Američtí poradci pod drobnohledem. Etika vs. kvalita.


			Američtí poradci pod drobnohledem. Etika vs. kvalita.
30.3.2016 Spektrum

Finanční trh ve Spojených státech je běžně považován za velmi rozvinutý. Finanční poradci zde tvoří až 10% všech osob zaměstnaných ve finančním sektoru. Kolik z nich je poctivých a dostává se jejich klientům té nejkvalitnější péče? 

Mark Egan, Gregor Matvos a Amit Seru z Minnesotské univerzity managementu vytvořili ve spolupráci s americkým regulátorem FINRA odbornou studii The Market for Financial Advisor Misconduct, ve které hodnotili kvalitu finančních poradců v USA.

Autoři zkoumali záznamy z let 2005 – 2015, přičemž samotná databáze obsahuje více jak 1,2 milionů osob, z nichž je 650 tisíc finančních poradců. Jak američtí kolegové dopadli, při hodnocení kvality jejich služeb?

 1. 7,28 % finančních poradců poradilo klientům špatně, nebo je podvedlo
 2. až 12 % finančních poradců má záznam o možném neprofesionálním chování, nicméně jenom zmíněných 7,28 % případů bylo prokázáno
 3. u 21 % prokázaných případů byla předmětem nevhodná investice (např. důchodcovi byla nabídnuta investice celého majetku do akcií),
 4. u 18 % to byla špatná interpretace faktů (např. informace, že výnosy podílových fondů jsou zajištěny Fondem ochrany vkladů), u 15 % neautorizovaná aktivita (např. nákup cenného papíru bez pokynu), u 12 % neuvedení klíčových faktů (např. neuvedení výjimek u plnění z rizikového pojištění)
 5. 14 % prokázaných případů se týkalo pojištění, 9 % anuity, 6 % obchodování s akciemi, 5 % nabízení podílových fondů
 6. přibližně jedna třetina „špatných finančních poradců“ měla hned několik záznamů
 7. špatní poradci se zaměřovali zejména na bohaté, starší a méně vzdělané osoby. Tyto sociální skupiny se dají snadněji zmanipulovat.
 8. Klamáni byli zejména retailoví klienti, počet prokázaných případů špatného zacházení s institucionálními zákazníky byl relativně malý
 9. náklady na odškodnění klientů byly obrovské, medián odškodnění dosáhnul 40 000 USD
 10. firmy jsou celkem striktní a polovina „špatných poradců“ je propuštěna do jednoho roku
 11. 44 % propuštěných „špatných poradců“ si do jednoho roku našlo ve finančním sektoru jinou práci
 12. existují firmy, kde je koncentrace „špatných poradců“ velmi vysoká a dosahuje až 20 % zaměstnaných poradců

Největší množství prokázaných chybných rad finančních poradců bylo prokázáno v období 2008 - 2009, tedy v období finanční krize. Tehdy došlo ke zveřejnění mnoha případů, kdy poradci poskytli klientovi nekvalitní rady. Ono, když se ekonomice daří a akciové trhy jdou nahoru, tak klienti prominou i větší prohřešky. Ale v období krize nemají klienti se svými finančními poradci slitování. 

Plné znění The Market for Financial Advisor Misconduct ke stažení zde

Zdroj: oPojištění

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články