ČBA Hypomonitor: Objem poskytnutých hypoték oproti květnu mírně poklesl


			ČBA Hypomonitor: Objem poskytnutých hypoték oproti květnu mírně poklesl
29.7.2022 Spektrum

Banky a stavební spořitelny poskytly v červnu hypoteční úvěry v objemu 19,3 mld. Kč. Oproti květnu tak objem i počet poskytnutých hypoték mírně poklesl. V meziročním pohledu však propad objemu poskytnutých hypoték zesílil, a to na 65 %. Za první polovinu letošního roku je pak objem a počet poskytnutých hypoték meziročně nižší o zhruba polovinu. Úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování v červnu dosáhla 5% hranice z květnových 4,64 %. Růst hypotečních sazeb tak dle očekávání pokračuje v návaznosti na vývoj tržních úrokových sazeb. Jejich další růst by ale měl zpomalit a bude se odvíjet také od signálů ze strany ČNB, která bude o úrokových sazbách rozhodovat začátkem srpna. Uvedené informace plynou z dat ČBA Hypomonitoru, který zachycuje data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry. 

Hypotéky po silnějším květnu opět mírně poklesly 

Hypoteční trh po příznivějších květnových číslech v červnu opět poklesl. Banky a stavební spořitelny dle červnového ČBA Hypomonitoru poskytly domácnostem hypotéky v celkovém objemu 19,3 mld. Kč, což je o 1,6 mld. Kč méně než v květnu. Meziměsíční pokles z pohledu celkového objemu poskytnutých hypoték tak činil bezmála 8 %. Hypoteční trh tak dále slábne, což je patrné i z meziroční dynamiky. Ta prohloubila svůj propad z 59 % v květnu na 65 %. Za celý letošní rok je objem a počet poskytnutých hypoték meziročně nižší o necelou polovinu. Ačkoli rok 2021 byl z pohledu poskytnutých hypoték rekordní a meziroční propad je tak dán i vysokým srovnáním, v červnu byl objem poskytnutých hypoték o čtvrtinu nižší i ve srovnání s rokem 2020.


Mohlo by vás zajímat: Výroční zpráva IE: Ukrajina a další problémy současného pojišťovnictví


„Hypoteční trh v posledních měsících vzhledem k výši úrokových sazeb slábne, o to více však zaznamenáváme zájem klientů o menší úvěry na rekonstrukci či vylepšení energetické náročnosti vlastního bydlení, které mohou stavební spořitelny poskytovat s delší dobou splatnosti, než je možné u tradičního spotřebitelského úvěru,“ uvádí Libor Vošický, předseda představenstva Stavební spořitelny České spořitelny a předseda Asociace českých stavebních spořitelen. 

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték (bez refinancování) v červnu klesl o 1,1 mld. Kč, a to z květnových 16,8 mld. Kč na 15,7 mld. Kč. Po dubnu jde o nejnižší objem za poslední dva roky. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) činil v červnu 3,6 mld. Kč. Počet nově poskytnutých hypoték se po květnovém růstu na 5,3 tisíce snížil na 5 tisíc, zatímco průměrný měsíční počet poskytnutých hypoték v prvním čtvrtletí letošního roku přesahoval 7 tisíc a loni pak 9,5 tisíce. Meziroční propad i v případě skutečně nových hypoték v červnu zesílil, a to na 60 % v případě objemu a 56 % v případě počtu hypoték. Za první polovinu letošního roku byl pak objem i počet poskytnutých hypoték meziroční nižší o více než třetinu. 


Mohlo by vás zajímat: Jaroslav Besperát: V oblasti hybridů a elektroaut jsem očekával rychlejší vývoj


„Objem i počet poskytnutých hypoték v červnu meziměsíčně dále propadl, přitom červnová čísla bývala v minulých letech oproti květnu obvykle silnější. Aktivita na hypotečním trhu tak dále zpomaluje a objem poskytnutých hypoték v červnu poklesl výrazně nejen vůči rekordnímu roku minulému, ale citelně i ve srovnání s rokem 2020. Vzhledem ke kombinaci vysokých hypotečních sazeb, přísnějších úvěrových pravidel ze strany ČNB, růstu obav z vývoje ekonomiky a vysokých cen nemovitostí však není tento vývoj příliš překvapující,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA. 

Zpomalující vývoj na hypotečním trhu se odráží také na trhu s nemovitostmi. Ačkoli dle informací Českého statistického úřadu nabídkové ceny starších bytů ve druhém čtvrtletí letošního roku dále výrazně zrychlily a meziroční dynamika přidala ze 17 na 25 % (nejvyšší hodnota od poloviny roku 2008), měsíční údaje z dat CenovaMapa.org naznačují pro červen v řadě krajských měst již stagnaci cen a v některých případech včetně Prahy již jejich pokles.

Tabulka č. 1: Shrnutí objemu poskytnutých hypoték a průměrných úrokových sazeb za červen 2022

ČBA Hypomonitor Objem poskytnutých hypoték oproti květnu mírně poklesl 1Pozn.: Bližší dělení poskytnutých hypoték, a to zvlášť za banky a stavební spořitelny, je dostupné od ledna 2020 v excelu na webu ČBA.

Průměrná hypoteční sazba dosáhla 5% hranice

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů v červnu vzrostla na 5 % z květnových 4,6 %. Meziměsíční růst sazeb byl tak v červnu nepatrně silnější než v předchozích měsících a pokračuje tak již 16 měsíců v řadě. Průměrná hypoteční sazba se tak dostala na nejvyšší úroveň od poloviny roku 2010. Nabídkové ceny hypoték se v současnosti pohybují nejčastěji v poměrně širokém rozmezí od 6 do 7 % v závislosti na konkrétních parametrech hypotéky. 


Mohlo by vás zajímat: Markéta Šichtařová: Aspoň někde je už dno vidět!


Hypoteční sazby reagují s mírným zpožděním především na vývoj tržních úrokových sazeb delších splatností. Promítá se do nich řada faktorů – nejen očekáváný vývoj základních sazeb ČNB, ale i výhled na inflaci, ekonomický vývoj či dynamika obdobných úrokových sazeb v zahraničí. Zmíněné tržní úrokové sazby delších splatností[1] do poloviny června rostly, poté se však vývoj obrátil kvůli obavám ze zpomalení světové ekonomiky, které snížily i obdobné úrokové sazby v zahraničí. Z titulu silnější červnové inflace však tuzemské sazby začaly opět růst i s tím, že trh začal opět sázet na další zvýšení sazeb ČNB. Další vývoj tržních sazeb delších splatností a následně i sazeb hypotečních se tak bude také odvíjet od signálů, které vyšle nová bankovní rada na svém měnovém jednání začátkem srpna.

ČBA Hypomonitor Objem poskytnutých hypoték oproti květnu mírně poklesl 2

Průměrná splátka hypotéky se zvyšuje, ačkoli průměrná velikost hypotéky klesá

Průměrná výše hypotéky v posledních měsících mírně klesá a v červnu se pohybovala na úrovní 3,1 mil. Kč. S přísnějšími pravidly ze strany ČNB a vysokými úrokovými sazbami zvyšujícími měsíční splátky totiž musely některé domácnosti zamýšlenou výši hypotéky snížit. Scénáře vývoje měsíční splátky pro různé délky splatnosti hypotéky udává tabulka č. 2. Z ní je patrné, že růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou velikost hypotéky zvýšení měsíční splátky o 1,5 až 2 tisíce Kč. Ve srovnání s 2% úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak znamená 6% hypoteční sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky až o 7 tisíc Kč.

Tabulka č. 2: Měsíční splátka průměrné hypotéky v závislosti na délce splatnosti a úrokové sazbě

ČBA Hypomonitor Objem poskytnutých hypoték oproti květnu mírně poklesl 3

Rok 2021 byl z pohledu poskytnutých hypoték zcela výjimečný

Za celý loňský rok bylo poskytnuto téměř 178 tisíc hypoték o polovinu více než v roce 2020. Celkový objem včetně refinancování dosáhl v roce 2021 rekordního objemu 541 mld. Kč v roce 2020 činil objem 312 mld. Kč. Obdobně silný meziroční růst byl pak patrný i v případě skutečně nově poskytnutých hypoték (bez refinancování a refixací) které banky poskytly v minulém roce rovněž v historicky rekordním objemu 379 mld. Kč. Oproti roku 2020 to představuje meziroční nárůst o 70 %. Pokud by se objem poskytnutých úvěrů v letošním roce navrátil k úrovni předminulého roku znamenalo by to meziroční propad o 40 %.


Mohlo by vás zajímat: ČKP: Počet pojištěných vozidel nadále stoupá


ČBA zveřejňuje nové souhrnné statistiky za celý bankovní trh

Česká bankovní asociace zveřejňuje ve spolupráci s členskými bankami nové souhrnné statistiky z trhu bydlení. Jde především o objemy a počty nově poskytnutých a refinancovaných hypoték a příslušnou úrokovou sazbu. Tyto statistiky publikuje ČBA v agregované podobě za celý bankovní sektor na pravidelné bázi vždy zhruba v polovině měsíce. Šetření se účastní všechny tuzemské banky a stavební spořitelny poskytující v ČR hypotéky. Data jsou dostupná od ledna roku 2020 v přiloženém souboru na stránkách www.cbaonline.cz, kde lze také příslušné statistiky najít zvlášť pro banky a stavební spořitelny. Výše uvedené hodnoty jsou pro sektor jako celek.


[1] Jedná se především o dlouholeté úrokové swapy (interest rate swap, IRS), které odráží cenu peněz v delších splatnostech, například 5 až 10 let. 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články