Jsou finanční poradci v Česku a na Slovensku spokojeni se svým platem?

3.6.2015 Spektrum

Zhruba před dvěma týdny jsme publikovali článek vycházející z dat agentury Bloomberg Markets, která hodnotila spokojenost finančních poradců z USA s jejich příjmy. Stejnou anketu jsme prostřednictvím našich portálů položili poradcům v Čechách a Slovensku. Jak průzkum dopadl?

Otázka, jejíž odpovědi byly hodnoceny, zní: Vyděláváte více či méně, ve srovnání s očekáváním z dob, kdy jste začínal s prací v pojišťovnictví?

Průzkum agentury Bloomberg zjistil, že 48% dotázaných označilo své platy za nižší nebo mnohem nižší, než původně očekávali, když do tohoto průmyslu vstupovali. Oproti tomu 14% je spokojeno nad očekávání. Výsledky ve Spojených státech byly poměrně rozmanité. Rozdíly se pohybovaly v řádech desítek procent.

Bloomberg_pruzkum

Anketa na stánkách oPojištění.cz probíhala 14 dní a její výsledek byl velmi zajímavý. Oproti zaoceánským poradcům byly výsledky ankety velmi vyrovnané. Odpovědi se lišily pouze v řádu jednotek procent. Až na jednu odpověď a tou bylo „Mnohem méně, než jsem očekával“. Tuto odpověď zvolilo 180 respondentů ze sedmi set, tedy 25,5%.

Graf_CZ_spokojenost

Téměř bez výsledku však dopadla anketa na slovenském webu oPoisteni.sk, kde již žádný výrazný výkyv nebyl. Všechny odpovědi dosahovaly stejné úrovně a to okolo 17 ti procent. Opět byl však nejvyšší výsledek 18 % s odpovědí „Mnohem méně, než jsem očekával“. Slovenské ankety se zúčastnilo celkem 1367 hodnotících.

 Graf_SK_spokojenost

Otázkou zůstává, zda nejsou prvotní očekávání příliš nereálná, nebo zda je situace finančních poradců opravdu tak neuspokojivá. Ti, kteří se setkali se školícími praktikami některých MLM společností, byly motivování horentními sumami, které je možné vydělat. Ať už šlo o drahá auta, nebo životní styl na vysoké noze. U tohoto druhu poradců bychom mohli očekávat záporné odpovědi, neboť velmi málo z nich dosáhne předkládaných úspěchů.

Existuje však mnoho dalších zprostředkovatelů, makléřů a finančních poradců, kteří se svými příjmy nejsou spokojeni. Právě ty, by blížící se úpravy v provizním systému, přicházející s novelo 38, mohly poznamenat ještě víc. Zastropování a pětiletá storna, by příští rok s výsledky této ankety mohly značně pohnout a není nereálné, že by se vše posunulo o jednu příčku níže. 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články