Životní pojištění jako Trilogie, proč ne...


			Životní pojištění jako Trilogie, proč ne...
9.1.2023 Pojistný trh

Zamyšlení akreditované osoby nad tématem životního pojištění, jako celoživotního produktu. Jak může vypadat kreativní forma a obsah z pohledu následného vzdělávání na pojištění?

Pokud se podíváme na životní cyklus smluv v pojišťovnictví, najdeme zde příklady, kdy smlouva může trvat pouze jeden den a to v případě krátkého zájezdu na nákupy do Drážďan, nebo týden, když lyžujete v Alpách anebo 14 dní, když se koupete v Chorvatsku. V případě povinného ručení se jedná o dobu celé životnosti provozuschopného automobilu (V polovině roku 2022 dosáhlo průměrné stáří osobních automobilů 15,73 roku a celkové stáří všech motorových vozidel 18,73 roku, což činí nárůst od roku 2019 o cca 1 rok.). A jak je to v případě životního pojištění? Obvykle se jedná o dlouhodobou smlouvu, která provází pojištěného celý život anebo je ohraničena daňovou odčitatelností, tj. dosažení 60 let věku.


Mohlo by vás zajímat: Nejrizikovější oblasti výskytu nehod s alkoholem jsou jižní Morava a Plzeňsko


A protože je životní pojištění dlouhodobou záležitostí, vznikla myšlenka, vytvořit v rámci následného vzdělávání na pojištění trilogii – Tři fáze životního pojištění, která by zahrnovala tři základní fáze, které s tímto druhem smlouvy souvisí. A to je Sjednání smlouvy, Průběh smlouvy a Ukončení smlouvy.  Protože k tomuto tématu je třeba specialistu s praxí a zkušenostmi oslovil jsem produktovou specialistku životního pojištění ve společnosti INSIA a.s., paní Ivanu Brabcovou. Již jednou jsme využili pro spolupráci INSIA a.s. a požádali jejího generálního ředitele pana Ivana Špirakuse a natočili program Úvod do velkých pojistných rizik.

Ivana Brabcová

 • v pojišťovnictví od roku 1996.
 • začínala v Chmelařské pojišťovně -> po spojení s ČSOB Pojišťovnou téměř 10 letproduktovým manažerem životního pojištění -  činností byl vývoj nových produktů a tvorba produktů pro externí prodejní sítě
 • od 2008 na obdobné pozici v pojišťovně Allianz
 • od 2014 více v makléřské společnosti jako produktový specialista – hlavní pracovní náplní bylo srovnávání produktů životního pojištění na českém pojistném trhu a spolupráce s pojišťovnami na úpravách produktů stávajících
 • od 2019 produktový specialista – životní pojištění ve společnosti INSIA a.s.

Mohlo by vás zajímat: Pavel Wiesner je předsedou představenstva České podnikatelské pojišťovny


Na začátku jsme se dohodli, co by mělo být stěžejní v případě první části této trilogie (sjednání pojištění) a téma rozdělili do osmi samostatných lekcí. Přemýšleli jsem s čím vším se poradce setká a musí řešit před tím, než je klient přijat do pojištění. A je toho hodně, proto také moderovaný rozhovor ve studiu trvá 2 hodiny. Poradci samozřejmě znají mnoho informací z produktových školení, ale vždy jsou pro ně zajímavé praktické zkušenosti, které mohou vzniknout a které jim někdo zkušený vysvětlí.

Prezentaci máte hotovou, scházíme se v Praze 3 ve studiu u kulatého stolu, který je doplněn obrazovkou, která se nám bude na promítání hodit. Vzpomínám si na minulou zpětnou vazbu paní Kateřiny F. z 22.11.2022, která nám napsala „Kurz je srozumitelný, vyhovuje mi mluvené slovo a zároveň to, že text vidím před sebou.“


Mohlo by vás zajímat: Kdo je pojistný matematik?


Dostávám studiové mikro porty, režisér spouští 3 kamery, rozhovor začíná. Ty 3 kamery jsou důležité, protože v případě, že chceme zdůraznit nějaký graf, tabulku, nebo informaci, jedna z kamer zabírá přímo obsah obrazovky a posluchačům by nemělo nic uniknout. Mohou si nahrávku zastavit a věnovat se obsahu. V tomto případě je to podrobný graf (slide 41) s názvem Počet nově diagnostikovaných závažných onemocnění v ČR za 1 rok, který si paní Brabcová připravila a přidala k němu svůj komentář.

Rozhovor plyne, časomíra běží a zastaví se na stopáži 2 hodin. Loučím se s paní Brabcovou a nahrávka si žádá postprodukci, to je přidání titulků a sestříhání těch výše uvedených 3 kamer. Točíme naživo, rozhovor je přívětivý, autentický a pokud se vyskytnou cizí slova, hned si je vysvětlíme. V závěru programu máme připraveny kontrolní otázky, které souvisí s obsahem. Jsou opravdu kontrolní, jedna otázka, 4 možné odpovědi, ale vždy jen jedna správná.

Obsah kurzu

 1. Legislativa
 2. Pojištění osob
 3. Slovník pojmů související s ŽP
 4. Jednání se zákazníkem
 5. Finanční analýza klienta
 6. Underwriting
 7. Smluvní dokumentace k pojistné smlouvě
 8. Závěr

Poté, co nám studio předá hotovou nahrávku, provádíme kontrolu obsahu, chystáme sylabus, webovou stránku a program posíláme ČNB. Čekáme 30 dnů na schválení a pak se stane každá z nahrávek součástí následného vzdělávání na pojištění.


Mohlo by vás zajímat: Jak v Česku prší?


Knižní čtvrtek je tu…

A když píši o „Trilogii“, evokuje to knihu a my jsme vytvořili video. Milovníci knih vyhlížejí již tradičně čtvrtek, ale Vector toto video představí v lednu 2023. Proč až v lednu a ne jako knihy v předvánočním prodeji. Je to proto, protože následné vzdělávání na pojištění, v souladu se zákonem č. 170/2018 Sb., hovoří o kalendářním roku, proto aktualizujeme obvykle ročně, aby nabídka roku 2023 obsahovala novinky, které jsme si připravili. 

A jaké to jsou?

 1. Tři fáze životního pojištění – 1) Sjednání pojištění
 2. Odborná péče při distribuci pojištění
 3. Pojištění majetku a analýza potřeb
 4. Vliv životního stylu na pojištění

Takže do roku 2023 vstupujeme s nabídkou 30+ hodin videí.

Tím, že máme natočenu první část – smlouva je „sjednána“, uvažujeme s paní Ivanou Brabcovou, co všechno se může stát v proběhu smlouvy a co bude obsahem připravované druhé části. A co se může stát, třeba se změní zdravotní stav, případně vznikne úraz, začne přispívat zaměstnavatel, klient si pořídí dlouhodobý závazek v podobě hypotečního úvěru atd. Z pojištěného se stane rodič a najednou už nebude řešit pouze vlastní smlouvu, ale bude chtít mít pojistnou ochranu rodiny. Jak je vidět i druhý díl (Průběh smlouvy) bude pestrý a pokud ho paní Brabcová opět doplní o své příklady máte se na co těšit.


Mohlo by vás zajímat: Luděk Menčík: Průmyslové pojištění se potýká s redukcí nabídky pojišťoven


A to je hlavním cílem, který jsme si na začátku dali, udělat něco zajímavého, užitečného a přívětivého pro poradce, které čeká 15 hodin následného vzdělávání. Doufáme, že se Trilogie stane naší vlajkovou lodí a poradcům se bude líbit.

Ivana Brabcová
INSIA a.s.

Miroslav Škvára
VECTOR Certifikace s.r.o.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Potrebujete kredit?

Marjan Tetičkovič,  4. 4. 2023

Kreditna ponudba za vse.
Ko bo korona pandemija mimo in boste želeli začeti znova kot podjetnik ali ustanovitelj, nekateri ne boste imeli več potrebne finančne podlage. V tem primeru želim s pravo rešitvijo financiranja pomagati čim več ljudem. Elektronski naslov: tmarjan24@gmail.com
WhatsApp: +386 71 391 409
Viber: +38671391409

RSS

Související články