Luděk Menčík: Průmyslové pojištění se potýká s redukcí nabídky pojišťoven


			Luděk Menčík: Průmyslové pojištění se potýká s redukcí nabídky pojišťoven
2.1.2023 Pojistný trh

Pandemie covidu plynule přešla ve válečnou, energetickou a inflační krizi. Jak tyto negativní faktory ovlivní oblast nejen tuzemského pojišťovnictví? V dnešním zamyšlení představí své postřehy ředitel české pobočky pojišťovny STARR EUROPE INSURANCE Luděk Menčík.

Od počátku působení pojišťovny STARR EUROPE v České republice nabízíme naše služby v oblasti pojištění průmyslu a v této sféře se rok 2022 mohl na první pohled zdát jako konečně normální po covidu. Přesto nám v segmentu průmyslového pojištění přinesl několik významných změn a výzev. Tou první je velmi vysoká inflace a všeobecné zdražování cen materiálu a práce. Toto vede k velkému tlaku na aktualizaci a správné stanovení pojistných částek při obnovách pojistných smluv.


Mohlo by vás zajímat: 3Q 2022: UnitedHealth Group má čistý zisk + 28,6 %. Kaiser ve ztrátě


Další významnou skutečností je odchod nebo významná redukce nabídky některých důležitých pojišťoven a zajišťoven v průmyslovém pojištění, zejména pak v některých odvětvích. Nejprve se omezení dotýkala všeho, co je nějak propojeno s uhlím. Nyní se však omezení dotýkají také dalších sektorů, například odvětví zpracování odpadů, nebo těžkého průmyslu, zejména pak chemických podniků. Redukce celkové kapacity pojistného trhu pro pojišťování složitých průmyslových celků přináší další novinku roku 2022, kterou je u velkých pojistných smluv tzv. Bipar.


Mohlo by vás zajímat: Igor Rusinowski z UNILINK: INSIA nám pomůže být #1 mezi evropskými distributory


Řada čtenářů toto jistě zná, ale přesto to zkusím stručně popsat. Dříve stačilo, když vedoucí pojistitel stanovil podmínky pojištění a svoji leading kapacitu a ostatní pojišťovny a zajišťovny se buď připojily, nebo nepřipojily až bylo dosaženo 100% pokrytí rizika. V těchto případech vždy ostatní pojistitelé, soupojistitelé a zajistitelé následovali podmínky vedoucího pojistitele. Současná situace na trhu nám však přináší změnu, kdy si každý účastník (soupojistitel nebo zajistitel) stanovuje vlastní cenu, za kterou je ochoten “prodat” svůj podíl na pojistné smlouvě. Výsledná cena pojištění pro klienta je tak kalkulací jednotlivých dílčích cen z panelu pojistitelů.

Samozřejmě tato nová situace přináší další zvýšené nároky na odbornost a profesionalitu zástupců makléřů a pojišťoven. Zejména u makléřů pak sledujeme další rozevírání pomyslných nůžek mezi těmi, kteří dokáží kvalitně sjednat složitá pojištění a ostatními, kteří logicky ztrácejí konkurenční výhodu.


Mohlo by vás zajímat: Glosa Ondřeje Kovaříka: Vyhýbá se Evropská komise řešení energetické krize?


V roce 2023 neočekávám zlepšení situace co se týká pojistné kapacity, respektive snížení cen pro krytí složitých, těžkých průmyslových rizik a myslím si, že výsledky nedávné zajišťovací konference v Baden Badenu to jenom potvrzují.

Luděk Menčík
Ředitel české pobočky pojišťovny STARR EUROPE INSURANCE

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články