer téměř 600 milimetrů vody na metr čtvereční. Úřady nařídily v Tochigi evakuaci více než 90 tisíců obyvatel a dalším 116 tisícům bylo doporučeno, aby na čas opustili své domovy. V sousedním Ibaraki dostalo rozkaz k evakuaci na 20 tisíc lidí.

Přívalový déšť nazvaný Etau také způsobil rozsáhlé narušení železniční dopravy na východě a severovýchodě země. Meteorologická agentura varovala, že silný déšť bude pokračovat na severovýchodě, včetně oblasti Fukušimi, až do dnešního rána.

Zdroj: The Guardian

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články