Podvody v životním pojištění se nevyplácí ani klientům, ani poradcům


			Podvody v životním pojištění se nevyplácí ani klientům, ani poradcům
1.9.2015 Pojistný trh

Pojistných podvodů v České republice neustále přibývá. Podle statistik České asociace pojišťoven ale rok od roku stoupá také počet odhalených pojistných podvodů mezi pojišťovnami. Tuto skutečnost může potvrdit i Pojišťovna České spořitelny, která eviduje pojistné podvody v oblasti životního a úrazového pojištění. Pojistný podvod se považuje za něco společensky přijatelného a většina lidí si ani neuvědomuje, že spácháním pojistného podvodu se dopouští trestného činu, za který jim hrozí až 10 let vězení.

Pojišťovna České spořitelny eviduje stovky pokusů o podvod z životního a úrazového pojištění. Podvodného jednání se nedopouštějí jen klienti, ale podílejí se na něm i sami poradci nebo lékaři. „Naše pojišťovna se různými způsoby snaží s podvodníky bojovat a snad se nám to i daří. Důkazem je zatím největší odhalený podvod v životním pojištění v České republice. Ve spolupráci s policií se nám podařilo rozkrýt organizovanou skupinu, která od roku 2010 uplatňovala zejména fiktivní úrazy. V čele skupiny stál poradce jedné z našich zprostředkovatelských společností,“ říká František Mareš, náměstek generálního ředitele Pojišťovny České spořitelny, pod kterého patří oddělení, které stojí za odhalením pojistného podvodu a doplňuje: „Doposud je obviněno 20 osob, a je velice pravděpodobné, že na další obvinění ještě dojde. Celková způsobená škoda je téměř 40 mil. Kč.“

Dobrá rada nad zlato

Dobrému jménu pojišťovnictví v ČR nepřispívá chování některých finančních poradců, kteří za úplatu klientům radí, jak vydělat na pojišťovně. Mezi takovými podvodníky se najdou i tací, kteří věří, že návodným jednáním prokazují klientovi nadstandardní službu. Přitom jde o trestný čin, za který mohou skončit na několik let ve vězení a jako poradci nadobro skončit.    

Na páchání trestné činnosti se podílejí i lékaři, kteří, jak se zjistilo, uměle prodlužují léčbu klienta nebo vytvářejí lékařské zprávy neexistujících poranění. Vykazováním neprovedených výkonů poškozují nejen pojišťovny, ale i veřejné zdravotnictví.

Úspěšnost v odhalení podvodu je vysoká

Pojišťovny mají systémy, které sledují podezřelé okolnosti a vyhodnocují riziko vzniku podvodu. Odhalení pojistného podvodu je tak stále snazší. „Předali jsme policii k prověření na dvě stovky pojistných událostí a naše podezření se jejich následným šetřením potvrdilo. Tímto způsobem se nám podařilo zachytit polovinu podvodných pojistných událostí, u kterých jsme pojistná plnění nevyplatili,“ dále popisuje celou kauzu František Mareš. „Náš systém funguje on-line, kdy je vyhodnocována řada indikátorů, které ukazují na možné podvodné jednání. Pojistné smlouvy a pojistné události dále analyzujeme a prověřujeme, abychom možné podvodné jednání potvrdili nebo vyvrátili,“ dodává.

Pojišťovny při odhalování podvodů spolupracují

Pojišťovny se vzájemně informují o protiprávním jednání v rámci § 129 odst. 6 zákona o pojišťovnictví za účelem odhalování pojistného podvodu. V současnosti Česká asociace pojišťoven realizuje projekt SVIPO pro podporu odhalování a šetření podvodných jednání v oblasti životního a úrazového pojištění.

Odhalený případ Pojišťovny České spořitelny – fakta:

  • V roce 2013 nasadila Pojišťovna České spořitelny (PČS) nový bezpečnostní systém.
  • V září 2013 interní systém PČS zjistil, že u několika smluv životního pojištění došlo k podezřelému jednání.
  • Další šetření ukázalo, že jde o organizovaný pojistný podvod, do kterého je zapojen poradce z Liberce se svojí ženou, několik lékařů z různých nemocnic působících po celé České republice, rehabilitační pracovníci a desítky klientů.
  • PČS neprodleně informovala policii, sesterské společnosti ze skupiny VIG ČR a následně také další pojišťovny.
  • Případ organizovaného podvodu je nyní v rukou policie a následně soudů. Jako organizované skupině každému obviněnému hrozí odnětí svobody až 10 let.
  • Z pojistných událostí, které byly nahlášeny Pojišťovně České spořitelny organizovanou skupinou, se podařilo značnou část zachytit včas a pojistné plnění nebylo vyplaceno.

Pojišťovna České spořitelny

Zdroj: PČS

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články